MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi. Zobacz, jak wyglądał egzamin 14 maja

Sprawdź najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i dowiedz się, kiedy zostanie opublikowany arkusz i odpowiedzi do zadań.
Sprawdź najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i dowiedz się, kiedy zostanie opublikowany arkusz i odpowiedzi do zadań. fot. Dariusz Bloch/ Polska Press
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku dobiegł końca. Przystąpili do niego uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej. Arkusz CKE zostanie udostępniony przez nas w tym artykule około godziny 13.00. Proponowane odpowiedzi do zadań znajdują się pod zdjęciami. Jakie zadania pojawiły się w arkuszu? Czy było trudno? Wiemy, z jaką lekturą musieli się zmierzyć ósmoklasiści.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Arkusz + odpowiedzi

Sporo osób zastanawia się, gdzie znaleźć arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024 i rozwiązania zadań. W naszym serwisie publikujemy je na bieżąco, dzięki czemu uczniowie mogą sprawdzić, jak poszedł im test wiedzy po ósmej klasie.

W tym materiale 14.05.24 po godz. 13.00 zamieściliśmy arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz proponowane odpowiedzi.

Sprawdź najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i dowiedz się, kiedy zostanie opublikowany arkusz i odpowiedzi do zadań.

Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Mamy arkusz CKE i odp...

Jak wyglądał egzamin ósmych klas z polskiego?

W tym roku na egzaminie ósmoklasisty pojawiły się, przewidywane przez nauczycieli, „Kamienie na szaniec”. Uczniowie mieli również dwa tematy wypracowania do wyboru, formy wypowiedzi nie były zaskoczeniem - do wyboru była rozprawka - na temat tego, czy warto pomagać innym oraz opowiadanie, w którym trzeba było poradzić sobie z jakimiś trudnościami dzięki pomocy wybranego bohatera literackiego.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z zadań, które mają formę zamkniętą lub otwartą (krótszej bądź dłuższej odpowiedzi). W arkuszu często pojawiają się zadania typu prawda/fałsz, takie, w których należy wybrać poprawną odpowiedź (tzw. abcd), uzupełnić luki, a także odpowiedzieć na pytanie.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszedł egzamin ósmoklasisty z polskiego?

Przypomnijmy, że w latach 2023 i 2024 uczniów obowiązują zagadnienia ujęte w wymaganiach egzaminacyjnych. Zadań jest więc mniej, a katalog treści, które uczeń ma znać, został uszczuplony.

Ponadto uczniowie musieli także zredagować krótszą wypowiedź pisemną. W tym roku było to ogłoszenie. W ostatnim poleceniu, które jest wysoko punktowane, ósmoklasiści muszą samodzielnie napisać dłuższą wypowiedź pisemną (liczącą minimum 200 słów). Uczeń może wybrać jeden z dwóch tematów i zmierzyć się z opowiadaniem lub rozprawką.

Ile trwał egzamin ósmoklasisty z polskiego?

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej na napisanie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego mieli 120 minut, a więc 2 godziny.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Zdający mogą korzystać z przyborów do pisania (długopisu lub pióra z czarnym tuszem/atramentem). Zabrania się wnoszenia na salę urządzeń telekomunikacyjnych. Nie można także korzystać ze słowników.

Przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Na egzaminie ósmoklasisty pojawiły się zadania:

  • Zadania, w których należy uzupełnić luki, wykazując się wiedzą na temat lektur obowiązkowych, a także znajomością zasad gramatycznych i ortograficznych;
  • Zadania, w których należy odwołać się do rysunku lub plakatu;
  • Zadania, w których trzeba napisać krótszą i dłuższą wypowiedź pisemną (zaproszenie, ogłoszenie, rozprawkę, opowiadanie).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze egzaminacyjne publikowane będą przez CKE tego samego dnia, w których uczniowie przystępowali do konkretnego egzaminu: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Pojawią się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnego o godz. 13.00. W naszym serwisie na bieżąco będą pojawiać się proponowane odpowiedzi do zadań. Na oficjalne wyniki uczniowie będą musieli jednak poczekać do 3 lipca 2024 roku.

Kiedy reszta egzaminów? Zobacz harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z następującym harmonogramem:

  • 14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) – egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

– Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu – czytamy na stronie CKE.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,

15 maja (środa) – egzamin z matematyki,

16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

  • 120 minut – język polski;
  • 100 minut – matematyka;
  • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2024 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi. Zobacz, jak wyglądał egzamin 14 maja - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński