MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci dostaną nawet 400 zł zwrotu podatku z 13. i 14. emerytury! Sprawdź, kiedy wypłaty na konta seniorów 21.07.2024

MS
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy ruszy okres rozliczeń PIT za 2023 rok, ZUS automatycznie wypłaci emerytom zwrot zaliczki pobranej na poczet podatku dochodowego od 13. i 14. emerytury! Kto może się spodziewać zwrotu nawet do 400 złotych? Szczegóły w naszym artykule.

Zwrot podatku dla emerytów. Kiedy wypłata?

W lutym do części emerytów wrócą pieniądze pobrane na zaliczkę podatku od "trzynastki" i "czternastki". Kto może się spodziewać dodatkowego zastrzyku gotówki w najbliższym miesiącu? Wszystkiego szczegóły dotyczące zwrotu podatku przedstawiamy w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

13. i 14. emerytura w 2024 roku

W 2023 roku emeryci i renciści 13. emeryturę otrzymali już po raz piąty. 13. emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wyniosła ona 1588,44 zł (brutto).

Z kolei wartość dodatkowego świadczenia pieniężnego – tzw. czternastej emerytury - wyniosła 2650 zł brutto. Taką kwotę otrzymały osoby, których miesięczna emerytura bądź renta wynoszą nie więcej niż 2900 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia o większej wartości nie otrzymają czternastki. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".

O tym, że "trzynastka" i "czternastka" pojawi się na kontach seniorów również w 2024 roku, zapewniał w grudniu premier Donald Tusk.

- 13. i 14. emerytury będą wypłacone, są na to środki w budżecie. Podwójna rewaloryzacja rent i emerytur w przypadku, gdy będzie ponad 5-proc. inflacja, a to będzie przypadek tegoroczny, są na to pieniądze zagwarantowane - powiedział premier.

Zwrot podatku dla emerytów w lutym 2024

Dobra wiadomość dla rencistów i emerytów jest taka, że na początku 2024 roku część z nich otrzyma od Urzędu Skarbowego zwrot pieniędzy z naliczonego podatku PIT od 13. i 14. emerytury. Środki zostały pobrane ze względu na kształt przepisów podatkowych, mimo że w wielu przypadkach wiadomym było, że wypłaty „trzynastek" i „czternastek" zawrą się w rocznej kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 000 zł brutto.

Ile pieniędzy wróci do emerytów?

Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 000 zł, co podzielone przez liczbę miesięcy daje 2500 zł. Zaliczki na podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury w 2023 roku nie zapłacili tylko ci seniorzy, którzy w danym miesiącu otrzymali z ZUS-u mniej niż 2500 zł - po zsumowaniu podstawowej i dodatkowej emerytury brutto.

Wszyscy emeryci, których zwykłe świadczenie nie przekracza 2500 zł, mogą liczyć na zwrot pobranej zaliczki na PIT. W rozliczeniu rocznym całość lub część "trzynastki" i "czternastki" mieści się w kwocie rocznej (30 000 zł). 

Dokładna kwota zwrotu podatku będzie inna w zależności od wysokości podstawy - najwięcej otrzymają ci, którzy na rękę odbierają co miesiąc ok. 1900 zł - nawet 413 zł.

Szczegółowe kwoty zwrotu podajemy w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński