Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Zaduszki. Wspominamy zmarłych

mdr
Dziś Dzień Zaduszny. Wspomnienie zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. My wspominamy szczecinian, którzy wpisali się na stałe w karty historii naszego miasta. Odeszli w 2015 roku.

Dla większości osób normalny dzień pracy. W kościołach będą dziś odczytywane imiona zmarłych wskazanych na kartkach i odmawiana zwyczajowa modlitwa ku czci zmarłych. Wypominki za zmarłych były wczoraj zbierane na Cmentarzu Centralnym przez kleryków Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny oraz uczestniczy się we mszach świętych, modląc się w intencji zmarłych. Dziś po raz trzeci posadzone zostaną cztery drzewka upamiętniające szczecinian, którzy już odeszli i groby mają poza naszym miastem. Drzewka zostaną posadzone o godz. 12 przy kaplicy na Cmentarzu Centralnym.

My pamiętamy o szczecinianach, którzy wpisali się na trwałe w historię Szczecina. W 2015 roku zmarło wielu znamienitych mieszkańców naszego miasta.

Andrzej Babiński

Miał 81 lat. Zmarł 16 stycznia. Był dziennikarzem marynistą, autorem wielu książek o Szczecinie, w tym „Przechadzki sentymentalne”, „13 dni sierpnia”, „Szczecin mało znany”, „Zygzakiem. Pękanie lodu” czy tomu poezji „W deszczu meteorów”. Pracował początkowo dla Polskiego Radia Szczecin, a później do emerytury w „Głosie Szczecińskim”. Współpracował też z „Głosem Pracy” i „Trybuną Ludu”. Dwukrotny laureat Nagrody Klubu Publicystów Morskich. Otrzymał certyfikat „Publicysty roku 1991” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej w Szczecinie.

Edmund Bałuka

Zmarł w Warszawie 8 stycznia w wieku 81 lat. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Jedna z najważniejszych postaci szczecińskiej antykomunistycznej opozycji demokratycznej okresu PRL. Za nielegalne przekroczenie granicy trafił w latach 50. do więzienia. 22 stycznia 1971 r., gdy strajk w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego po przerwie świątecznej został wznowiony, stał się faktycznym przywódcą buntu. Zmusił do przyjazdu do stoczni pierwszego sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. W maju 1971 r. współorganizował „Czarny marsz”. W 1973 r. uciekł z Polski. W Paryżu założył Polską Socjalistyczną Partię Pracy i wydawał antykomunistyczne pismo „Szerszeń”, które kurierzy przemycali do Polski. Po Sierpniu ‘80 wrócił do kraju w peruce ze sfałszowanymi francuskimi papierami. Ukrywał się przed SB na terenie stoczni. Gdy w roku 2006 chciano go uhonorować Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odmówił i go nie przyjął.

Mariusz Czarniecki

Dziennikarz, redaktor i pisarz szczeciński. Zmarł w Warszawie 7 sierpnia. Przez wiele lat pracował m.in. w „Głosie Szczecińskim”, gdzie redagował cotygodniowy 4-kolumnowy dodatek kulturalny „Spojrzenia”. Po zmianach politycznych roku 1989 została redaktorem naczelnym tygodnika „Morze i Ziemia”. Był też pisarzem. Wydał powieści „Terezjasz”, „Poszukiwacze piękna” oraz eseje i opowiadania w „Nowym Wyrazie”, „Literaturze”, „Dialogu”, „Akcencie”. Współtworzył też „Ku Słońcu 125 - Księgę z Miasta Umarłych”. Przez pewien okres czasu blisko związany z Lechem Wałęsą.

Andrzej Dziatlik

Zmarł w Szczecinie 9 października w wiek 79 lat. Był artystą grafikiem. W swych doskonałych rysunkach wyśmiewał wady ludzkie i bzdurne przejawy życia społecznego. Był prekursorem stylu, który w ostatnich latach stosują w swych pracach młodzi karykaturzyści. Przez wiele lat pracował twórczo w Afryce i Australii publikując prace pod pseudonimem Andre Jatlick.

Prof. Władysław Górski

Odszedł 10 lutego. Był bardzo kolorową postacią i wybitnym znawcą polskiego prawa transportowego, autorem ponad 400 publikacji. Współtworzył kodeks cywilny oraz recenzował kodeks morski. Sformułował podstawy teoretyczne do prawa transportowego oraz ubezpieczeń transportowych oraz doprowadził do ujednolicenia prawa przewozowego. Gdy wybuchała wojna przedarł się do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w szeregach której służył do 1946 r. Bronił m.in. Tobruku. Wspomnienia spisał w kilku książkach, m.in. „Żołnierskim szlakiem przez Tobruk i Monte Cassino”. Po wojnie organizował w Szczecinie poznańską filię Akademii Handlowej. Instytut Biograficzny w Raleigh w USA ogłosił go dwukrotnie „człowiekiem roku”, a Międzynarodowy Uniwersytet w Delaware w USA nadał mu godność doktora honoris causa.

Marian Jurczyk

Miał 79 lat. Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową 30 grudnia 2014 r. Pochowany na Cmentarzu Centralnym 3 stycznia 2015 r. Był legendą Szczecina. Skromny stoczniowy magazynier w sierpniu 1980 r. stanął na czele szczecińskiego strajku. Był szefem regionalnej „Solidarności”. Z Lechem Wałęsą walczył o przywództwo w związku. W stanie wojennym internowany. W listopadzie 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Szczecina. Rządził rok. Zrezygnował w styczniu 2000 r., gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie może łączyć tej funkcji z mandatem senatora. W 2002 r. po raz drugi został prezydentem Szczecina w pierwszych bezpośrednich wyborach.

Stanisław Modelski

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł we wrześniu w wieku 81 lat. Przyjechał do Szczecina razem z rodzicami w 1945 roku. 10 lat później rozpoczął pracę w Polskim Radio Szczecin. Był współautorem wielu programów telewizyjnych w TVP Szczecin, a także filmów i reportaży w tym filmu „Pożegnanie Statku”.

Irek Paczkowski

Dziennikarz. 5 marca zmarł po ciężkiej chorobie. Miał tylko 60 lat. Od 1979 r. pracował w szczecińskim oddziale TVP. Współpracował z Teatrem Telewizji, redakcją informacji, redakcjami artystycznymi.

Lech Pieczyński

Zmarł po długiej chorobie w lipcu w wielu 66 lat. Człowiek wielu pasji. Współzakładał Klubu Lions Szczecin „Magnolia”. Wiele lat prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wiceprezydent Szczecina w latach 1991 - 1994. Założyciel Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Ryszard Tylutki

Zmarł 25 lipca w wieku 90 lat. Wieloletni dyrektor Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Szczecinie.

Stanisław Brychcy

Zmarł w 2 lutego po ciężkiej chorobie w wieku 60 lat. Był wieloletnim operatorem Telewizji Polskiej w Szczecinie, z którą był związany od 1976 r. Był autorem zdjęć do cyklicznych programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i Kroniki.

Leonard Budnicki

Był jednym z przywódców strajku w sierpniu 1980 r. w P. P. Polmozbyt w Szczecinie. Zmarł we wrześniu 2015 roku.

Manfred Michel

Zmarł 5 października. Był wieloletnim prezesem DB Port Szczecin Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński