Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka w Szczecinie ma kłopoty. Marszałek domaga się wyjaśnień

Bogna Skarul
Wyjaśnienia faktycznej sytuacji fabryki podstaw do elektrowni wiatrowych w Szczecinie domaga się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Tak pisze Gabriela Wiatr, rzeczniczka prasowa Marszałka i dodaje, że Olgierd Geblewicz skierował w tej sprawie pismo do Prezesa Zarządu MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Leszka Milczarka, w którym odnosi się do doniesień medialnych na temat krytycznej sytuacji spółki ST 3 Offshore oraz do oświadczenia władz spółki, które trafiło do dziennikarzy.

- Nie do przyjęcia jest sytuacja, w której o możliwości upadłości jednego z ważnych pracodawców w Szczecinie dowiadujemy się z mediów. Moje oburzenie budzi fakt, że całą odpowiedzialnością za dramatyczny stan spółki próbuje się teraz obarczać wszystkich wokoło, nie wyjaśniając odpowiedzialności menegerów z PiS (lub ich rekomendacji). To charakterystyczne zjawisko dla tzw. "dobrej zmiany" i retoryki powtarzanej przez podległe jej media tzw "niepokorne". Retoryka nie przysłoni jednak cyfr ukazujących pogarszający się stan firm z udziałem Skarbu Państwa, czego efekty mogą odczuć na własnej skórze pracownicy i cała gospodarka Pomorza Zachodniego mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

- Nie sposób uznać słuszności argumentów, na które powołano się w wysłanym do mediów oświadczeniu, iż za sytuację finansową i organizacyjną spółki ST 3 Offshore Sp. z o.o. odpowiada z uwagi na wielkość posiadanych udziałów - wyłącznie wspólnik Europoles Renewables GmbH. Stoi to w sprzeczności z art. 174 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, iż wspólnicy mają równe prawa i obowiązki w spółce. Dodatkowo, art. 212 § 1 K.s.h. ustanawia prawo kontroli służące każdemu wspólnikowi, który może żądać wyjaśnień od zarządu. W samym zaś zarządzie ST 3 Offshore Sp. z o.o. jak i w spółce Mars Most Brdowski Sp. z o.o. funkcję członka zarządu pełni Pan Jan Stefan Hambura czytamy w piśmie marszałka.

Do chwili obecnej nikt z zarządzających spółką nie zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego z informacją o pogarszającym się stanie organizacyjnym, czy finansowym ST 3 Offshore. Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od początku wspierał inwestora w zakresie objęcia terenu inwestycji statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej, negocjacji z Eneą, dofinansowania z RPO WZ 2007-2013 budowy Mostu Brdowskiego oraz przeszkolenia przyszłych kadr w fabryce.

- Jako gospodarz regionu dbający o jego stały rozwój zawsze staram się wysłuchać i pomóc w rozwiązywaniu potencjalnych, a także już zaistniałych problemów. Wiele razy czynnie wspierałem naszych przedsiębiorców w sytuacjach wymagających interwencji przedstawicieli administracji samorządowej. Wspierając inwestycję dzisiejszego ST 3 Offshore liczyłem na to, że otworzymy dla biznesu i rynku pracy całą przestrzeń Ostrowa Brdowskiego. Uzyskaliśmy kilkanaście hektarów uzbrojonych gruntów, które powinny budować nasz gospodarczy kapitał. Mamy prawo do rzetelnych wyjaśnień, dlaczego tak się nie dzieje i do informacji, czy udzielona przez nas dotacja nie jest zagrożona zwrotem mówi Olgierd Geblewicz.

Także my pytaliśmy zarówno całą spółkę ST3 Offshore jak i jej mniejszościowego udziałowca Fundusz Inwestycyjny Mars jaka jest sytuacja finansowa spółki w szczecinie a także co stanie się z 123 mln zł unijnego wsparcia. Pytań o sytuację firmy i przyczyny jej kłopotów było dużo więcej. W odpowiedzi na tylko część z nich otrzymaliśmy oświadczenie (publikujemy je poniżej) a na kolejne pytania dotyczące spółki Biuro Prasowe MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. odpowiedziało: Trwają intensywne prace nad wdrożeniem planu naprawczego w spółce ST3 Offshore. Ze względu na dobro spółki oraz osób zaangażowanych w realizację planu naprawczego, w tej chwili nie udzielamy więcej informacji.

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU MS TOWARZYSTWA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH SA W SPRAWIE SYTUACJI SPÓŁKI ST3 OFFSHORE SP. Z O.O.

W związku z licznymi publikacjami prasowymi na temat spółki ST3 Offshore Sp. z o.o., w której MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest mniejszościowym udziałowcem, chcielibyśmy przedstawić informacje na temat aktualnej sytuacji w spółce:
Sytuacja ekonomiczna spółki ST3 Offshore w Szczecinie od wielu miesięcy jest bardzo trudna. Inwestycja, na którą za rządów Platformy Obywatelskiej kontrolowany wówczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu fundusz inwestycyjny MARS wspólnie z niemieckim Bilfingerem wydał ok. 500 mln zł od kilku lat przynosi duże straty. Dziś fundusz MARS wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wraz z którą próbuje uratować spółkę przed upadłością, mimo że nie jest jej większościowym udziałowcem i ma ograniczone możliwości decydowania o jej losach. Jako Fundusz MARS dążymy do tego, aby nie dopuścić do upadłości spółki ST3 Offshore i uratować wszystkie miejsca pracy, które zostały stworzone w fabryce i firmach z nią współpracujących.
Działania restrukturyzacyjne podjęte przez Fundusz MARS oraz PGZ mają na celu zapewnienie kontynuacji działalności przez spółkę, zabezpieczenie płatności wynagrodzeń dla pracowników, zagwarantowanie ciągłości w realizacji kontraktów i regulowanie wszelkich zobowiązań wobec kontrahentów.

Przyczyny trudnej sytuacji spółki są złożone wynikają z licznych błędów w sposobie zarządzania spółką. Fundusz MARS wielokrotnie zwracał uwagę większościowemu wspólnikowi, że zatrudnieni przez niego menedżerowie popełniają kardynalne błędy w zarządzaniu firmą i nie panują nad kosztami. Niestety, apele te pozostawały bez odpowiedzi.

Widząc pogarszającą się sytuację spółki, fundusz MARS złożył w czerwcu br. niemieckiemu współwłaścicielowi ST3 Offshore ofertę odkupu udziałów, aby przejąć kontrolę nad spółką i wyprowadzić ją na prostą. Niemcy postawili jednak warunki niemożliwe do spełnienia. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie sierpnia, gdy mianowani przez VTC niemieccy członkowie zarządu złożyli rezygnację z uwagi na pogarszającą się kondycję spółki i podjętą wcześniej przez VTC decyzję o zaprzestaniu jej finansowania. Niemiecki fundusz zgodził się wtedy, aby za cenę 1 euro MARS objął 80% udziałów w spółce bez przejmowania ryzyka związanego z gwarancjami wykonania kontraktów udzielonymi klientom. Plany te zostały wstrzymane z uwagi na złożony w sądzie wniosek restrukturyzacyjny oraz wniosek o upadłość ST3 Holding (dawniej Europoles Renewables) spółki prawa niemieckiego większościowego udziałowca ST3 Offshore.

Fundusz Mars jako mniejszościowy udziałowiec prowadzi intensywne negocjacje z obecnym większościowym udziałowcem oraz kluczowymi klientami w celu zapewnienia Spółce finansowania bieżącej działalności oraz dalszego rozwoju. Celem tych prac jest stworzenie warunków dla Zarządu ST3 Offshore niezbędnych do realizacji założeń postępowania restrukturyzacyjnego.
Obecnie fundusz MARS wspólnie z PGZ szukają rozwiązania finansowych problemów spółki, w której do zakończenia obecnie realizowanych kontraktów brakuje kilkudziesięciu milionów złotych.

Kluczową rolę w planie ratunkowym muszą odegrać klienci ST3 Offshore.

Aby zyskać czas niezbędny na sfinalizowanie negocjacji oraz zabezpieczyć wypłaty wynagrodzeń dla pracowników mianowany przez MARS członek zarządu ST3 Offshore złożył w ostatnich dniach w sądzie wniosek o wszczęcie restrukturyzacyjnego postępowania układowego. W przypadku spodziewanego pozytywnego finału negocjacji z klientami pozwoli to uchronić spółkę przedupadłością.

Negocjacje pomiędzy MARS a klientami ST3 Offshore trwają. Polscy menedżerowie wskazani przez fundusz zyskali ich zaufanie, utracone przez niemieckich poprzedników. Uzgodniono już plan produkcji i nowe terminy ukończenia kontraktów. Do rozwiązania pozostały kwestie finansowe. Kontrahenci, we współpracy z funduszem oraz pracownikami ST3 Offshore, szczegółowo badają stan zobowiązań i przepływy finansowe. Jeżeli potwierdzą wyliczenia spółki i funduszu, porozumienie będzie blisko. MARS spodziewa się, że rezultaty negocjacji pojawią się w najbliższym czasie. Uzgodnione porozumienie powinno pozwolić na znaczące uregulowanie zobowiązań wobec dostawców i podwykonawców oraz kontynuację produkcji.
Co znamienne, pod oświadczeniem nikt się nie podpisał z imienia i nazwiska. Zostało ono przesłane mediom jako stanowisko biura prasowego.

Tymczasem do XII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Szczecin Centrum wpłynęły dwa wnioski dotyczące ogłoszenia upadłości ST3 Offshore (jeden złożył zarząd w imieniu ST3 Offshore, zaś drugi jej wierzyciel spółka ze Szczecina). Oprócz tego ST3 Offshore wniosła o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński