Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E- papierosy też są szkodliwe dla zdrowia. Rak płuc zbiera śmiertelne żniwo

Anna Folkman
Anna Folkman
Na temat nowotworów płuc i zgubnego palenia także e-papierosów rozmawiamy z prof. Tadeuszem Orłowskim, torakochirurgiem z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Jak wiele osób choruje na raka płuc?
Jeżeli chodzi o liczbę nowych zachorowań i zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn, nowotwór płuc zawsze był i jest na pierwszym miejscu. Obecnie jeżeli chodzi o liczbę zachorowań wśród kobiet, to na pierwszym miejscu wśród nowotworów jest rak piersi. Biorąc jednak pod uwagę zgony spowodowane nowotworami u kobiet, na pierwszym miejscu jest właśnie rak płuca. W naszym kraju rocznie odnotowuje się 20 tys. nowych zachorowań na raka płuc. Wśród tych chorych ponad 90 proc. to osoby palące. Oczywiście nie każdy palacz zachoruje, znaczenie ma genetyka, inne choroby nowotworowe itd., ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że palenie tytoniu ma ogromne znaczenie w powstawaniu nowotworów płuc a także może się przyczyniać także innych narządów, np. krtani, żołądka. Z powodu raka płuc ciepią także niestety bierni palacze.

Podobno kobiety zgubiła moda na cienkie papierosy?

Nie ma twardych danych, co do tego co jest główną przyczyną. Wiemy jednak, że istnieje pewna tendencja. Okazuje się, że wśród młodych mężczyzn z roku na rok spada liczba palaczy, jednak wśród młodych kobiet ta liczba palących pań rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Znaczenie może mieć pozytywny wizerunek palacza, który propagowany jest przez kolorowe pisma dla kobiet. Niejednokrotnie zwracałem się do takich czasopism, by nie umieszczały w nich zdjęć celebrytów palących papierosy. Niestety cały czas w Polsce funkcjonuje przekonanie w niektórych środowiskach, że papieros dodaje szyku, mody i nie pozostaje to bez znaczenia dla wyborów młodych Polaków. Staramy się i walczymy o to, by palenie było postrzegane jako wstydliwe.

Czy popularne dziś e-papierosy też powodują nowotwory? Co wiemy na ten temat?

Środków rakotwórczych w takim papierosie na pewno jest mniej niżeli w zwykłym. Niepokojące jest jednak co innego – aspekt behawioralny. Udowodniono, że osoby które paliły i chcą się odzwyczaić od nałogu i sięgnęły po e- papierosy wracają do nałogu. Wśród młodych ludzi, jeśli ktoś już zaczął palić e-papierosy idzie dalej i potem sięga po te zwykłe. Znaczenie ma tutaj nawyk, przyzwyczajenie.

A co jeśli chodzi o otoczenie, biernych palaczy?

To, co wydychają osoby palące e-papierosy to nie jest czysta para. Znajdują się tam także szkodliwe substancje. Na pewno nie w takiej ilości jak przy zwykłym papierosie, ale jednak. Tutaj nadal za to działa czynnik behawioralny. Znów otoczenie ma styczność ze zjawiskiem palenia e-papierosów, co może skutkować także chęcią naśladowania. Z całą pewnością w miejscach publicznych zarówno zwykłe papierosy jak i e-paoierosy powinny być zakazane, by nie propagować takich praktyk.

Jakie leczenie chorym na nowotwór płuc oferuje współczesna medycyna?

Dziś dysponujemy lepszymi metodami diagnostycznymi. Nowotwór może być lepiej i częściej wykrywany i co za tym idzie leczony we wczesnym stadium. A to daje najlepsze rezultaty. Podstawą jest leczenie chirurgiczne, które jest najbardziej skuteczne. Przechodzi ono dziś przeobrażenie i możemy leczyć chorych w sposób mało inwazyjny. Efekt takiego leczenia jest tak samo dobry, ale uraz jaki pozostaje po operacji jest znacznie mniejszy. Dysponujemy też coraz lepszymi lekami, które potrafią nowotwór w sposób bardziej skuteczny likwidować. W tej chwili wykonuje się badania molekularne, które można porównać do badań genetycznych, w których poznajemy genetykę nowotworu i wiemy, którymi lekami, w którym miejscu skutecznie go zaatakować.

O jakich nowościach mówiono na IX Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w Szczecinie?

Była mowa m.in. o lekach, które są ukierunkowane molekularnie do walki z nowotworami. Kolejną kwestią była immunoterapia – wzmocnienie sił odpornościowych chorego by układ immunologiczny mógł zaatakować nowotwór. Szerzyliśmy też informacje na temat aplikacji jaka powstała dla chorych, ich rodzin oraz personelu medycznego. Aplikacja to PulmoInfo, jest to mobilne kompendium wiedzy o raku płuc. Przygotowana przez Polską Grupę Raka Płuca aplikacja to rzetelne źródło informacji aktualizowane na bieżąco. Chcielibyśmy stworzyć w Internecie kompleksowe gabinety konsultacyjne, w których na płaszczyźnie sieci internetowej mogliby spotkać się ze sobą: pacjent, lekarz rodzinny, czy możliwe byłoby do realizacji wirtualne konsylium lekarzy. Na następnej konferencji chcielibyśmy zaprezentować działanie takich gabinetów. Obecnie trwają próby pilotażowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński