Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperymenty i zajęcia indywidualne dla uczniów

Materiał Informacyjny
Każdy pedagog wie, jak ważne są indywidualne podejście do ucznia i nowoczesne metody nauczania. Widać, że Unia Europejska stawia właśnie na taki model kształcenia –_mówi Jarosław Strześ¬niewski, pełniący obowiązki dyrektor Zespołu Szkół im. Dąbrowskiego w Sławnie. Sam dyrektor już od kilku lat współpracuje na przykład z uczelniami wyższymi z regionu, zapraszając wykładowców i profesorów na cykle zajęć przyrodniczych, matematycznych czy z zakresu języka polskiego. –_Rozmowa, spotkanie czy wyjazd studyjny to zdecydowanie ciekawsza forma przyswajania wiedzy dla naszych uczniów i na pewno dalej będziemy szli w tym kierunku – tłumaczy.

Wkrótce, bo już w listopadzie, w województwie zachodniopomorskim ma być ogłoszony konkurs, w którym rozdzielane będą dotacje dla szkół prowadzących kształcenie ogólne i wspierające uczniów na poziomie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkoły, a właściwie organy prowadzące, czyli głównie samorządy, już przygotowują się do złożenia wniosków.

W Koszalinie np. trwają kolejne spotkania z dyrektorami i nauczycielami. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do złożenia wniosku. – Już wiemy, że powalczymy między innymi o pieniądze na indywidualizację pracy z uczniem. Mowa o klasach pierwszych szkoły podstawowej, klasach IV-VI i klasach gimnazjalnych – informuje Sławomir Tkaczyk z Urzędu Miejskiego w Koszalinie. – Kolejny projekt to rozwijanie kompetencji kluczowych, ważnych z punktu widzenia zatrudnienia. Mam tu na myśli porozumiewanie się w języku obcym, zdolności matematyczne, naukowo-techniczne, informatyczne, kompetencje społeczne oraz inicjatywność i przedsiębiorczość – dodaje. Wiadomo też, że koszalińskie szkoły powalczą o dotację na wspieranie nauczania metodą eksperymentu. Tutaj liczą m.in. na doposażenie pracowni matematycznych.

Założenia konkursu są tak skonstruowane, by wspierać nie tylko projekty edukacyjne stworzone z myślą o uczniach. Na wsparcie mogą liczyć także nauczyciele (m.in. dotacje na kursy i szkolenia doskonalące – teoretyczne i praktyczne –_w tym z wykorzystaniem pracy trenerów przeszkolonych; na studia podyplomowe; staże i praktyki nauczycieli; współpracę ze specjalistycznymi ośrodkami). Poziom dofinansowania w konkursie dla szkół kształcenia ogólnego może wynieść aż 85 proc. kosztów.

3 ponad 3 miliony euro prze¬znaczono w naszym województwie na konkurs wspierający szkoły w kształceniu ogólnym uczniów

Ekspert podpowiada
Katarzyna Szłapka, Centrum Biznesu w Koszalinie:

W konkursie wspierającym szkoły i uczniów wszyscy nastawiają się na tak zwane projekty miękkie, chodzi więc w szczególności o szkolenia i projekty, które podnoszą umiejętności uczniów i nauczycieli. Piszący wnioski mają bardzo duży wybór dopuszczalnych projektów. Mogą powalczyć o dotacje na przykład na projekty edukacyjne rozwijające uzdolnienia młodzieży, organizację kółek zainteresowań, warsztatów, laboratoriów dla uczniów lub słuchaczy, wdrożenie nowych form i programów nauczania, pomoc stypendialną dla uczniów lub słuchaczy szczególnie uzdolnionych. Walczyć można również o dotacje na kursy i szkolenia, studia podyplomowe nauczycieli, ale szczególną uwagę zwróciłabym na indywidualizację pracy z uczniem, m.in. poprzez doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne, czy wreszcie wsparcie nauczania na zasadzie eksperymentu. Należy pamiętać, że nowoczesne metody nauczania i rozwijania zainteresowań uczniów to jest właśnie to, na co stawia się dziś w nowoczesnej Europie. W tym konkursie należy pamiętać, że wartość zakupu środków trwałych, a więc na przykład pomocy dydaktycznych, nie może przekroczyć 30 proc. kosztów całego projektu.

W nowym rozdaniu unijnych funduszy warto też pamiętać o innych źródłach dofinansowania szkolnych projektów. Mam tutaj na myśli program Erasmus+ na lata 2014–2020, w ramach którego można powalczyć o pieniądze na tak popularne wymiany międzynarodowe.

Więcej o Regionalnym Program Województwa Zachodniopomorskiego:
www.rpo.wzp.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Szczecin – tel.: 800 34 55 34,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński