MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziesiątki śniętych ryb wyrzucone na brzeg plaży w Lubczynie. Co jest przyczyną? [ZDJĘCIA]

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Śnięte ryby na brzegu plaży w Lubczynie
Śnięte ryby na brzegu plaży w Lubczynie OSP Lubczyna
We wtorek wieczorem, strażacy zostali wezwani do Lubczyny, gdzie na plaży stwierdzono masowe śnięcie ryb. Zgłoszenie o niepokojącym zjawisku wpłynęło późnym wieczorem od spacerowiczów, którzy natrafili na przykre znalezisko podczas spaceru brzegiem zalewu.

Wody Polskie w Szczecinie potwierdzają zdarzenie, jednocześnie nie informują o przyczynie śnięcia ryb.

- W chwili obecnej trwa kontrola i badanie przyczyny śnięcia ryb - mówi Natalia Chodań, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie. Nie znana jest skala i przyczyny śnięcia tych ryb.

Strażacy bezzwłocznie przystąpiły do działań mających na celu usunięcie martwych organizmów oraz przeprowadzenie niezbędnych analiz w celu ustalenia przyczyn zdarzenia. Na tym etapie nie są znane okoliczności, które mogły doprowadzić do masowego śnięcia ryb.

- Wieczorem z uwagi na zmierzch zakończyliśmy akcje - informuje mł. asp. Dariusz Schacht, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Goleniowie. Dzisiaj rano strażacy ponownie zjawili się na plaży w Lubczynie i stwierdzili jeszcze więcej śniętych ryb. Poinformowaliśmy tak gminna jak i powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Goleniowie o tym zdarzeniu. Powiadomiono również służby Wód Polskich, które mają w najbliższym czasie przeprowadzić tu na miejscu kontrolę.

Wydarzenie to wywołało niepokój w lokalnej społeczności, która jest związana z turystyką i rekreacją nadmorską. Masowe śnięcie ryb to problem, który może mieć długotrwałe skutki dla ekosystemu, lokalnej gospodarki oraz zdrowia publicznego.

Jednak żadnych informacji nie uzyskaliśmy w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie trwa kontrola MON, ani też w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie nie podaje nawet informacji czy plaża w Lubczynie jest zamknięta.

Aktualizacja 14:45

Pracownicy Wód Polskich od rana zbierają śnięte ryby w pobliżu plaży w Lubczynie. W sumie od wczoraj zebrano prawie 100 kg śniętych ryb.

- Na miejscu byli również pracownicy WIOS i Sanepidu, którzy pobrali próbki wody do badania, między innymi pod kątem stwierdzenia złotych alg w wodzie– powiedziała w rozmowie z "Głosem" Natalia Chodań, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie. Dodatkowo Powiatowy Lekarz Weterynarii z Goleniowa do przebadania zabrał kilogram martwych ryb.

Jak poinformowała nas Natalii Chodań, temperatura wody i natlenienie jest prawidłowe. Natomiast stwierdzono podwyższoną przewodność, czyli zasolenie wody. Wyniki badań będą znane w późniejszym terminie.

W sobotę w Lubczynie ma nastąpić rozpoczęcie sezonu. Na razie nie wiadomo, czy się odbędzie, bowiem decyzja należy do Sanepidu z Goleniowa.

- Na chwilę obecną nie posiadamy żadnej wiedzy na temat jakości wody na kąpielisku w Lubczynie – powiedział nam Andrzej Łukasiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie.

W poniedziałek woda była badana przez Sanepid i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Dzisiaj woda została ponownie pobrana do badania, a wyniki będą znane najszybciej w piątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński