Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Szczecin pokazała nam swoje tajemnice [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Elektrociepłownia Szczecin od środka
Elektrociepłownia Szczecin od środka Andrzej Szkocki
Choć mamy jeszcze końcówkę lata, to pomału wybiegamy myślami do zbliżającej się zimy. Elektociepłownia przy ulicy Gdańskiej jest gotowa, a proces wytwarzania ciepła funkcjonuje jak szwajcarski zegarek.

W ramach dnia otwartego dla mediów, mieliśmy okazję z bliska obejrzeć proces wytwarzania ciepła, które później trafia do mieszkańców Szczecina. Wszystko przebiega według określonych schematów i żaden etap nie może zostać zakłócony.

Podstawowym paliwem zużywanym w szczecińskiej elektrociepłowni jest biomasa, którą w tym przypadku tworzy w większości zrębka leśna. W mniejszym stopniu wykorzystywany jest pellet ze słomy. Od 2011 roku, działa kocioł parowy wytwarzający energię z biomasy i ta instalacja stała się największym producentem "zielonej energii" w Szczecinie. Ciekawostką jest fakt, że to największy kocioł na biomasę w Polsce.

ZOBACZ TEŻ:

- Palimy biomasę zarówno pochodzenia leśnego jak i roślinnego, czyli Agro. Na dzień dzisiejszy ponad sto tirów dziennie dostarcza nam biomasę, a na każdym jest 20 do 30 ton - opowiada Dariusz Lociński, dyrektor oddziału PGE w Szczecinie.

Paliwo z biomasy jest zużywane regularnie, co powoduje, że Elektrociepłownia posiada maksymalnie trzydniowy zapas surowca. Zaburzenie procesu dostaw, znacznie utrudniłoby proces wytwarzania ciepła.

Samochody trafiają najpierw do próbobierni, z każdego samochodu pobierana jest próbka biomasy, a komputer sam wybiera miejsce, z którego pobiera próbkę. Jest ona pakowana w dwa woreczki, jeden trafia do laboratorium i następuje rozliczenie jakości. Druga jest próbką rozjemczą, jeśli dostawca nie zgodzi się z wynikami badań, to można do niej wrócić.

Ubiegły sezon grzewczy przyniósł problemy w Elektrociepłowni "Pomorzany", kiedy awaria spowodowała, że przez kilka dni mieszkańcy nie mieli ogrzewania i ciepłej wody. Dyrektor oddziału PGE w Szczecinie zapewnia, że problemy z dostawą ciepła, jakich doświadczyliśmy ubiegłej zimy, w tym roku nie powinny się powtórzyć.

- Nasze działania są tak poprowadzone, żeby te okoliczności, które pojawiły się w poprzednim roku, zostały wykluczone. Myślę, że w tym roku mieszkańcy mogą być spokojni. Oczywiście, każde urządzenie może ulec uszkodzeniu, ale my staramy się tak prowadzić sposób utrzymania i remontów, żeby to ryzyko minimalizować - zapewnia Dariusz Lociński.

Zobacz wideo: Kilka faktów na temat awarii (z punktu widzenia miasta)

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ TEŻ:

Elektrociepłownia PGE na Pomorzanach w Szczecinie

Awaria ogrzewania w Szczecinie. Przepychanki SEC i PGE. Ale ...

CZYTAJ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński