Pełnię księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzkości, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
Truskawkowa Pełnia Księżyca, czyli czerwcowy superksiężyc
Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca wywodzi się z tradycyjnego nazewnictwa rdzennych plemion Ameryki Północnej. Nawiązuje oczywiście do okresu zbioru truskawek, które odbywają się w tym czasie w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.
Truskawkowa Pełnia, to niejedyna nazwa, jaką możemy spotkać w odniesieniu do czerwcowego księżyca. W różnych rejonach świata mówi się o niej także, jako o Miodowej Pełni, co może odnosić się pory, w której miód pitny dojrzewał i był akurat gotowy do spożycia. Inną nazwą funkcjonującą w Europie jest Różana Pełnia Księżyca, która nawiązuje do pory kwitnięcia tych aromatycznych kwiatów, ale także to rzadko spotykanego zabarwienia srebrnego globu, które czasem można obserwować o tej porze roku.
Czerwcowa pełnia wyróżni się jeszcze czymś – będziemy bowiem mogli oglądać na niebie zjawisko zwane superksiężycem lub superpełnią. Występuje ono wtedy, kiedy podczas podróży po swojej orbicie Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. Rezultatem takiego układu jest to, że możemy obserwować większą i jaśniejszą tarczę naszego satelity.
W tym miesiącu pełnię księżyca możemy oglądać od wtorku 14 czerwca od godziny 13:52, a do przejścia przez perygeum orbity dojdzie 15 czerwca, o godz. 1:23.
Czy znasz te zaskakujące fakty i mity o pełni księżyca?
Wokół pełni księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.
Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią księżyca.
Zobacz w galerii: Fakty i mity o pełni księżyca
Masz okazję na szczęście
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci