Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś o 20.30 zgaś światło. Pomóż ratować Ziemię

Monika Stefanek
Dziś, punktualnie o godz. 20.30 świat ma utonąć w mroku. Wyłączając światło możemy przyłączyć się do ogólnoświatowej akcji "Godzina dla Ziemi".

Szacuje się, że na całym świecie światło zgasi ponad miliard ludzi, zamieszkujących 2,5 tysiąca miejscowości. Akcja organizowana przez WWF (World Wildlife Fund) ma pokazać, że wspólnie możemy walczyć przeciwko globalnemu ociepleniu klimatu.

W Szczecinie punktualnie o godz. 20.30 zgaśnie m.in. oświetlenie Trasy Zamkowej, Mostu Długiego, Teatru Letniego, a także Urzędu Miasta. Podobnie będzie w Rzymie, gdzie wyłączona zostanie iluminacja Colosseum, San Francisco, gdzie ciemność spowije słynny most Golden Gate czy w Sydney, gdzie w mroku pogrąży się budynek opery.

- "Godzina dla Ziemi" to demonstracja poparcia opinii społecznej dla walki z globalnym ociepleniem podkreśla Wojciech Stępniewski, kierownik projektu klimat i energia WWF Polska. - To znak ludzi dla polityków, że na grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze powinno zostać zawarte porozumienie, które ochroni zarówno ludzi, jak i planetę.

Do akcji przyłączają się instytucje, zakłady pracy, administracje miast, osoby prywatne. Tegoroczna "Godzina dla Ziemi" ma być rekordowa pod względem uczestników. Szczecińska ENEA nie obawia się problemów związanych z wyłączeniem, a następnie włączeniem prądu przez sporą grupę odbiorców.

- Dotychczasowe akcje tego typu nie były dla nas odczuwalne - mówi Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy ENEI. - Byłaby bardziej zauważalna, gdyby przeprowadzono ją w godzinach pracy dużych zakładów przemysłowych. Stwierdzilibyśmy wówczas zmniejszony pobór energii.

Zdaniem Jarosława Dobrzyńskiego, włączenie prądu po zakończeniu akcji także nie powinno sprawić żadnych problemów.

- Prądu nie można zmagazynować - wyjaśnia. - W sieci jest on stale. Urządzenia są w pełni przystosowane do tego, by w danym momencie zmniejszyć lub zwiększyć jego przesył.

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku Polski oszczędzanie energii elektrycznej jest wyjątkowo proekologiczne, jako że ponad 90 procent tej energii wytwarzane jest w elektrowniach węglowych emitujących dwutlenek węgla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński