Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj ważne rozmowy o przyszłości szczecińskiego Polmosu

Piotr Jasina
Dzisiaj w Warszawie spotkają się wierzyciele szczecińskiego Polmosu, prezes spółki i przedstawiciele skarbu państwa. Prezes liczy przede wszystkich na przychylność Izby Celnej, która chce Polmosowi odebrać zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Cofnięcie licencji oznacza koniec producenta starki.

Być może już dzisiaj zapadną najbardziej oczekiwane, kluczowe decyzje w sprawie przyszłości szczecińskiego producenta wódek. W warszawskim spotkaniu wezmą bowiem udział także przedstawiciele banku BGŻ i urzędu skarbowego.

- To bardzo ważne spotkanie - przyznał Piotr Winnicki prezes Polmosu. - Życzyłbym sobie, aby Izba Celna zrezygnowała z postępowania o cofnięciu składu podatkowego. Ale tak naprawdę, co z tych rozmów wyniknie, będziemy wiedzieć dopiero po ich zakończeniu.

Losy 100-osobowej załogi szczecińskiej firmy wciąż są bardzo niepewne. W grudniu ubiegłego roku wydawało się, że wierzyciele dali zielone światło spółce deklarując poparcie dla pomysłu ratowania producenta starki przez upadłość z układem. Dlatego prezes firmy złożył do sądu wniosek o zgodę na takie postępowanie.

Dla wierzycieli oznacza to rezygnację z części długów, które już dawno przekroczyły 40 mln zł.

- Dla nas taka formuła to jedyna szansa. Tylko w takich warunkach możemy cały czas prowadzić działalność, produkować i restrukturyzować firmę - podkreśla prezes Winnicki. - Plan przewiduje zwrot części zadłużenia w ratach, w okresie 5 lat. Część pieniędzy zamierzamy pozyskać ze sprzedaży zbędnych gruntów.

Ten program musi być zatwierdzony przez sąd, a decyzji jeszcze nie ma. Przede wszystkim jednak główni wierzyciele spółki, czyli: BGŻ, Urząd Skarbowy i Izba Celna muszą przystąpić do układu.

Tymczasem Izba Celna, mimo wcześniejszych deklaracji, uruchomiła postępowanie w celu cofnięcia Polmosowi składu podatkowego. Skład to nic innego jak zawieszenie poboru akcyzy na produkowane, przetwarzane i magazynowane alkohole. Spółka odprowadza podatek tylko od sprzedanych produktów. Cofnięcie takiego pozwolenia dla producenta alkoholi jest równoznaczne z likwidacją firmy.

Monika Woźniak-Lewandowska z Izby Celnej w Szczecinie zapewniała nas wczoraj, że postępowanie trwa, ale decyzja może zapaść później, nawet pod koniec lutego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński