Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziwnów przyjazny żeglarzom. Co ciekawego dzieje się tam latem?

red
Co ciekawego dzieje się latem w Dziwnowie? Sprawdźcie!

Ostatnie lata w Dziwnowie to cykl międzynarodowych regat głównie w klasach Laser i Optymist, również w tym roku kalendarz imprez sportowych w Dziwnowie obejmuje Puchar Europy w Laserach w dniach 11-12 sierpnia, a w dniach 16-18 sierpnia tradycyjny XVII Festiwal Gwiazd Sportu.

W dniach 4-5 sierpnia 2018 roku odbędą się XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko na wodach Bałtyku w pobliżu Dziwnowa. Będą to wyścigi: długi i dwa krótkie. Szczegółową instrukcję żeglugi opracuje Sędzia Główny Ewa Mordas i ogłosi bezpośrednio przed regatami.

Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko są tak zaplanowane, aby były dostępne dla jak największej grupy żeglarzy z Polski i innych krajów nadbałtyckich. Dlatego też w regatach jest duża ilość grup: z pomiarem ORC, z pomiarem KWR, bez pomiarów, żeglarze samotni, oldtimery..

W poprzednich dwóch edycjach regat przeważały silne wiatry i to na długiej trasie do Kołobrzegu zdecydowanie ograniczało ilość startujących jachtów, szczególnie tych mniejszych, do 10 metrów długości. A tych jachtów jest dużo, slip w Dziwnowie pozwala na slipowanie jachtów przywiezionych na przyczepach. I warto z tego korzystać.

Organizacja regat w rejonie Dziwnowa pozwala na zmiany uwzględniające aktualną pogodę, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo regat. Nad bezpieczeństwem regat będzie czuwała załoga statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”, obecnego w regatach od ich początku w roku 2001.

Rozpoczęcie regat w Marinie Dziwnów nastąpi w sobotę 4 sierpnia o godz. 8.00. Tego dnia wieczorem będzie się odbywać integracyjne spotkanie żeglarzy (godz. 18.00). Zakończenie w niedzielę 5 sierpnia o 16.00. Postój jachtów po obu stronach mostu – bezpłatny! Organizator poinformował o obowiązku posiadania polisy OC z sumą ubezpieczenia nie mniejszą niż 1,5 mln euro. – Wielu żeglarzy miało dotąd polisy na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Takie ubezpieczenie jest zdecydowanie za niskie.

W regatach udział weźmie 112-letni „Nadir” z Jacht Klubu AZS w Szczecinie, najstarszy polski jacht. Będzie też „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła świat jako pierwsza kobieta w historii. Dzięki ogromnej pracy maszoperii Macieja Korka i rodziny Hermachów obydwa te jachty są w znakomitym stanie technicznym.

Szymon Kuczyński po powrocie z rejsu samotnego dookoła świata bez zawijania do portów uczestniczy w regatach na polskim wybrzeżu. Zgłosił się także do grupy ORC w XVIII Regatach Unity Line im. Piotra Waszczenko. Szymon już dwukrotnie uczestniczył w naszych regatach – w roku 2014 zajął drugie miejsce w grupie żeglarzy samotnych, a w roku 2016 zwyciężył w grupie ORC.

To znakomita wiadomość dla uczestników XVIII Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko, będą mogli osobiście spotkać Szymona, porozmawiać z Nim, a w pierwszym dniu regat, podczas spotkania integracyjnego dowiedzieć się jak na tak małym jachcie opłynąć świat. Szymon pokazał, że nie trzeba ogromnych budżetów, że wielkie cele są dla wielu z nas do osiągnięcia.

W regatach wystartuje także Mirosław Lewiński, który w okresie 29.05.2010-25.11.2014  odbył rejs dookoła świata na jachcie „Ulysses” szlakiem przedwojennego polskiego żeglarza Władysława Wagnera.   Łącznie Mirosław Lewiński przepłynął  44.186 mil morskich, z czego około 10.000 samotnie. Etapowa wyprawa „Ulyssesa” prowadziła przez Kanał Panamski i Kanał Sueski. Trasa rejsu wiodła przez Maderę, Los Salvagenes, Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Wenezuelę, Kolumbię,  Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Wyspy Towarzystwa, Samoa Zachodnie, Tahiti, Bora-Bora,  Fidżi, Nową Kaledonię, Australię, Papua Nową Gwineę, Palau, Filipiny, Borneo, Singapur, Malezję, Tajlandię, Malediwy, Yemen,  Erytryję, Egipt, Kanał Sueski, Izrael, Cypr, Turcję, Grecję, Hiszpanię, Gibraltar i zakończyła się na Wyspach Kanaryjskich. Przez pokład Ulyssesa przeszło ponad 30 załóg , w  sumie ponad 150 osób od przyjaciół i znajomych po backpackersów różnych narodowości. Aktualnie Mirek przygotowuje kolejną wyprawę - Patagonia 2019, chcąc przypomnieć braci Piotra i Mieczysława Ejsmontów, którzy 50 lat temu zaginęli na tych wodach.

Spółka Unity Line, sponsor i współorganizator imprezy, założona w maju 1994 roku, jest jedną z największych firm armatorskich działających na rynku bałtyckich przewozów promowych. Wchodzi w skład grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM).
Regaty będzie fotografował Franciszek Długajczyk, Jego i innych fotografów prace można obejrzeć na www.regaty-unityline.pl

Zobacz również: Wraca dobra pogoda. Wciąż nie będzie deszczu (prognoza pogody)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński