Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

eWUŚ wchodzi w życie. Do lekarza bez legitymacji. Zmniejszą się kolejki?

mdr
Niestety, wydaje się, że system eWUŚ nie będzie miał wpływu na długość kolejek do lekarzy.
Niestety, wydaje się, że system eWUŚ nie będzie miał wpływu na długość kolejek do lekarzy. Sebastian Wołosz
Od tego roku mają zniknąć problemy z rejestracją papierkową u lekarzy. 1 stycznia weszła w życie Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.

Do tej pory zgłaszając się do lekarza, aby potwierdzić nasze prawo do publicznej opieki zdrowotnej, musieliśmy pokazywać dowód pracy i ubezpieczenia (np. książeczkę zdrowia, odcinek wypłaty) bądź odcinek rentowy.

Teraz ma być prościej. eWUŚ umożliwi natychmiastowe potwierdzenie naszego prawa do leczenia. Wystarczy podać w rejestracji przychodni swój numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym, lub paszportem albo prawem jazdy. W przypadku dzieci do 18 lat objętych obowiązkiem szkolnym, wystarczy aktualna legitymacja szkolna.

- W razie braku papierowego dokumentu potwierdzającego uprawnienie, ubezpieczony pacjent może złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczenia - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy NFZ. - Formularz oświadczenia powinien być w każdej placówce opieki zdrowotnej posiadającej umowę z NFZ. Można też samemu go wydrukować, a w razie potrzeby wypełnić i złożyć u świadczeniodawcy.

W Zachodniopomorskim Oddziale Funduszu elektroniczny wniosek o korzystanie z eWUŚ złożyły już niemal wszystkie placówki służby zdrowia. tj. 1056 na 1093 przewidzianych w systemie.
eWUŚ testowany jest obecnie przez 1010 świadczeniodawców (dla tylu ZOW NFZ wydał upoważnienia), w tej liczbie 380, to podmioty podstawowej opieki zdrowotnej.

- W naszym województwie dokonano prawie 320 tys. sprawdzeń, co oznacza, że tyle razy korzystano z eWUŚ w okresie testowania systemu - wyjaśnia Małgorzata Koszur.

Potwierdzanie uprawnień odbywa się w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy. Tym samym eWUŚ jest codziennie aktualizowany o dane otrzymywane m.in. z ZUS i KRUS.

Co istotne, eWUŚ przedstawia stan uprawnienia pacjenta w dniu, w którym dokonano weryfikacji. Ta zaś polega na wpisaniu do systemu numeru PESEL pacjenta. Gdy pokaże się zielone światło, oznacza to potwierdzenie prawa do świadczeń. Gdy czerwone - brak potwierdzenia. W tej drugiej sytuacji można pokazać w rejestracji jeden z nadal obowiązujących papierowych dokumentów, tj. legitymację ubezpieczeniową, dolny odcinek druku RMUA czy zaświadczenie od pracodawcy .

- Przyczyną czerwonego światła może być nieprawidłowe zgłoszenie do ubezpieczenia dokonane przez płatnika składki, którym w większości przypadków jest pracodawca/ zleceniodawca i z nim tę sprawę należy wyjaśnić - dodaje Małgorzata Koszur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński