Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eugeniusz Kwiatkowski - ostatni z honorowych obywateli Szczecina [WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Eugeniusz Kwiatkowski to ostatni z honorowych obywateli Szczecina czasów PRL. Czy nadal powinien piastować ten tytuł?

Rada Miasta 28 marca 2017 oczyściła szeregi Honorowych Obywateli Miasta Szczecina z osób niegodnych tego miana, wyróżnionych uchwałami komunistycznych władz. Usunięto persony od dawna kontrowersyjne (Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Osóbka-Morawski, Konstanty Rokossowski, Nikita Chruszczow, Paweł Batow, Władimir Dżandżgawa).

Wątpliwości części szczecinian budzi też Eugeniusz Kwiatkowski. Kwiatkowski - były legionista, dyrektor Chorzowskiej Fabryki Związków Azotowych, minister przemysłu i handlu w czterech rządach II Rzeczpospolitej, twórca Gdyni i COP, po wojnie pełnił funkcję szefa Delegatury Rządu do Spraw Wybrzeża, na które to stanowisko powołano go już w 1945 roku. Był twórcą "Wielkiego Programu Morskiego", pomysłodawcą utworzenia Związku Miast Morskich. Eugeniusz Kwiatkowski począwszy od 2 grudnia 1945 wielokrotnie bywał w Szczecinie nadzorując odbudowę infrastruktury portowej.

Kiedy w czerwcu 1948 zlikwidowano Delegaturę i zdymisjonowano Kwiatkowskiego tempo odbudowy Szczecina zdecydowanie spadło. Kwiatkowski pozostał jedynie posłem na sejm (do 1952), poświęcił się pracy dydaktycznej i naukowej. Jego życiorys wyraźnie dowodzi, iż był on społecznikiem i człowiekiem pracy organicznej, choć fakt, iż działał z ramienia władz komunistycznych wywołuje zastrzeżenia, iż w ten sposób afirmował reżim panujący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński