Elektrownia atomowa będzie pod Stargardem?

Monika Stefanek
Fot. Andrzej Szkocki
Rozmowa z prof. Mariuszem Dąbrowskim z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego o elektrowni atomowej, która ma szansę powstać w naszym regionie.

- Dlaczego elektrownia jądrowa powinna powstać w naszym regionie?

- Budowa elektrowni jądrowej przyniosłaby regionowi wiele korzyści. Przede wszystkim wprowadzenie tak ogromnej inwestycji, pozwoliłoby na stworzenie nowych miejsc pracy. Mam tu na myśli nie tylko możliwość zatrudnienia fachowców niższego szczebla, ale także wielu specjalistów wysokiej klasy. W samej elektrowni pracę znalazłoby zapewne około tysiąca osób. Jednak cała infrastruktura, jaka by wokół niej powstała, pozwoliłaby na zatrudnienie od 10 do 20 tysięcy ludzi. Dzięki elektrowni zostałby też ograniczony odpływ młodych, zdolnych ludzi z regionu, którzy teraz nie mają szans na pracę związaną z nowymi technologiami. Budowa elektrowni jądrowej, to także szansa na poprawę stanu sieci przesyłowej w naszym regionie. Ubiegłoroczna awaria uświadomiła wszystkim, że nie jest ona zbyt sprawna.

- Czy na budowie elektrowni zarobiłyby lokalne firmy?

- To duża szansa dla działających w naszym regionie zakładów. Dzięki tej inwestycji, mogłyby przestawić się na nowoczesne technologie. Pojawił się też pomysł zagospodarowania części Stoczni Szczecińskiej. Można by przecież w ramach offsetu wynegocjować, by niektóre elementy metalowe elektrowni były produkowane właśnie w Szczecinie. Pozwoliłoby to na wyspecjalizowanie się przedsiębiorstwa tak, aby po zakończeniu inwestycji w naszym regionie, mogło ono produkować takie elementy na cały świat.

- Jakie warunki muszą być spełnione?

- Przede wszystkim w pobliżu elektrowni musi istnieć duży zbiornik wodny. Woda służy do chłodzenia reaktora. Kolejnym warunkiem jest dostęp do traktów komunikacyjnych, zarówno wodnych, jak i lądowych. Wiele elementów trzeba będzie przetransportować nawet z dalekich stron. Do tego celu najlepszy jest transport morski. Kolejnym warunkiem jest stabilny tektonicznie grunt, chociaż i z tym problemem można sobie poradzić. W Japonii działają elektrownie jądrowe, mimo iż nie jest to region bezpieczny tektonicznie. Zabezpieczenia, które tam występują, są jednak większe. To podnosi oczywiście koszty budowy takiej elektrowni. Dobrze też, kiedy w jej pobliżu nie występuje zbyt duża gęstość zaludnienia, z drugiej zaś strony odbiorcy energii nie są zbyt oddaleni.

- Zaproponowaliście dwie lokalizacje: okolice elektrowni Dolna Odra pod Gryfinem oraz teren pomiędzy Stargardem a Chociwlem. Jak ocenia pan szanse Zachodniopomorskiego? Swoje propozycje przedstawiły województwa wielkopolskie i pomorskie.

- Żarnowiec w województwie pomorskim rzeczywiście spełnia kryteria. Problem z tą lokalizacją polega jednak na tym, że elementów, które powstały tam w latach 80-tych nie da się wykorzystać. Ich rozbiórka zaś byłaby bardzo kosztowna. Elektrownię trzeba byłoby więc budować obok nich. Lokalizacje, które zaproponowała Wielkopolska też są dobre, choć są one bardziej oddalone od portu. Dlatego jestem optymistą: nawet jeżeli pierwsza z dwóch planowanych elektrowni jądrowych w Polsce nie powstanie u nas, to myślę, że na drugą mamy duże szanse.

- Zwolennicy energetyki jądrowej wskazują na korzyści ekonomiczne. Nie mówi się nic na temat składowania odpadów promieniotwórczych.

- Odpady te są tak długo składowane, aż się rozpadną. Oczywiście jest to bardzo długi czas. Są jednak pomysły naukowców, które pozwolą na przetwarzanie odpadów w znacznie krótszym czasie, niż ma to miejsce obecnie. To trochę tak, jak z torbami foliowymi. Kiedyś potrzeba było na ich utylizację nawet setek lat, teraz torby ekologiczne rozkładają się w kilka.

- Pomysłodawcy budowy elektrowni jądrowej w Zachodniopomorskiem, podają przykład niektórych regionów w Niemczech, które ożywiły się gospodarczo po tym, jak powstały w nich takie obiekty. Tymczasem Niemcy zapowiedziały rezygnację z energetyki jądrowej.

- Sądzę, że jest to faza przejściowa. Prof. Konrad Czerski, kierownik Zakładu Fizyki Jądrowej i Medycznej w Instytucie Fizyki US, który wykłada także na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie i zasiada w wielu gremiach, działających przy niemieckich elektrowniach podkreśla, że Niemcy zdają sobie dobrze sprawę z tego, iż problemu energetycznego nie da się rozwiązać samym węglem, czy nawet alternatywnymi źródłami energii. Świat potrzebuje coraz więcej energii, a nasze potrzeby będą stale rosnąć. Gazu i węgla wystarczy zaś najwyżej na kilkadziesiąt lat. Zresztą, niedawne odcięcie gazu przez Rosję uświadomiło wielu krajom, że świat jest skazany na energię jądrową. Kilka państw, w tym Austria i Węgry, zadeklarowało po tych wydarzeniach przystąpienie do programu jądrowego. Nawet Bułgaria chce ponownie uruchomić elektrownię, która została zamknięta na żądanie Unii. Wszyscy zdają sobie sprawę, że energia jądrowa jest najtańsza, najbezpieczniejsza i najczystsza.

- Wiele osób myśląc o elektrowni jądrowej ma w pamięci katastrofę w Czarnobylu.

- Jestem optymistą. Jako Polskie Towarzystwo Fizyczne zamierzamy rozpocząć wkrótce dużą kampanię informacyjną skierowaną do społeczeństwa. Pierwszy wykład otwarty odbędzie się w Szczecinie już 23 marca, a wygłosi go prof. Ludwik Pieńkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Musimy uświadomić społeczeństwu, że jeśli będziemy odpowiedzialnie obchodzić się z energią jądrową, to nic nam nie grozi, a wręcz przeciwnie - możemy bardzo wiele zyskać. Strach bierze się z nieświadomości i braku wiedzy.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
am3is
W dniu 15.03.2010 o 11:25, CZARNOBYL napisał:

Żaden Polak nie chce słyszeć o takiej budowie.



Mów za siebie, a nie rób za wyrocznię.
B
BUM
Już widzę jak przy rozruchu następuje wybuch.Jaka firma będzie to miała wybudować.Coś czuję,że przetarg może wygrać firma,która budowała obwodnicę,a wyszedł zalew.Będzie BUM.
C
CZARNOBYL
Wyżej znalazła się wszystkowiedząca.Przyznam,że nawet nie chce mi się czytać jej banaluków.Niech dzieciom i to swoim opowiada te bajki.Ona chyba jest młoda to niech rodziców spyta co to jest CZARNOBYL.Jakie były następstwa odczuwane do chwili obecnej. .To chyba jakiś polityk bo oni lubią ludowi tłumaczyć i wieżą,że pozjadali wszystkie rozumy.Człowieku,zrozum,że naród nie chce atomowych elektrowni.Zachód wychodzi z tego badziewia.Jak nie masz co robić kup sobie różaniec i módl się o rozum..Nawet Rumuni nie chcą u siebie takiej elektrowni.Chcą ratować budżet i liczą na dotacje,o co tu chodzi?Żaden Polak nie chce słyszeć o takiej budowie.
Z
Zeto
Według mnie bomba atomowa...absolutnie nie powinna powstać nie tylko w okolicach Stargardu ale w ogóle nigdzie. Można wykorzystywać siły natury zamiast budować stojącą bombę która zrobi z Stargardu drugi Czarnobyl. Czekać tylko aż trawka będzie się czerwienić, a ptaszki będą podszczekiwać na wiosnę...CND
G
Gość
Jakoś w dani mają zwykłe elektrownie wiatrowe na polach i żyją, co więcej mają jeszcze taki nadmiar prądu że odsprzedają innym krają i zamiast zrobić to samo w polsce to oni chcą być "nowocześni" i budować swoje zasrane elektrownie atomowe, żal...
G
Gość
sawk ma racje.. Trzeba się rozwijać... a nie stać w miejscu
G
Gochna
Niech moja-długa-przedmówczyni postawi sobie elektrownie atomową na podwórku,będzie miała za to profity.Naturalnych żródeł to nie ma w Polsce co?Mówisz o pracy dopiero wtedy będzie bezrobocie bo kto będzie inwestował w takiej okolicy,nie chcę,żeby mój pies merdał dwoma ogonkami,nie chcę cierpieć na raka.To jest chory pomysł,włącznie z tym,że Zielonych promuje Rosja.Pomyśl co piszesz-może ty masz myśli samobójcze ale ja chcę żyć. Wystarczająco dużo szkód zrobił nam Czernobyl-skutki jej awarii odczuwamy do dziś i będzie jeszcze długo trwało.Proszę nie pisać,że to nieprawda bo niby skąd taka ilość zachorowań na raka,tarczycę i niepłodność-na pewno nie z powodu XXI wieku. Jestem przeciw budowy elektrowni atomowej
S
Stiopa
a gdzie między Stargardem a Chociwlem jest ciek wodny albo wystarczająco dużo wody, o której wspomina pan profesor?
s
sawk
a wy się wypowiadacie, jakbyście wszyscy wiedzieli, na czym to polega... nie ma co tłumaczyć. jedno jest pewne: elektrownia atomowa w Polsce musi powstać!!! nie ma sensu produkować prądu w kraju, w którym złóż węgla jest coraz mniej, nie możemy pod kolejnym względem uzależniać się od i tak niepewnej Rosji... nie wiem, czy macie świadomość faktu, że do jednej elektrowni co godzinę przyjeżdża pociąg z 600 wagonami węgla, a państwo pokrywa 70% opłaty za przewóz i surowiec, bo inaczej opłaty byłyby nieopłacalne. Gdybyście musieli pokryć całe 100%, pewnie nie byłoby tu żadnego negatywnego wpisu! na dodatek wyobraźcie sobie jak wielkie musi to być zanieczyszczenie, a Unia wprowadza coraz to bardziej restrykcyjne sankcje ;(
ponadto taka elektrownia musi powstać jak najbliżej granicy, co jest stosowane już od bardzo dawna ze względu na bezpieczeństwo kraju, ale uważam, że przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii nie powinniśmy się obawiać o jakiekolwiek niebezpieczeństwo...
To świetna inwestycja w okolicy i powinniśmy się cieszyć, że naukowcy chcą walczyć o rozwój naszego regionu... już wiele województw wyraziło chęć na wybudowanie elektrowni na swoich obszarach. już nie mówię o miejscach pracy, bo to jest oczywiste, ale w końcu by coś ruszyło w okolicach Stargardu, tak jak się dzieję dzięki wybudowaniu fabryki bridgestone, drogi w Kluczewie budują, ma powstać rondo, ponadto teren Stargardu się powiększył, a kiedy niby ostatnio się w tamtych okolicach coś zmieniło.... w mieście musi być coraz więcej inwestorów, aby mogło się rozwijać i mieć większe przychody, by mogło zaistnieć w kraju, to samonapędzająca się maszyna.... cieszę się, że coś się dzieję, zamiast stagnacji, jak w szczecinie za rządów jurczyka (w sumie to jego rządy sprawiły, że szczecin przegrał w starciu o bridgestone)
jestem wielką zwolenniczką postępu, a zielonymi, blokującymi wszystko, co się da, nie ma co się przejmować, bo oni i tak są przez rosję finansowani.... jakby prawo polskie pozwalało na obarczanie ich kwotami, jakie firmy i państwo tracą przez ich "prawdziwą ekologię i miłość do natury", to by od razu zaniechali jakiegokolwiek protestowania, bo by im się nie opłacało ;D
proszę, przemyślcie moje słowa
H
Henryk
Gryfino jest lepszą lokalizacją niż Stargard na budowanie atomówki , posiada wielki uzbrojony teren przy Dolnej Odrze, kadrę techniczną i gotowe sieci przesyłowe energii. Wyburzaniem starej elektrowni można się zająć po postawieniu nowej.
Elektrownia atomowa daje miejsca pracy, ale jej umiejscowienie na Pomorzu Zachodnim to marzenia ściętej głowy
H
Henryk
Gryfino jest lepszą lokalizacją niż Stargard na budowanie atomówki , posiada wielki uzbrojony teren przy Dolnej Odrze, kadrę techniczną i gotowe sieci przesyłowe energii. Wyburzaniem starej elektrowni można się zająć po postawieniu nowej.
Elektrownia atomowa daje miejsca pracy, ale jej umiejscowienie na Pomorzu Zachodnim to marzenia ściętej głowy
J
John Maynard Keynes
ci fizycy z US są tyle warci co ekonomiści z US współpracujący ze stocznią i innymi zakładami - tych zakładów nie ma bo nikt z US nie zna się na zarządzaniu...jedyne wytłumaczenie jest że jest jakiś lobbysta producent elektrowni, który chce na siłę wcisnąć jakiś niepotrzebny sprzęt, a polacy jak jak kurczaki bezmyślnie idą na rzeź...REDAKTORZE proszę sięgnąć i sprawdzić na jaki okres starczy węgla w Polsce, proszę + proszę o tym napisać przy okazji wystąpień i proszę również sięgnąć do opracowań GREENPEACE...to będzie bardzo fajne przedstawienie materiału z różnych stron i wyjdzie że elektrownia tu nie powstanie...jak US nie potrafi pomagać w rozwoju miasta to znajdźcie innych co wiedzą co można zrobić, do tego nie trzeba być absolwentem tej uczelni...
P
Piotr
Widzę paru profesorów(expertów) ..... heheh, na tym forum.
Ciekawe czy wiedze też macie tak duża jak jezyki.
a
alkoholik-deliryk
US nie ma żadnych osiągnięć więc próbują może choć na to się załapać i trzeba pamiętać że US nic nie zrobił dla rozwoju gospodarki i infrastruktury w Szczecinie, więc tak samo nic nie wyjdzie z elektrownią - poza tym od początku widać braki kwalifikacji u tego porfesorka, ciągle gada o innej lokalizacji bo nie potrafi ocenić gdzie postawić tę elektrownię - bo się nie zna na energetyce na rozkładach mocy w sieci i to poziom kadry naukowej US...ten profesorek to człowiek niesamodzielny, z brakami w edukacji, który głosi swoje idee, idee są niespójne,nieprzemyślane i trzeba jeszcze temu profesorkowi wskazywać lokalizację...może lepiej się przyznać temu profesorkowi, że instytutem fizyki się studenci nie interesują bo profesorowie są niskiego formatu...i że na siłe instytut fizyki próbuje zaistnieć?
t
tomeh
A niech budują. Ameryka ma od lat i nie wybuchają. No wiadomo Polacy mogą ukraść miedź na receptory i włożyć tańszy aluminium lub lepiej patyki i tak samo z betonu dać dechy ale na pewno nie mówię nie. Myślę że taka elektrownia przy granicy z Niemcami by była bezpieczna bo oni by nie pozwolili na niedociągłości oczywiste z naszej strony.

A więc jest to mi po prostu obojętne ale bardziej dodatnio - jeśli będzie w rejonie nie atrakcyjnym przyrodniczo.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie