Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiejszej nocy pełnia "Koźlego Księżyca"! Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Nazwa lipcowej pełni księżyca to zasługa Indian. Rdzenni mieszkańcy amerykańskich plemion Algonquin nazwali tak księżyc ze względu na zrzucane w tym czasie poroża przez kozły
Nazwa lipcowej pełni księżyca to zasługa Indian. Rdzenni mieszkańcy amerykańskich plemion Algonquin nazwali tak księżyc ze względu na zrzucane w tym czasie poroża przez kozły /123RF/PICSEL
Przed nami niezwykłe zjawisko. Dzisiejszej nocy będziemy mogli obserwować lipcową pełnię Księżyca. W tym roku "Koźli Księżyc" będzie wyjątkowy, ponieważ dodatkowo będziemy mieli do czynienia z superpełnią, dzięki czemu Księżyc będzie miał bardzo jasną barwę i będzie wydawał się dużo większy, niż zazwyczaj.

Pełnia "Koźlego Księżyca" to specyficzne zjawisko, dzięki któremu będziemy mogli obejrzeć satelitę Ziemi z bliska. Księżyc będzie wydawał się większy niż zazwyczaj przez jego bardzo jasną poświatę. Dzisiejszego wieczora "Koźli Księżyc" będzie świecił o 30 procent jaśniej niż zazwyczaj.

O której godzinie oczekiwać na pełnię "Koźlego Księżyca"?

Dokładnie o godzinie 20:38 polskiego czasu w środę, 13 lipca Księżyc znajdzie się w pełni. Tak się szczęśliwie składa, że właśnie wtedy zbliży się też do Ziemi na 363 666 kilometrów, a więc znajdzie się bardzo blisko punktu swojej orbity, w którym jest najbliżej Ziemi.

Warto jednak pamiętać o tym, że o ile Księżyc znajdzie się w pełni o godzinie 20:38, to nie będziemy mogli go w tym momencie obserwować, bowiem wciąż będzie schowany pod horyzontem. Wschód Księżyca na polskim niebie planowany jest na okolice godziny 21:43, czyli już godzinę po przejściu przez pełnię. Mimo to, oświetlony w 99,9 proc. Księżyc wciąż będzie całą noc świecił aż do momentu, gdy schowa się pod zachodnim horyzontem o wschodzie słońca, czyli o godzinie 4:49.

Prognozy pogody na środową noc są sprzyjające dla większości kraju, chociaż w niektórych regionach niebo może być lekko zachmurzone. Dlatego szanse na obserwację wschodzącego superksiężyca są duże.

Skąd przydomek "Koźli"?

Nazwa lipcowej pełni księżyca to zasługa Indian. Rdzenni mieszkańcy amerykańskich plemion Algonquin nazwali tak księżyc ze względu na zrzucane w tym czasie poroża przez kozły (samce sarny), które następnie odrastały w lipcu. Nazwa "Koźlego Księżyca" po raz pierwszy pojawiła się w gazecie "Maine Farmer's Almanac" w 1930 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzisiejszej nocy pełnia "Koźlego Księżyca"! Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński