Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ecogenerator w Szczecinie. Jak radni oceniają funkcjonowanie spalarni śmieci. Są plany na większą wydajność

Mariusz Parkitny
- Jesteśmy usatysfakcjonowani odpowiedziami prezesa na nasze pytania - podsumowuje wizytę w spalarni odpadów, radna Jolanta Balicka, szefowa komisji gospodarki komunalnej szczecińskiej rady miasta. Spalarnia pracuje już na pełnych obrotach i marzy o zwiększeniu przerobu.

ZUO, EcoGenerator

O Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO, EcoGenerator) na Ostrowie Grabowskim jest ostatnio głośno, bo wzbudza zazdrość miast, które nie mają instalacji do spalania śmieci.

Własna (czyli miejska) spalarnia pozwala na ograniczenie szalejących podwyżek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie śmieci.

Władze Szczecina szacują, że gdyby nie ZUO, opłaty byłyby droższe o ok. 20 procent (śmieci do utylizacji trzeba byłoby wozić w dalsze miejsca, co zwiększyłoby koszty). O możliwość spalania odpadów w ZUO starają się też sąsiednie gminy oraz prywatni przedsiębiorcy.

W ciągu roku ZUO może „przerobić” 150 tysięcy ton odpadów. Jest szansa na kolejne 40 tysięcy ton.

- Jest już zgoda marszałka województwa, ale nie ma decyzji ministerstwa i nie wiadomo kiedy będzie. O to też pytaliśmy pana prezesa ZUO. Dobrze, że spalarnia pracuje całą swoją mocą - mówi radna, Jolanta Balicka, przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Co się dzieje w spalarni odpadów? Niepokojący list pracowników

Pełna para

W roku 2019 ZUO po raz pierwszy od uruchomienia w 2017r. osiągnął planowaną wydajność 150 tys. ton i stał się istotnym źródłem energii dla Szczecina. Wytworzył 81,7 tys. MWh energii elektrycznej i 609,2 tys. GJ ciepła. 106 tys. ton to odpady z mechanicznej obróbki (tzw. posortownicze), paliwo alternatywne, 30 tys. ton - niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, 14 tys. ton - odpady palne.

- Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników zakład osiągnął maksymalną wydajność. Popyt na nasze usługi jest znacznie większy niż możliwości. Myślę, że mając jeszcze jedną linię, bez problemu przetworzylibyśmy 220 tys. ton. Dziś wiele miast marzy o podobnej instalacji, ale Unia Europejska nie dofinansowuje już spalarń w Polsce. Tak więc z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć, że Szczecin, decydując się w 2010 roku na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów, znakomicie wykorzystał szansę - komentuje prezes, Tomasz Lachowicz.

Skąd te odpady?

Odpady ze Szczecina stanowią połowę przetwarzanych w EcoGeneratorze. Dostarczają je firmy Remondis, MPO, Suez i Tompol. Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Związku Gmin RXXI i Związku Celowego Gmin 12. Zakład przyjmuje też odpady z innych województw, głównie: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

Jak to działa?

Główne zadanie EcoGeneratora polega na ekologicznym unieszkodliwianiu odpadów komunalnych. Bonusem jest energia elektryczna i cieplna.

Dwa ruszty spalania odpadów są zintegrowane z kotłami parowymi. Para z kotłów zasila turbozespół. Odpady przetwarzane w EcoGeneratorze mają kaloryczność węgla brunatnego Energia wytwarzana wEcoGeneratorze zaspokaja potrzeby ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Część energii elektrycznej jest wykorzystywana przez spalarnię do procesów technologicznych.

Kto chciałby zobaczyć spalarnie na własne oczy może skorzystać z tzw. ścieżki edukacyjnej.

W 2019 roku w zajęciach edukacyjnych EcoGeneratora wzięło udział 1 500 osób.

WIĘCEJ ZDJĘĆ I WIDEO:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński