reklama

Episkopat komentuje słowa prymasa na temat pomocy uchodźcom

Kacper Rogacin / AIPZaktualizowano 
Fot: Adam Wojnar
- Każdy ksiądz z mojej diecezji, który pójdzie na manifestację antyuchodźczą, będzie suspendowany - powiedział w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski abp Wojciech Polak. Episkopat zabrał głos w tej sprawie.

W wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" abp Polak powiedział: "Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji."

Czytaj także: Mariusz Błaszczak: Nie podejmę żadnej decyzji, która narażałaby bezpieczeństwo Polaków

Dodał, że chrześcijanin nie może zamknąć się przed uchodźcą. Wynika to z płynącego z Ewangelii nauczania Jezusa Chrystusa.

- Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem - czytamy w wywiadzie.

Słowa prymasa Polski natychmiast wywołały burzę. Głos w tej sprawie zabrał m.in. wicepremier Jarosław Gowin, który stwierdził, że choć rząd wsłuchuje się w stanowisko Kościoła Katolickiego, to trzeba pamiętać, że dba on przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa Polakom.

Czytaj także: Prof. Ryszard Bugaj: Mamy w Europie opinię gorszą, niż na to zasługujemy

Wywiad abp Wojciecha Polaka skomentował też Episkopat Polski. - Prymas w swoich wypowiedziach przypomina zasady wypływające z nauczania Jezusa Chrystusa oraz naukę społeczną Kościoła Katolickiego. Na tę kwestię zwracał wielokrotnie uwagę papież Franciszek. Każdy chrześcijanin wezwany jest do udzielania pomocy – w miarę swoich możliwości – tym, którzy są w jakikolwiek sposób prześladowani i potrzebujący - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Michał Marusik: Uchodźcy nie chcą jechać do Polski. To Unia próbuje ich tu wrzucić

AIP/x-news

Wideo

Materiał oryginalny: Episkopat komentuje słowa prymasa na temat pomocy uchodźcom - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 71

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
manstin
W dniu 20.10.2017 o 11:47, pniok Rzeszowski napisał:

A wszystko to rozpoczelo sie wlasnie wtedy gdy udostepniono paszporty.Gdy byla "scisla kontrola" wydawania paszportow w Komendach Milicji Polsce to wtedy zaden element nie dostal paszportu i za granice jechali tylko rokujacy nadzieje ze nie przyniosa wstydu Polsce.No to teraz macie to coscie chcieli !

Wydaje się,że problem jest poważniejszy. Wiele krajów zapewnia swoim obywatelom swobodę podróżowania po świecie ale przez to wcale nie cierpi ich reputacja. Nasi Rodacy,mimo wychowywania w religii miłującej bliźniego,szanującej ludzkie życie i zdrowie a także własność,nie potwierdzają tych wartości poza granicami. Statystyki nie kłamią,bo i w jakim celu miałyby to czynić.

W kraju,mimo zmian,nadal więzienia są przepełnione a wielu skazanych oczekuje na miejsce dla nich.

p
pniok Rzeszowski
W dniu 19.10.2017 o 18:09, manstin napisał:

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. Nie ma kraju na świecie ani kryminału, w którym nie siedzieli by Polacy. W krajach Ameryki Łacińskiej /Ameryka Poludniowa/ siedzą nasi Rodacy głównie za przemyt i handel narkotykami, ale nie tylko,także za przestępstwa pospolite.W Europie Zachodniej w więzieniach odbywają kary nasi Rodacy za wszelkie możliwe przestępstwa,w tym najgroźniejsze,czyli za okrutne gwałty i zabójstwa,także za napady rabunkowe.Nie brakuje też polskich więźniów w więzieniach Rosji,Białorusi czy nawet Rumunii.Ktoś dowcipny mógłby powiedzieć,że w jednym więzieniu Polaków nie ma,czyli w watykańskim. Niewiele brakowało a by w nim odbywał karę polski arcybiskup za gwałty na Dominikańskich dzieciach.Nie wolno zatem obrażać uchodźców, o których się nie ma żadnych informacji,że byli by zagrożeniem większym od swoich. Co się wyrabia w kraju śledzimy codziennie. Znowu w Warszawie /Falenica dz.Wawer/ 25-letni mężczyzna zarżnął własnych rodziców na oczach swojego ,młodszego rodzeństwa.Nie sądźmy,abyśmy sami nie byli sądzeni.

A wszystko to rozpoczelo sie wlasnie wtedy gdy udostepniono paszporty.

Gdy byla "scisla kontrola" wydawania paszportow w Komendach Milicji Polsce to wtedy zaden element nie dostal paszportu i za granice jechali tylko rokujacy nadzieje ze nie przyniosa wstydu Polsce.

No to teraz macie to coscie chcieli !

11

Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 20:46, Gość napisał:

o czym bałwanie mówisz ,nic nie wklejałem  :oMój wpis -niech sobie episkopat przyjmie do siebie .

Bałwan to twój tatuś. Każdy sam może sprawdzić,co i kiedy wklejałeś i pod czyim tekstem. Dalej baw się sam. Naucz się dyskusji na temat i  używaj w niej argumentów a nie pomówień i obelg. Tak się nigdy niczym nie wykażesz.

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 18:50, Gość napisał:

czytać nie umiesz ?

To  z cudzego do własnego tekstu wkleiłeś:

"

Nie wiem, które programy masz na myśli i jakie z nich czerpiesz informacje. Dostępne są w Internecie dane o osadzonych w poszczególnych krajach w tym o liczbie cudzoziemców. Bez oczekiwania na informacje medialne /nawet nie wiem,czy podają/ każdy samodzielnie może sobie sprawdzić ilu naszych Rodaków i w jakich więzieniach odbywa kary.

Podawanie informacji prawdziwych uważasz  za antypolskie i antykatolickie?

Na kłamstwie nie można zbudować nic trwałego ani dla człowieka,przydatnego."

 

Tak ten wklejony tekst skomentowałeś:

" niech sobie ich episkopat przyjmie do siebie "

 

Tak ci odpowiedziano:

"Wkleiłeś tekst, w którym nic nie ma o Episkopacie. Nie wiem więc,czy chwalisz się umysłowym ubóstwem ,czy też masz trudności ze zrozumieniem słowa czytanego.

 

I znowu dajesz popis własnej błazenady:

"czytać nie umiesz ?

 

Dlaczego Episkopat ma przyjmować więźniów nie napisałeś a tekst przez ciebie wklejony o nich mówi. I co jest w tym twoim bełkocie do czytania?

 
G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 18:26, Gość napisał:

niech sobie ich episkopat przyjmie do siebie 

 

Wkleiłeś tekst, w którym nic nie ma o Episkopacie. Nie wiem więc,czy chwalisz się umysłowym ubóstwem ,czy też masz trudności ze zrozumieniem słowa czytanego.
 

m
manstin
W dniu 19.10.2017 o 18:17, Brzeszczot napisał:

Proponuję, abyś zaprzestał oglądania programów serwowanych przez esbeckie szczekaczki siejące jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie.

 

Nie wiem, które programy masz na myśli i jakie z nich czerpiesz informacje. Dostępne są w Internecie dane o osadzonych w poszczególnych krajach w tym o liczbie cudzoziemców. Bez oczekiwania na informacje medialne /nawet nie wiem,czy podają/ każdy samodzielnie może sobie sprawdzić ilu naszych Rodaków i w jakich więzieniach odbywa kary.

Podawanie informacji prawdziwych uważasz  za antypolskie i antykatolickie?

Na kłamstwie nie można zbudować nic trwałego ani dla człowieka,przydatnego.
 

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 18:09, manstin napisał:

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. (...)

Proponuję, abyś zaprzestał oglądania programów serwowanych przez esbeckie szczekaczki siejące jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie.

m
manstin
W dniu 19.10.2017 o 11:51, pniok Rzeszowski napisał:

Bo on opisal tych emigrantow z Polski z czasow minionych.To sa emigranci do czasu gdy komuna zaczela dawac paszporty wszystkim zlodziejom i roznym elementom jak powiedzial Jaruzelski gloszac ze pozbyli sie nierobow i elementu przestepczego.

Masz trochę racji ale nie można przyjąć,że wszystko się dzieje z powodu dostępności do paszportów. Nie ma kraju na świecie ani kryminału, w którym nie siedzieli by Polacy. W krajach Ameryki Łacińskiej /Ameryka Poludniowa/ siedzą nasi Rodacy głównie za przemyt i handel narkotykami, ale nie tylko,także za przestępstwa pospolite.

W Europie Zachodniej w więzieniach odbywają kary nasi Rodacy za wszelkie możliwe przestępstwa,w tym najgroźniejsze,czyli za okrutne gwałty i zabójstwa,także za napady rabunkowe.

Nie brakuje też polskich więźniów w więzieniach Rosji,Białorusi czy nawet Rumunii.

Ktoś dowcipny mógłby powiedzieć,że w jednym więzieniu Polaków nie ma,czyli w watykańskim. Niewiele brakowało a by w nim odbywał karę polski arcybiskup za gwałty na Dominikańskich dzieciach.

Nie wolno zatem obrażać uchodźców, o których się nie ma żadnych informacji,że byli by zagrożeniem większym od swoich. Co się wyrabia w kraju śledzimy codziennie. Znowu w Warszawie /Falenica dz.Wawer/ 25-letni mężczyzna zarżnął własnych rodziców na oczach swojego ,młodszego rodzeństwa.

Nie sądźmy,abyśmy sami nie byli sądzeni.

l
ll

Przypominam, że podła zmiana wyraziła poparcie dla turcji w kwestii przyjęcia do ue :) Tej samej turcji, która ciapatych z syrii i państw ościennych puszcza jak leci mimo umowy z ue :) Więc jest wielce prawdopodobne, drogie pro-pisowskie durnie, że niedługo zamiast nie przyjmować uchodźców, zaczniecie żyć obok tych samych ludzi, ale nazywanych już obywatelami UE :) A to wszystko dzięki wstawiennictwu prezybzdeta i podłozmianowej kliki :)

G
Gość

Propozycja dla UE-zamknąć granicę na Morzu Śródziemnym,postawić wieżyczki i pierwszy strzał ostrzegawczy ,drugi w cel. Dwa,trzy pontony utoną to płynąć nie będą. Przenikać w struktury islamistów (tu robota kontrwywiadu), w razie jakiegoś przestępstwa,tak jak Izrael z Hamasem-odpowiedzialność zbiorowa,w dzielnicach gdzie mieszkał bandyta wyłączać prąd,wodę,gaz,media, w razie powtórki z rozrywki cała rodzina deportacja z zakazem powrotu, buldożer i dom gdzie mieszkał bandyta zrównać z ziemią. Teraz rada dla kierowców TIR-ów. W razie blokowania drogi przez bydło i rzucania różnymi przedmiotami, nie zatrzymywać się a wręcz przyspieszyć i rura,u chodzi o Wasze bezpieczeństwo. W razie wdarcia do kabiny,pałą chamów albo paralizatorem. Do qrwy nędzy oni są u nas i muszą się dostosować. Dlaczego ci idioci z UE koniecznie tak chcą wejść w d upę muslimom żeby Broń Boże nie urazić. Niechby pojechali do Arabii Saudyjskiej i ich kobiety wyszłyby na ulice w spódniczkach. Tak samo oni mają się dostosować. I zapier dalać a nie że jemu się należy i nie tego on oczekiwał. Dlaczego oni nie jadą do Putina, sam ich zaprosił ale postawił warunek-na Syberii ja mam dużo miejsca ,ja was zapraszam ale do wyrębu lasu albo innej pracy,żadnego socjalu. Doprowadzili do takiego skur wienia Europy ci bandyci że niemieckie kobiety są ubogacane jak w Kolonii,a z Niemców ściągane są pieniądze na prostytutki dla nich ,aby nie gwałcili niemieckich kobiet. Zdziczenie tych małp jest nieprawdopodobne,wystarczy pooglądać filmiki na youtube. z PiS w niektórych kwestiach się nie zgadzam ale za działanie ministra Błaszczaka powodujące nieprzyjmowanie bydła mają mój głos. Prymas i papież to lewaki latające na miotle. Nie zależy im na bezpieczeństwu obywateli. Benedykt XVI mówił prawdę o islamie ,jak na wykładzie w Ratyzbonie za co został wielokrotnie skrytykowany. I chyba usunięty z urzędu bo jako wybitny teolog i intelektualista wiedział czym jest i czym grozi islam. 

PS. Czekam kiedy ta stara świnia soros zdechnie wreszcie, ale podejrzewam że pojawią się kolejne świnie

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 10:01, Gość napisał:

Aby nie obrażać autentycznych tumanów, nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz, że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

Aby nie obrażać autentycznych tumanów, nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki, może zauważysz, że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa (w tym gwałty, porwania, zamachy i zabójstwa) stanowią wszelkiej maści i autoramentu islamczycy. Można ich łatwo rozróżnić od innych ludzi po ciemnej karnacji skóry.

p
pniok Rzeszowski
W dniu 19.10.2017 o 10:01, Gość napisał:

Aby nie obrażać autentycznych tumanów,nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz,że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

Bo on opisal tych emigrantow z Polski z czasow minionych.

To sa emigranci do czasu gdy komuna zaczela dawac paszporty wszystkim zlodziejom i roznym elementom jak powiedzial Jaruzelski gloszac ze pozbyli sie nierobow i elementu przestepczego.

G
Gość
W dniu 19.10.2017 o 09:48, Brzeszczot napisał:

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że polscy uchodźcy i emigranci na przestrzeni dziejów nie kradli, nie gwałcili, nie porywali kobiet, nie mordowali i nie podkładali bomb oraz nie tworzyli zamkniętych enklaw i nie wprowadzali jakichś praw z piekła rodem. Polscy emigranci integrowali się z narodami, do których przybyli i pracowali w pocie czoła.

Aby nie obrażać autentycznych tumanów,nie zaliczę cię do tej grupy. Popatrz sobie na statystyki,może zauważysz,że w Wielkiej Brytanii i w innych krajach największą liczbę skazanych obcokrajowców za różne przestępstwa /w tym gwałty i zabójstwa/ stanowią Polacy.

B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2017 o 09:31, manstin napisał:

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że np. Iran przyjmował polskich uchodźców nie badając ich przekonań religijnych ani przeszłości kryminalnej. Inne kraje przyjęły miliony Polaków,którzy tam wyemigrowali i nadal emigrują. Polska /jej rząd/ podjęła publicznie zobowiązanie wobec innych krajów UE, że przyjmie ok. 7 tysięcy imigrantów i należy bezwzględnie się z tej obietnicy wywiązać. Episkopat,ustami arcybiskupa Polaka chce rządzącym obecnie ułatwić zadanie. Uchodźcy nie są dla nikogo zagrożeniem. Zamachów dokonują zwykli kryminaliści,którzy religię islamu wykorzystują do politycznych celów. U nas jest podobnie. Nie przebywają u nas uchodźcy a i tak dochodzi w kraju do częstych zabójstw, kradzieży i napadów rabunkowych a także gwałtów. Tylko otumaniony i niedorozwinięty ślepiec nie widzi faktów lecz posługuje się idiotycznymi hasłami. Pomoc uchodźcom to ludzki obowiązek i pokaz solidarności z naszymi przyjaciółmi.

Wszelkiej maści głupcom trzeba uparcie przypominać, że polscy uchodźcy i emigranci na przestrzeni dziejów nie kradli, nie gwałcili, nie porywali kobiet, nie mordowali i nie podkładali bomb oraz nie tworzyli zamkniętych enklaw i nie wprowadzali jakichś praw z piekła rodem. Polscy emigranci integrowali się z narodami, do których przybyli i pracowali w pocie czoła.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3