MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny Dziennik Budowy można prowadzić od 27 stycznia. Jak to zrobić i dlaczego warto? To ułatwienie przy budowie domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mimo cyfryzacji papierowe dzienniki budowy nie odejdą na razie do lamusa – inwestor wciąż ma wybór.
Mimo cyfryzacji papierowe dzienniki budowy nie odejdą na razie do lamusa – inwestor wciąż ma wybór. pxhere.com
Elektroniczny Dziennik Budowy to ułatwienie dla osób budujących dom. Dzięki nowelizacji prawa budowlanego dziennik w formie cyfrowej można prowadzić od 27 stycznia 2023 r. Inwestor może wybrać, czy woli formę elektroniczną, czy też tradycyjną. Wyjaśniamy, jak założyć Elektroniczny Dziennik Budowy.

Spis treści

Elektroniczny Dziennik Budowy to ułatwienie dla inwestorów. Jak działa?

Jeszcze do niedawna budowa domu wymagała gromadzenia i składania stosów papierowych dokumentów, postępuje jednak cyfryzacja procesu budowlanego. Od 1 marca 2021 r. inwestorzy mają możliwość składania przez Internet wielu dokumentów związanych z budową za pośrednictwem portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl, a od 1 stycznia 2023 r. możliwe jest prowadzenie cyfrowej książki obiektu budowlanego. Kolejnym etapem cyfryzacji jest wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy (EDB), który można zakładać od 27 stycznia 2023 r.

– Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na budowie. Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer. Umożliwi to odnalezienie dziennika w systemie elektronicznego dziennika budowy i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy – wyjaśnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów.

Zmiana ta nie tylko ułatwia prowadzenie dziennika budowy, ale też umożliwia składanie w formie elektronicznej zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Dostęp do dziennika jest możliwy zarówno w przeglądarce, jak i z aplikacji na telefony komórkowe.

Obecnie inwestor może wybrać, czy woli elektroniczny, czy papierowy dziennik. Raz wybranej formy nie można później zmienić. Co więcej, możliwość wyboru papierowego dziennika zniknie od 2030 r. – od tego momentu wszystkie dzienniki budowy będą musiały mieć postać elektroniczną.

Jakie możliwości daje EDB? Przyda się m.in. w momencie kończenia budowy domu

Elektroniczny Dziennik Budowy daje takie same możliwości jak dziennik papierowy i jest równorzędnym mu dokumentem urzędowym. Dzięki cyfrowej formie jest jednak łatwiejszy w obsłudze. EDB umożliwia:

  • bezpłatne założenie dziennika budowy za pomocą kilku kliknięć,
  • nadanie wybranym osobom dostępu do dziennika,
  • dodawanie i poprawianie wpisów w dzienniku,
  • zarządzanie czasem pełnienia obowiązków przez mających dostęp do dziennika uczestników procesu budowlanego,
  • złożenie dziennika budowy do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego po zakończeniu prac.

– Na placu budowy często występują trudne warunki pracy. Dlatego powstała aplikacja prosta w obsłudze. EDB można uruchomić bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do Internetu. Użytkownicy mogą korzystać z EDB bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Kto może założyć Elektroniczny Dziennik Budowy i jak to zrobić?

EDB może założyć każdy inwestor, np. budujący dom jednorodzinny. Zakłada się go i prowadzi za pośrednictwem strony https://e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl/. Można również skorzystać z wygodnej aplikacji mobilnej EDB, dostępnej za darmo w sklepach z aplikacjami. Aby możliwe było założenie cyfrowego dziennika, inwestor musi posiadać profil zaufany lub e-dowód, ewentualnie potwierdzić swoją tożsamość z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

– Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę – wyjaśnia GUNB. – Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta, w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy.

Instrukcję zakładania Elektronicznego Dziennika Budowy przedstawia poniższe wideo.

Jak udzielić dostępu do swojego dziennika kierownikowi budowy i innym osobom?

Żeby osoby takie jak kierownik budowy mogły dokonywać wpisów w dzienniku, muszą najpierw uzyskać do niego dostęp. Inwestor może to zrobić w dowolnym momencie po założeniu Elektronicznego Dziennika Budowy, logując się do systemu i dodając kolejnych uczestników procesu budowlanego. W taki sposób mogą zostać dodani:

  • kierownik budowy,
  • projektant,
  • inspektor nadzoru inwestorskiego,
  • upoważniony przedstawiciel inwestora.

Od momentu dodania w systemie dana osoba może już dokonywać wpisów w dzienniku.

– Uczestnicy procesu budowlanego mogą w każdym momencie dokonać wpisu korzystając z mobilnej wersji systemu EDB przy czym zadbano o zapewnienie stuprocentowej pewności, że osoby, które dokonują wpisów są tymi, za które się podają. System jest zabezpieczony przed działaniem osób nieuprawnionych poprzez integrację z usługą tzw. węzła krajowego, co gwarantuje prawidłowe uwierzytelnienie uczestników procesu budowlanego podczas logowania – wyjaśnia GUNB.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Elektroniczny Dziennik Budowy można prowadzić od 27 stycznia. Jak to zrobić i dlaczego warto? To ułatwienie przy budowie domu - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński