Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresowa "szóstka" ma być do 2019 roku

Grzegorz Hilarecki [email protected]
Od połowy kwietnia trwa akcja społeczna "Głosu” w sprawie poparcia dla budowy S6. Angażują się w nią czytelnicy, biznesmeni, urzędnicy i decydenci. Chodzi nie tylko o lepszy dojazd do stolic województw, poprawę bezpieczeństwa, ale przede wszystkim o to, że powstanie tej drogi będzie impulsem do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Od połowy kwietnia trwa akcja społeczna "Głosu” w sprawie poparcia dla budowy S6. Angażują się w nią czytelnicy, biznesmeni, urzędnicy i decydenci. Chodzi nie tylko o lepszy dojazd do stolic województw, poprawę bezpieczeństwa, ale przede wszystkim o to, że powstanie tej drogi będzie impulsem do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Droga ekspresowa od Szczecina do Gdańska jest w rządowym planie. W kwietniu 2014 roku ma być przetarg na odcinek od Goleniowa do Kołobrzegu, a w 2015 roku ruszą pierwsze prace - takie deklaracje padły w Sejmie.
Ekspresowa

Na drugim roboczym spotkaniu zebrał się parlamentarny zespół na rzecz budowy drogi ekspresowej S6 (do grupy dopisali się kolejni posłowie i obecnie liczy już 17 członków z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i nawet wielkopolskiego).

Przewodniczący zespołu Zbigniew Konwiński poinformował przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o akcji społecznej Głosu poparcia dla budowy, w tym o zebraniu już kilkudziesięciu tysięcy podpisów, ludzi chcących zbudowania ekspresowej szóstki.

Z ust Pawła Mickiewicza, dyrektora departamentu ochrony środowiska GDDKiA padły ważne deklaracje.

Po pierwsze, przyznał, że widział rządowy dokument z planami budowy dróg w nowym rozdaniu środków unijnych i jest w nim S6. Po drugie, że droga od Szczecina po Gdańsk zostanie zbudowana i będzie gotowa w całości, najpóźniej w roku 2019.

- Trwają prace nad przygotowaniami do budowy - mówił Mickiewicz. - Planujemy, że przetarg na pierwszy odcinek, czyli od Goleniowa do Kołobrzegu, przeprowadzimy już w przyszłym roku. W styczniu 2015 zacznie się realizacja. Na budowę potrzeba 36 miesięcy.

- Ale kiedy będzie wiadomo, że droga ta znajdzie się na tzw. liście Nowaka, co oznacza, że będą na nią pieniądze? - dopytywał Marek Hok, poseł z Kołobrzegu, wiceprzewodniczący zespołu. - Rząd ma zatwierdzić plany budowy dróg w listopadzie - stwierdził Mickiewicz. - I to uwzględniamy w naszych planach co do szóstki. Bo widziałem, że ona jest w tym dokumencie.

Na prośbę posłów przedstawiciele GDDKiA omówili wszystkie odcinki planowanej drogi. Wyraźnie widać, że przygotowania do budowy w obu województwach nie są na takim samym etapie. W Zachodniopomorskiem prace są dużo bardziej zaawansowane niż w Pomorskiem.

W tym pierwszym już w przyszłym roku odbędą się przetargi.

GDDKiA zakłada, że prace przy budowie kolejnych odcinków: Kołobrzeg - Koszalin (w zasadzie do Sianowa), Sianów - Sławno - Słupsk, też rozpoczną się wiosną 2015 roku, a droga będzie gotowa po trzech latach.

W praktyce wiosną 2018 roku kierowcy od Szczecina do Słupska powinni już pojechać ekspresówką o dwóch pasach ruchu w każdą stroną. Gorzej jest na wschodzie. Budowa będzie raczej opóźniona o co najmniej rok w porównaniu z zachodem Pomorza. Mickiewicz zapewnił, że nowa szóstka od Słupska do Lęborka powstanie w latach 2015-2019.

Największe kłopoty są jednak z trasą kaszubską, czyli od Lęborka do Trójmiasta. Drogowcy planują, że przetargi na tym odcinku zaczną w 2015 roku, a najpóźniej do końca 2019, droga powstanie.

Twój głos w sprawie S6 jest ważny! Przyłącz się > > > KLIKNIJ TUTAJ i PODPISZ PETYCJĘ online

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński