Europejskie Forum Rolnicze 2018 w Jasionce. Niebawem rozpocznie się rejestracja uczestników!

Lucyna Talaśka-Klich
Krzysztof Jurgiel podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce
Krzysztof Jurgiel podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce nadesłane
Udostępnij:
Warto wziąć udział w Europejskim Forum Rolniczym, które odbędzie się 23-24 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Rejestracja uczestników rozpocznie się już 1 marca.

- Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce koło Rzeszowa stało się już tradycją - stwierdził Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który wziął udział w ubiegłorocznej edycji konferencji. Ministra nie zabraknie także w kolejnym wydarzeniu w Jasionce. - Organizowane jest corocznie w rocznicę śmierci wicemarszałka Senatu RP Józefa Ślisza, współzałożyciela Solidarności Rolników Indywidualnych. Forum, od spotkań grona przyjaciół tego działacza chłopskiego, przekształciło się w miejsce międzynarodowych dyskusji ministrów o problemach i przyszłości europejskiego rolnictwa.

Podyskutują o przyszłości rolnictwa

- Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiłem komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej Phila Hogana, a także ministrów rolnictwa Węgier, Czech, Słowacji, Portugalii, Niemiec, Francji i Hiszpanii – dodał minister Jurgiel.

Zaproszeni goście wezmą udział w debacie „Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian”.Będzie to jedna z najważniejszych dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju obszarów wiejskich w tej części Europy.

Rozmowy w takim gronie są niezwykle ważne, tym bardziej, że właśnie trwają negocjacje na temat budżetu Wspólnoty i kierunków rozwoju obszarów wiejskich po 2020 roku.

Minister Krzysztof Jurgiel: - Dyskusja na temat WPR jest bardzo ważna ze względu na zapowiedź przedstawienia przez Komisję Europejską w maju br. propozycji wieloletnich ram finansowych. Polsce zależy na odpowiednio wysokim budżecie na realizację tej polityki w nowej perspektywie budżetowej UE, konwergencji dopłat, opłacalności produkcji rolnej i poprawie relacji w łańcuchu żywnościowym.

O innowacyjnych rozwiązaniach

Forum w Jasionce to także miejsce spotkań i wymiany doświadczeń producentów i dostawców innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa. Poruszone zostaną najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące przyszłości i perspektyw rozwoju polskiego i europejskiego rolnictwa.

Towarzyszyć im będą prelekcje, wykłady i dyskusje nt. innowacji w rolnictwie, połączone z prezentacją usług dla sektora produkcji rolnej.

Będzie mowa także o nowych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie. - Innowacje w rolnictwie to jeden z programów strategicznych w zakresie sektora rolno-spożywczego, który wpisany został do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśla minister Jurgiel. - Będzie on realizowany poprzez wskazanie realnych działań w celu poprawy konkurencyjności produkcji.

Tematyczne panele dyskusyjne (weźmie w nich udział blisko dwudziestu prelegentów) dla producentów rolnych dotyczyć będą wykorzystania biogazu rolniczego, nawożenia i ochrony roślin, nowoczesnych instrumentów finansowych i ubezpieczenia w rolnictwie, a także kierunków rozwoju i zastosowania sztucznej inteligencji we współczesnym rolnictwie.

„Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie – rola w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji” to temat debaty, do udziału w której zostali zaproszeni m.in.: Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Czesław Siekierski - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

- Podzielamy proponowane przez KE podejście, aby rozwój i konkurencyjność unijnego rolnictwa w większym stopniu opierać na wiedzy, innowacjach, nowych technologiach i doradztwie oraz włączać rolnictwo w takie procesy jak biogospodarka – twierdzi Krzysztof Jurgiel. - Uważamy, że powinny być zapewnione, komplementarne wobec WPR, rozwiązania na rzecz silniejszego uwzględnienia potrzeb sektora rolno-żywnościowego Polski i całego obszaru Europy Środkowo–Wschodniej w ramowych programach badań i innowacji finansowanych ze środków UE. Proponujemy, aby przynajmniej część budżetu przyszłych programów ramowych UE była w przyszłości zarządzana na zasadzie krajowych kopert finansowych.

W Jasionce nie zabraknie ekspozycji nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa adresowanych do producentów, doradców rolnych oraz przedstawicieli organizacji branżowych. Chodzi m.in. o podnoszenie jakości produkcji rolnej, sposobów finansowania i obniżania kosztów, ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko.

Było ciekawie, będzie jeszcze ciekawiej. I w nowej formule

Mniej biurokracji i uproszczenie procedur - to główne wnioski płynące z panelu dyskusyjnego nt. Wspólnej Polityki Rolnej, w którym uczestniczyli podczas ubiegłorocznej edycji konferencji komisarz Phil Hogan oraz ministrowie i wiceministrowie resortów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy.

Ubiegłoroczne wydarzenie było bardzo ważne i opiniotwórcze, ale okazało się, że istotnych tematów jest tak dużo, iż jeden dzień to już za mało. - Dlatego konferencja, która od 2011 roku organizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pod patronatem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od tego roku bedzie imprezą dwudniową, w nowej formule – Europejskiego Forum Rolniczego.

Rejestracja uczestników, już od 1 marca, dostępna za pośrednictwem strony internetowej: www.forum-jasionka.pl

Jasionka – to nie przypadek

Tak jak wspomniał minister Jurgiel miejsce, w którym odbywa się forum, nie jest przypadkowe. To rodzinne strony Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi.

Od 2017 roku, aby upamiętnić działalność Józefa Ślisza, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyznaje nagrodę jego imienia. Ma ona na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. Laureatem przyznanej po raz pierwszy w roku 2017 nagrody zostało Stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis".

Także w tym roku taka nagroda zostanie wręczona. Uroczystość odbędzie 23 marca, w Jasionce, podczas pierwego dnia forum. Przyzna ją Collegium Nagrody, w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Artur Balazs – przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP.

- Zachęcam do przyjazdu w dniach 23-24 marca br. do Jasionki k. Rzeszowa i aktywnego udziału w dyskusjach podczas Europejskiego Forum Rolniczego – dodał minister Krzysztof Jurgiel.

Więcej informacji o Europejskim Forum Rolniczym znajduje się na stronie www.forum-jasionka.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Europejskie Forum Rolnicze 2018 w Jasionce. Niebawem rozpocznie się rejestracja uczestników! - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Artur
Minister nie rozmawia z Solidarnościa RI, a pojawi się na uroczystości?
m
młody

Zapytam się Ministra Rolnictwa dlaczego nie dostałem zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r. Dlaczego okłamuje ludzi ,że każdemu rolnikowi wypłacono takową zaliczkę. Dlaczego młodym rolnikom nie wypłaca się dopłat bezpośrednich za 2017 rok. Chodz wszędzie trąbi się ,że takie dopłaty będą im wypłacane w pierwszej kolejności.

Dodaj ogłoszenie