Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: W 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli płacić nowe podatki oraz ponieść dodatkowe koszty

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Regulacje, które pogorszą sytuację przedsiębiorstw dotyczą większości firm i obywateli- uważa ekspert.
- Regulacje, które pogorszą sytuację przedsiębiorstw dotyczą większości firm i obywateli- uważa ekspert. Fot. Wojciech Gadomski/ Polska Press
- Pandemia Covid-19 zatrzymała znaczną część gospodarki, ale nie spowodowała ograniczenia zmian w prawie podatkowym- wyjaśnia ekspert i dodaje, że w przyszłym roku przedsiębiorcy będą musieli płacić nowe podatki oraz ponieść koszty dostosowania się do wielu nowych obowiązków. - Jest to kolejny rok, w którym istotne zasoby firm zostaną skierowane na wdrażanie zmian, a nie na prowadzenie podstawowej działalności- tłumaczy.

- Jest to kolejny rok, w którym istotne zasoby firm zostaną skierowane na wdrażanie zmian, a nie na prowadzenie podstawowej działalności, albo na walkę z kryzysem. Dodatkowo nadchodzące zmiany zostały uchwalone i ogłoszone dopiero w końcówce roku, a proces legislacyjny przeprowadzony w pośpiechu bez właściwych konsultacji społecznych. Powoduje to wiele wątpliwości jak stosować nowe przepisy, aby nie narazić się na sankcje i spory z fiskusem, który prawidłowość rozliczeń może weryfikować nawet po pięciu latach - będzie mieć dużo więcej czasu od przedsiębiorców na zapoznanie się i wyjaśnienie nowych regulacji – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, cytowany w przesłanym komunikacie.

Co czeka przedsiębiorców w 2021 roku:

  • opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych
  • ograniczenie dotyczące ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych
  • konieczność publikowania i przekazywania do naczelnika urzędu skarbowego informacji o strategii podatkowej firmy
  • podatek cukrowy
  • podatek od sprzedaży detalicznej
  • estoński CIT
  • objęcie większej grupy mikro spółek 9% stawką CIT
  • zwiększenie limitu uprawniającego do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

- Regulacje, które pogorszą sytuację przedsiębiorstw dotyczą większości firm i obywateli. Podatek cukrowy może doprowadzić do likwidacji firm produkujących napoje słodzone, w szczególności kiedy te przegrają walkę o klienta z firmami o silniejszej pozycji rynkowej. W niektórych przypadkach nawet dwa razy wyższą cenę zapłacą klienci za napój z dużą zawartością cukru. Podatek handlowy spowoduje podniesienie cen i uderzy przede wszystkim w konsumentów, niemniej wzrost cen może także przełożyć się na spadki przychodów i konieczność szukania oszczędności wśród pracowników albo kontrahentów. Pozostałe zmiany mają na celu maksymalizację wpływów budżetowych, a tym samym uderzają w konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym, ograniczają ich potencjał do rozwoju, inwestycji oraz odporność na kryzysy – dodaje Pruszyński.

Zmiany, które są pożądane przez przedsiębiorców to poza tzw. estońskimi zasadami opodatkowania spółek kapitałowych, objęcie większej grupy mikro spółek 9% stawką podatku CIT (podniesienie limitu z 1,2 mln euro do 2 mln euro) oraz zwiększenie limitu uprawniającego do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 250 tys. euro do 2 mln euro- dodano w komunikacie.

Jednocześnie zaznaczono, że nie są to jednak rozwiązania dostępne i atrakcyjne dla wielu przedsiębiorców ze względu na przyjęte dodatkowe warunki i ograniczenia dla stosowania estońskich zasad opodatkowania CIT-em, czy ze względu na fakt, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest atrakcyjny jedynie dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: W 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli płacić nowe podatki oraz ponieść dodatkowe koszty - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński