Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci o nowych ulgach dla przedsiębiorców rozmawiali w Szczecinie

Anna Nagel
Ekspert ministerstwa przedsiębiorczości i technologii opowiada o Konstytucji Biznesu i innych zmianach dla firm
Ekspert ministerstwa przedsiębiorczości i technologii opowiada o Konstytucji Biznesu i innych zmianach dla firm Agata Maksymiuk
Konstytucja Biznesu w praktyce, ulgi dla nowo założonych firm, uproszczenia dla firm z sektora MŚP czy Mały ZUS. Te i inne istotne zmiany dla biznesu przedsiębiorcy ze Szczecina mieli okazję poznać podczas konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”.

Wydarzenie odbyło się w ramach drugiej edycji cyklu konferencji organizowanych w całej Polsce przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- Spotkaliśmy się, aby opowiedzieć o nowościach, jakie zostały wprowadzone przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnich miesiącach lub są obecnie procedowane i planowane - wyjaśniała przedstawicielka PARP. Uczestnicy podczas spotkania mieli do dyspozycji ekspertów instytucji zaangażowanych w projekt, m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju czy Polski Fundusz Rozwoju. Podczas konferencji zagwarantowano przedsiębiorcom to, co powinni otrzymywać na co dzień - wiedzę, edukację i informacje.

Zmiany dla firm w pigułce

Podczas spotkania uczestnicy na podstawie praktycznych przykładów dowiedzieli się, jak korzystać z nowych rozwiązań. Poznali sposoby na przyśpieszenie swojej sprawy w urzędzie i poznali uproszczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie zabrakło kwestii ułatwień dotyczących akt pracowniczych oraz ulg dedykowanych osobom dopiero planującym założenie firmy. Nowe przepisy umożliwiają też prowadzenie działalności nierejestrowej, gdy przychód w danym miesiącu nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia - obecnie jest to 1125 złotych.

Ważną zmianą dla osób, które właśnie zarejestrowały swoją działalność, jest półroczne zwolnienie z opłacania składek społecznych ZUS dzięki tzw. uldze na start. Przedsiębiorca opłaca w tym czasie tylko składki zdrowotne. Ważną zmianą w przepisach jest również możliwość wskazania i wpisania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zarządcy sukcesyjnego. Dzięki temu, na wypadek śmierci przedsiębiorcy, zarząd sukcesyjny zajmie się prowadzaniem firmy - wówczas m.in. umowy z pracownikami, kontrakty pozostają w mocy.

- Mimo tego, że obecnie istnieje dużo ułatwień dla biznesu, to świadomość prawna wśród przedsiębiorców wciąż jest zbyt mała - mówił Mikołaj Maśliński, ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. - Tego typu spotkania dają szansę uzupełnienia wiedzy i wymiany doświadczeń z innymi właścicielami firm. To też możliwość porozmawiania ze specjalistami, którzy projektowali te przepisy. Mam nadzieję, że udział w tym wydarzeniu zachęci kolejne osoby do wejścia na rynek.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. zachodniopomorskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Planowane nowości

Podczas konferencji wystąpił również Mateusz Kozłowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju, opowiadając o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

PPK ma być dobrowolnym i w pełni prywatny systemem długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe. Zmiany będą wprowadzane etapami. Na początek do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników, a najpóźniej małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych. Jak wyjaśnił Mateusz Kozłowski - uczestnicy PPK będą mieli możliwość zrezygnowania z wpłat do programu. Wystarczy pisemna deklaracja złożona u pracodawcy.

W trakcie trwania konferencji działała również specjalna strefa informacyjna, w której uczestnicy mogli zasięgnąć konsultacji oraz szczegółowo zapoznać się z kolejnymi nowościami. Spore zainteresowanie wzbudził Pakiet Przyjazne Prawo, będący obecnie w przygotowaniu. Pakiet zakłada m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw czy ochronę konsumencką, czyli prawo do reklamacji dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Eksperci o nowych ulgach dla przedsiębiorców rozmawiali w Szczecinie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński