Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ENEA odłączyła prąd w schronisku dla bezdomnych w Szczecinie. Kwota zadłużenia powala!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W piątek ENEA odłączyła prąd w schronisku dla bezdomnych przy ulicy Tczewskiej. To kara za nieopłaconą fakturę na 28 tysięcy złotych. Sprawa budzi kontrowersje.

Schronisko działa od 22 lat. Należy do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, organizacji, która od lat pomaga najuboższym. W placówce przebywa obecnie kilkunastu podopiecznych.

- Nie mamy ani prądu, ani wody, bo hydrofor jest na prąd. Kupujemy butle gazowe, żeby grzać posiłki, będziemy dostarczać wodę w baniakach. Sytuacja staje się coraz cięższa. Boimy się, co będzie, gdy zaczną się mrozy i zima - mówi nam Wojciech Kamiński, prezes Zachodniopomorskiego PKPS.

ZOBACZ TEŻ:

Schronisko ma do zapłacenia fakturę za prąd na 28 tysięcy złotych. Pracownicy są zaskoczeni wysokością rachunku.

- Od dłuższego czasu próbujemy wyjaśnić, skąd taka ogromna kwota. Jest jeszcze sprawa licznika na prąd, który jest zamontowany z dala od schroniska, a powinien być na nieruchomości - dodaje Wojciech Kamiński.

ENEA przyznaje, że przez dłuższy czas wystawiała rachunki w oparciu o zaniżone taryfy.

- Tym samym wystąpiła konieczność realizacji korekt rozliczeń. W przypadku, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, które wynikły z zaistniałej sytuacji - wyjaśnia Kamil Gołębiewski, pełnomocnik ENEA.

Np. w pierwszym półroczu 2021 r. schronisko dostało fakturę na 235 zł, a po korekcie na 512 zł.

PKPS przyznaje, że ma problemy z regularnym opłacaniem faktur ze względu na trudną sytuację finansową, w tym pandemię koronawirusa. Dlatego złożył wniosek o umorzenie długu.

- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, prowadzimy w obiekcie schronisko dla bezdomnych osób. Nie otrzymujemy już od 2021 r dotacji. Za pomocą energii elektrycznej ogrzewamy cały budynek. Piece akumulacyjne, które są do tego wykorzystywane, są stare i zużywają dużo energii. Jednocześnie wyjątkowo sroga zima, długotrwale utrzymujące się niskie temperatury powodują konieczność utrzymywania stałej temperatury wewnątrz budynku. Od 2 lat borykamy się z trudnościami finansowymi. Prawda jest taka, że faktury nie są płacone w terminie, oraz ich przeterminowanie osiąga ponad 3-miesiące. Zaległości w płaceniu faktur piętrzą się. Środki finansowe zdobywamy ze składek członkowskich, od sponsorów - przyznają pracownicy PKPS.

Odpowiedzi ENEA jeszcze nie ma.

ZOBACZ TEŻ:

Poniżej treść wniosku w sprawie umorzenia

W obiekcie prowadzonym przez PKPS realizowane jest zadanie statutowe pożytku publicznego polegające na zapewnieniu schronienia osobom bezdomnym. Działalność tę prowadzimy od 2000 roku w budynku trzy poziomowym o powierzchni 377 m2 zlokalizowanym w Szczecinie przy ul. Tczewskiej 32, dotychczas we wsparciu Gminy Miasto Szczecin. Obiekt znajduje się w oddaleniu od osiedli ludzkich, a więc nikomu nie przeszkadza obecność osób bezdomnych o różnych zachowaniach i psychice.

Od 01 stycznia 2021 r już samodzielnie bez wsparcia Gminy Miasto Szczecin sami pokrywamy wszystkie koszty utrzymania. Gmina wycofała się z finansowania tego typu działalności.

Za pomocą energii elektrycznej ogrzewamy cały budynek. Piece akumulacyjne, które są do tego wykorzystywane, są stare i zużywają dużo energii. Jednocześnie wyjątkowo sroga zima, długotrwale utrzymujące się niskie temperatury powodują konieczność utrzymywania stałej temperatury wewnątrz budynku.

Brak ogrzewania spowoduje zawilgocenie budynku i jego degradację.

Grupą docelową zamieszkującą obiekt są osoby bezdomne i długotrwale bezrobotne. Osoby wykluczone społeczne. Do schroniska trafiają osoby, które z różnych przyczyn życiowych utracili swoje stałe miejsca zamieszkania i swoje rodziny. W związku z powyższym utracili niejednokrotnie wiarę w swoje umiejętności. Osoby te oczekują wsparcia, rozmowy aby czuć się na nowo potrzebnymi. Zaobserwowaliśmy u osób bezdomnych, wykonujących prace społecznie – użyteczne, zmiany w zachowaniu i sposobie patrzenia na swoje życie. Bezdomni zaczęli częściej myśleć o swojej przyszłości, o znalezieniu sobie lepiej płatnej pracy, znalezieniu mieszkania, a nawet powrocie do rodziny. Bardziej dbają o swój wygląd, są czyści i ubierają się estetycznie. Są bardziej odpowiedzialni, punktualni i bardziej uczciwi. Doceniają, że zostali obdarzeni zaufaniem. Niewielu z nich uważa, że ta praca nic im nie daje i rezygnują, a na ich miejsce przychodzą inni.

Schronisko zapewnia bezdomnym:

1. możliwość całodobowego przebywania w schronisku, w tym zapewnienie miejsca do spania w ogrzewanym pomieszczeniu, którego temperatura nie jest niższa niż 20°C.

2. łóżko, pościel, bieliznę pościelową i odzież osobistą w miarę potrzeb,

3. dostępność sanitariatów, stały dostęp do ciepłej i zimnej wody oraz możliwość przeprowadzenia zabiegów higienicznych,

4. możliwość skorzystania z gorącego napoju,

5. pomieszczenie, które po jego zaadoptowaniu może pełnić funkcję jadalni, świetlicy lub sali spotkań grupowych,

6. możliwość oglądania telewizji, słuchania radia,

7. pralki i pralko - suszarki w celu prania odzieży i bielizny osobistej,

8. niezbędne środki czystości i higieny osobistej,

9. żywność z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Jednym z podstawowych źródeł finansowania naszej działalności jest prowadzona przez PKPS działalność gastronomiczna , której dochody w pokaźny sposób wspierają działalność statutową i dzięki tym środkom finansowym regulujemy nasze zobowiązania (poza dotacjami na realizację zadań publicznych).

Nie ulega więc wątpliwości, że stan epidemii bezpośrednio wpłynął na ograniczenie naszej działalności i zaniechanie podejmowania zaplanowanych działań oraz drastyczny brak środków finansowych na bieżącą działalność. Od dwóch lat borykamy się z trudnościami finansowymi. Prawda jest taka, że faktury nie są płacone w terminie, oraz ich przeterminowanie osiąga ponad 3-miesiące. Zaległości w płaceniu faktur piętrzą się

Jesteśmy stowarzyszeniem samofinansującym się organizacją pożytku publicznego. Środki finansowe zdobywamy ze składek członkowskich, od sponsorów. Jako organizacja należąca do trzeciego sektora non-profit, co wynika z samej definicji, działamy na rzecz społeczności lokalnej. Naszym celem jest realizacja zadań społecznie użytecznych, działanie na rzecz dobra wspólnego, zgodnie z etyką działania publicznego i statutu PKPS. PKPS jest organizacją pozarządową, która intensywnie współpracuje z administracją publiczną, by wspólnie zidentyfikować problemy i ustalić priorytety w działaniu na rzecz społeczności lokalnej. Takie organizacje jak nasza nie przeżywają samodzielnie bez pomocy finansowej instytucji publicznych.

Prosimy o wzięcie pod uwagę przesłanki, jaką jest ważny interes publiczny i interes podatnika. Myślimy, że działania PKPS-u służą zbiorowości lokalnej, całemu społeczeństwu. PKPS organizacja pozarządowa w oparciu o wszystkie grupy wiekowe, buduje społeczeństwo obywatelskie Miasta Gminy Szczecin. Poprzez naszą działalność umacniamy w świadomości społecznej poczucie współtworzenia, współodpowiedzialności za społeczność lokalną wśród seniorów, dorosłych i młodzieży. Środki finansowe posiadane przez nasze stowarzyszenie są skromne i w całości przekazywane dla potrzebujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński