MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresowa S6 rośnie w oczach! Zobacz najnowsze zdjęcia

Oskar Masternak
W 2019 roku mają zostać otwarte pierwsze odcinki drogi ekspresowej numer 6. Byliśmy tam i sprawdziliśmy jak postępują prace.

Droga krajowa nr 6 jest najważniejszą trasą drogową Pomorza i należy do najważniejszych ogniw krajowego systemu komunikacyjnego. Łączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin. Stanowi połączenie drogowe polskich portów morskich, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. Od niej odchodzą na północ drogi obsługujące tereny turystyczne. Stanowi ona także część korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz połączenie na Litwę – do Kowna i Wilna.

Najszybciej oddanym do użytku odcinkiem drogi ekspresowej S6 powstaje między Goleniowem i Nowogardem. Ma długość ok. 19,2 km i jego budowa powinna zakończyć się w 2019 Droga ekspresowa S6 wybudowana będzie w przekroju dwujezdniowym, po 2 pasy ruchu na każdej jezdni. Dostępność do drogi będzie jedynie w węzłach drogowych, natomiast ruch lokalny będzie się odbywać za pomocą dróg zbiorczych oraz bezkolizyjnych przejazdów drogowych z jednej strony drogi na druga (bez połączenia z droga ekspresowa). Przedmiotowy odcinek rozpocznie się na węźle Goleniów Północ, który stanowi połączenie dróg krajowych nr 3 i 6, a zakończy na włączeniu w istniejącą obwodnicę Nowogardu.

W tym samym czasie ma zostać oddany do użytku odcinek od węzła Nowogard Wschód na istniejącej obwodnicy m. Nowogard do końca projektowanej obwodnicy m. Płoty długości 20 km. Budowany odcinek drogi biegnie początkowo wzdłuż istniejącej linii kolejowej, następnie omija miejscowość Żabowo, Żabówko, Wyszogóra i Lisowo. Dalej przechodzi w obwodnicę miasta Płoty, omija miejscowość od zachodu i północy. Po ominięciu miasta Płoty planowana droga przekracza rzekę Rega i w okolicach skrzyżowania drogi krajowej nr 6 z drogą powiatową nr 3121Z wchodzi w ślad drogi krajowej nr 6.

Kolejny odcinek drogi od miasta Płoty do węzła Kiełpino z DW 105 (razem z tym węzłem.) o długości 14,6 km, którego otwarcie planowane jest w przyszłym roku biegnie początkowo w śladzie lub w niewielkiej odległości od istniejącej DK nr 6. Między miejscowościami Modlimowo i Wicimice droga odejdzie od obecnego przebiegu DK nr 6 w kierunku północnym, w rejonie tego odejścia powstanie węzeł Wicimice stanowiący połączenie S6 z obecną DK nr 6. Trasa będzie następnie biegła nowym śladem na południe od miejscowości Natolewice. Na przecięciu z DW nr 105 powstanie węzeł Kiełpino, na którym przedmiotowy odcinek się kończy.

Zobacz również:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński