Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosujmy!

Ynona Husaim-Sobecka
Dzisiaj Polacy po raz drugi w historii wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Do obsadzenia jest 50 mandatów. Ile z nich przypadnie przedstawicielom naszego, zachodniopomorsko - lubuskiego okręgu, zależy tylko od nas.

- Warto uczestniczyć w życiu publicznym - przekonuje Łukasz Tomczak, dr politologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - W parlamentach krajowym i europejskim podejmowane są decyzje, które dotyczą naszego życia. Dlatego warto mieć wpływ na to, kto je będzie podejmował. Z szerokiej palety kandydatów każdy jest w stanie wybrać kogoś, na kogo można oddać głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są jedynymi wyborami w Polsce, w których wynik tak ściśle zależy od naszej obecności przy urnach. Polska podzielona jest na 13 okręgów, ale nie ma przypisanej liczby mandatów do każdego okręgu. Jeżeli 10 procent wyborców pójdzie właśnie u nas do urn - mamy szansę otrzymać 10 procent miejsc. Kto zostanie eurodeputowanym? Ta osoba, która uzyskała najwięcej głosów, pod warunkiem, że lista, z której startuje przekroczy 5-procentowy próg wyborczy. Okręg zachodniopomorsko-lubuski ma szansę nawet na 5 mandatów. W wyborach w 2004 roku dostaliśmy jednak tylko 2 miejsca w Parlamencie Europejskim.

W naszym okręgu do parlamentu startuje 97 kandydatów reprezentujących 10 komitetów wyborczych, z tego 25 osób to kobiety. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, najstarszy - 75.

- Nie należy kierować się tylko miejscem na liście - radzi dr Łukasz Tomczak. - Lepiej zwrócić uwagę, co taka osoba sobą reprezentuje.

Wyniki wyborów to ważny sondaż popularności partii przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i prezydenckimi. W Polsce o jeden mandat posła do Parlamentu Europejskiego bije się 26 osób. To jednak nie tylko walka o władzę, ale także spore pieniądze. Miesięcznie europoseł będzie zarabiał 7665,31 euro brutto, czyli prawie 35 tys. złotych. To ponad 2 miliony przez pięcioletnią kadencję. Oprócz tego, będzie miał do dyspozycji pieniądze na wypłaty dla asystentów i utrzymanie biura, czyli prawie 120 tys. zł.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w ten weekend przeprowadzane są w większości krajów członkowskich. Prawie 375 milionów obywateli Unii Europejskiej wybiera 736 posłów, którzy przez najbliższe pięć lat będą zasiadali w Parlamencie Europejskim. Jako pierwsi już w czwartek głosowali Holendrzy i mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Większość jednak, tak jak Polacy, do urn idzie w niedzielę. Lokale wyborcze czynne są od godz. 8 do 22. Jeżeli nie będzie jakichś trudności, pierwsze, bardzo wstępne wyniki, poznamy wkrótce po zamknięciu urn.

Jak głosujemy

Lokale wyborcze czynne będą od godz. 8 do 22.

Głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu, jest:
- oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku "x" w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
- nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku "x" w kratce obok nazwiska kandydata na którejkolwiek z list.

Nieważne są karty inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej

Głosować mogą osoby, które w dniu wyborów skończyły 18 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński