Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś referendum. Odpowiemy na trzy pytania. Co powinniśmy wiedzieć?

Mariusz Parkitny
Głosujemy w tych samych lokalach referendalnych, do których chodziliśmy podczas wyborów parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych
Głosujemy w tych samych lokalach referendalnych, do których chodziliśmy podczas wyborów parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych
Czasu na oddanie głosu jest sporo. Komisje czynne będą od godziny 6 do 22.

Aktualizacja, godz. 7.15

Zakończyła się pierwsza godzina referendum. Jak informuje komisarz wyborczy w Szczecinie głosowanie przebiega bez problemów.

- Nie mamy żadnych sygnałów o incydentach, które mogłyby zakłócić głosowanie - mówi nam Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Komisje referendalne będą czynne do 22. W naszym okręgu jest ich 687, w tym 201 w Szczecinie.
Komisje nie będą podawać cząstkowych danych o frekwencji.

Wyborca otrzyma białą kartę z trzema pytaniami: o finansowanie partii z budżetu państwa, o wprowadzanie do sejmu jednomandatowych okręgów wyborczych oraz o wprowadzanie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Pamiętajmy, aby wziąć ze sobą na glosowanie dokument tożsamości ze zdjęciem.


Na każdego, kto przyjdzie w niedzielę do komisji referendalnej (siedziby są w tych samych miejscach jak w poprzednich wyborach) czeka biała kartka z trzema pytaniami: o jednomandatowe okręgi wyborcze, utrzymanie finansowania partii z budżetu państwa i wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości prawa podatkowego na korzyść podatników.

- Przy każdym pytaniu możemy postawić znak X w kratce na TAK lub na NIE. Referendum będzie wiążące, gdy do urn pójdzie ponad połowa uprawnionych do głosowania - wyjaśnia Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Od północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania. W trakcie referendum nie
będą podawane cząstkowe dane o frekwencji. Wyniki mamy poznać w poniedziałek. Przebieg referendum zrelacjonujemy na www.gs24.pl.

Referendum po raz pierwszy z nakładką

Niedzielne referendum nie różni się znacząco od głosowania w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Komisje będą czekać na wyborców w tych samych miejscach. Głosowanie potrwa od godz. 6 do 22.

Nowością będą nakładki na karty ze spisem wyborców, których używanie zaleciła Państwowa Komisja Wyborcza.

- Po pierwsze po to, aby wyborca odbierając kartę do głosowania podpisał się we właściwym miejscu na spisie wyborców. Zdarzało się, że podpis zachodzi na inne nazwisko i potem jest problem, gdy do głosowania przychodzi osoba, która nie głosowała, ale w jej rubryce jest podpis. Poza tym, nakładka ma chronić dane osobowe innych osób, które znajdują się na spisie - wyjaśnia Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Na głosowanie trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Następna kwestia to obliczanie głosów, które zostaną oddane na poszczególne pytania. Tu liczy się zwykła większość oddanych głosów.

- Referendum jest wiążące, gdy do urn pójdzie więcej niż połowa uprawnionych. Rozstrzygnięcie w referendum następuje, gdy w odpowiedzi na postawione pytanie oddano większość ważnych głosów pozytywnych albo negatywnych. Gdy głosów na "tak" będzie więcej, parlament podejmuje niezwłocznie czynności, aby zrealizować wiążący wynik referendum zgodnie z jego rozstrzygnięciem. Ma na to 60 dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o ważności referendum w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej - tłumaczy dyrektor Gorzycki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński