Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka patriotów

Paweł Słomkowski, 11 stycznia 2006 r.
- Program wpajania wartości patriotycznych i chrześcijańskich w szkole powinien obejmować uczniów z rodzin patologicznych - powiedzieli nam licealiści z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie. - To tam rodzice mają problemy z wychowaniem dzieci.
- Program wpajania wartości patriotycznych i chrześcijańskich w szkole powinien obejmować uczniów z rodzin patologicznych - powiedzieli nam licealiści z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie. - To tam rodzice mają problemy z wychowaniem dzieci. Andrzej Szkocki
Wartości patriotyczne i chrześcijańskie mają być podstawą wychowywania młodzieży w szkole.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają właśnie prace nad projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania. Instytut ma opracowywać zalecenia wychowawcze dla szkół, prowadzić badania nad młodzieżą, szkolić nauczycieli.

Niektóre środowiska lewicowe już protestują przeciw takiemu założeniu. Wątpliwości ma również sama młodzież.

- Każdy powinien być wychowywany we własnej kulturze i po to ma się rodziców. W szkole powinna panować tolerancja - mówi Jacek Reduta, uczeń Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie. - Szkoła powinna bardziej nas uczyć niż wychowywać.

Dziś pod kuratorium oświaty w Szczecinie przeciw "katolizacji szkolnictwa" protestować będą anarchiści. "Kwestie sumienia są kwestiami prywatnymi i żadna instytucja państwowa nie powinna się do nich wtrącać. Uważamy, że szkolnictwo powinno być wolne od ideologii" - czytamy w ich oświadczeniu.

Księża pracujący w szkołach nie chcą zabierać głosu w sprawie. Oburzenia nie kryje natomiast Danuta Rodziewicz, polonistka i dyrektor IV LO w Szczecinie.

- Prawda, dobro, piękno - to triada platońska. W listach do rodziców od lat piszę, że w programie naszej szkoły jest wpajanie tych wartości. A teraz słyszę, jak któryś z ministrów mówi, że oni teraz będą nauczać wartości chrześcijańskich i wymienia: prawda, dobro, piękno. Ręce mi opadły - mówi.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński