Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E. coli. Co to za bakteria?

Marcin Bielecki
Dr Jolantą Niścigorską-Olsen
Dr Jolantą Niścigorską-Olsen Marcin Bielecki
Rozmowa z dr Jolantą Niścigorską-Olsen, konsultantem wojewódzkim ds. chorób zakaźnych

Pałeczka okrężnicy z łac. Escherichia coli - ta nazwa pojawia się w mediach ostatnio bardzo często.

Czym jest ta bakteria?

Jest to bakteria kałowa powszechnie występująca w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt. Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego. To pożyteczna bakteria, która w jelicie uczestniczy w rozkładzie pokarmu, przyczynia się także do produkcji niektórych witamin. W obrębie E. coli istnieją jednak szczepy, które są mniej lub bardziej zjadliwe. Niektóre z nich mogą wywoływać stany chorobowe.

Jakie to stany?

Jeśli szczep jest bardziej zjadliwy może wywoływać tzw. biegunkę podróżujących. Niejednokrotnie jadąc do innego kraju mamy do czynienia z takimi objawami. Są one efektem działania szczepu bakterii, który jest inny niż nasz własny. Bywa, że szczepy są jeszcze groźniejsze a ich toksyny niszczą ludzkie małe naczynia krwionośne. Mogą prowadzić do posocznicy, zapalenia jelit, zapalenia opon mózgowych, hemolitycznego zespołu mocznicowego. Tak jak każda biegunka także do niewydolności nerek.

Często dochodzi do takich poważnych zakażeń?

Nie przypominam sobie byśmy kiedykolwiek mieli w naszym województwie podobny przypadek z rozpoznaniem biegunki krwotocznej. To sytuacja wyjątkowa, w której bakteria została przywleczona i jest epidemiologicznie powiązana z zakażeniami w Niemczech. Kobieta przecież zachorowała podczas podróży z tego kraju do Polski. Biegunki krwotoczne najczęściej pojawiały się zawsze w Stanach Zjednoczonych. Były wynikiem spożycia niedopieczonych, krwistych befsztyków z zakażonego mięsa.

Jak dochodzi do zakażenia?

Przyczyną są brudne ręce, warzywa, owoce a także niedogotowane potrawy. Bakterie giną pod wrzącą wodą. Można pomidora, czy ogórka przed zjedzeniem oblać taką wodą, ale równie skuteczne jest samo mycie pod silnym strumieniem bieżącej wody. Tak jak higiena osobista, ważna jest także higiena środowiskowa - używanie bezpiecznych nawozów. Należy eliminować kupowanie warzyw, o których wiemy, że były nawożone nawozem zwierzęcym. Niestety zdarzają się przypadki, że używany jest także nawóz ludzki. Bakteria może przenosić się z człowieka na człowieka oraz z przedmiotów na człowieka, dlatego tak ważne jest częste mycie rąk.

Jak objawia się zakażenie?

Pierwsze objawy zakażenia bakterią to wymioty, bóle brzucha i biegunka. W przypadku niektórych szczepów, takich jak ten, o którym ostatnio tyle się mówi, są to biegunki krwotoczne. Bakteria dostaje się wtedy do krwiobiegu i jest bardzo groźna dla narządów wewnętrznych.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli biegunka przebiega bez wysokiej gorączki, nie dłużej niż cztery dni, nie jest intensywna - dochodzi maksymalnie do pięciu wypróżnień na dobę to nie musimy się martwić i możemy leczyć się w domu. Jeśli jednak zdarzają się omdlenia, pojawia się biegunka z krwią, występują kurcze łydek, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński