Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziki w Szczecinie pod ostrzałem. Wkrótce ma się rozpocząć wielkie polowanie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Nawet osiemdziesiąt tysięcy dzików mają wziąć na cel w najbliższych miesiącach zachodniopomorscy myśliwi. Jest to dalszy etap walki z afrykańskim pomorem świń.

Afrykańskiego pomór świń. Jak wygląda prewencja?

Choć do tej pory na terenie województwa zachodniopomorskiego nie odnotowano przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, to od dłuższego czasu prowadzone są działania prewencyjne, które mają na celu ochronę zwierząt hodowlanych, dla których ta choroba oznacza śmierć.

Pod koniec ubiegłego wykryto pierwszy przypadek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w sąsiednim województwie - lubuskim.

- Badamy pod względem wystąpienia tej choroby dziki, które zginęły w wyniku wypadków komunikacyjnych, jak i te padłe z przyczyn naturalnych. To, że znaleziono chorego dzika w województwie lubuskim, oznacza, że ASF zbliża się do naszego regionu. Możemy być niemal pewni, że prędzej czy później pojawi się i u nas - mówił wówczas dr n. wet. Maciej Prost, zachodniopomorski wojewódzki lekarz weterynarii.

ZOBACZ TEŻ:

Potrącenie dzikiego zwierzęcia. Co trzeba zrobić? Jak postęp...

Szczególny nadzór południowych gmin

Od tego momentu południowe gminy naszego województwa objęte są szczególnym nadzorem, a w obawie przed przed przedostaniem się zarażonych osobników w lasach przy "Dolinie Ujścia Warty" pojawią się dwa, 25-kilometrowe odcinki ogrodzenia. Na podobne rozwiązanie zdecydowały się w tym roku władze Brandenburgii, które ustawiły płot na fragmencie polsko-niemieckiej granicy.

Osoby mające kontakt ze świniami nie powinny chodzić po lesie i terenach, na których żerują dziki. Mogą w ten sposób przypadkowo przenieść wirusa na zwierzęta gospodarskie. Należy pamiętać, że wirus jest odporny na niskie temperatury, a więc można go przywlec o każdej porze roku.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uratowany wilk stracił przednią łapę. Lekarze ze Szczecina walczą o zdrowie zwierzęcia [ZDJĘCIA]

Uratowany wilk stracił przednią łapę. Lekarze ze Szczecina w...


W przypadku pobytu w lesie minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny. Ponadto należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W najbliższych miesiącach ma zostać odstrzelonych blisko osiemdziesiąt tysięcy dzików. Mają się tym zająć myśliwi z zachodniopomorskich kół łowieckich.

ZOBACZ TEŻ:

Wilki są ostrożne i czujne, dlatego w większości przypadków to one pierwsze zauważają człowieka i schodzą mu z drogi.

Wilki w obiektywie Grzegorza Sawko. Te ujęcia zapierają dech...

WIDEO: kiedy wymienić opony z letnich na zimowe?

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński