Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet na Zamku. Poznaj fakty i mity o równouprawnieniu w PRL

Marek Rudnicki
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie archiwum
Dzień Kobiet z Muzeum Kobiet Polskich. Jak i do czego socjalistyczna propaganda wykorzystywała święto kobiet, jak jest prawda o równouprawnieniu kobiet w PRL. Jutro na Zamku Książąt Pomorskich w sali Księcia Bogusława X o godz. 14 rozpocznie się konferencja "Dzień Kobiet - fakty i mity".

- Przedstawimy wiele ciekawych zagadnień, obalających mit dbałości o kobiety w PRL - mówi Jolanta Niemcewicz, prezes Fundacji Oleander, dyrektor Muzeum Pamięci Narodowej Kobiet Polskich.

To już druga konferencja organizowana przez założycielki Muzeum Kobiet. Jej cel - pozyskanie materiałów do prac badawczych. Posłużą do przygotowania scenariusza pierwszej stałej wystawy Muzeum, a w konsekwencji do zakończenia procesu powstawania szczecińskiej placówki.
Konferencję poprowadzi dr Agnieszka Chlebowska, historyk z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz członkini Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk.

Uczestnicy spotkania będą mogli nie tylko poznać historię święta, które większości społeczeństwa kojarzy się z rajstopami i czerwonym goździkiem, ale także będą mogli dowiedzieć się jak i do czego propaganda ZSRR wykorzystywała święto kobiet oraz jakie piętno odcisnął na tym święcie socjalizm. Swoje referaty wygłoszą wykładowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Lubelskiego.
Uczestnicy przeniosą się też myślami za ocean. Prelekcję o kobietach w amerykańskiej demokracji wygłosi rezydująca w Polsce profesor Betty Winfield z Komisji Fulbrighta.

Muzeum Pamięci Narodowej Kobiet Polskich w Szczecinie powstało 1 marca 2011 r. Jest pierwszą, od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, placówką poświęconą w całości historii Polek. Inicjatorem powstania była szczecińska Fundacja Oleander. Powstawanie placówki podzielono na dwa etapy. Obecnie trwa ten pierwszy. Drugi rozpocznie się po otworzeniu pierwszej stałej wystawy.

- Do niej potrzebne są materiały naukowe i prace badawcze - mówi Jolanta Niemcewicz. - Stąd cykliczne konferencje, na które zapraszamy szczecinian.

Szczegółowy harmonogram konferencji "Dzień Kobiet - fakty i mity":
- godz. 14 - powitanie gości
- godz. 14.10 - referaty naukowe na temat historii Dnia Kobiet:
1. "Święto kobiet w propagandzie ZSRR na znaczku pocztowym i plakacie", prof. dr hab. Renata Gałaj-Dempniak z Uniwersytetu Szczecińskiego
2. "Dzień kobiet i tzw. kwestia równouprawnienia - fakty i mity na łamach gazety lokalnej w pocz. XX w.", prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz z Uniwersytetu Lubelskiego, członkini Komisji Historii Kobiet PAN
3. "Socjalistyczne piętno Międzynarodowego Dnia Kobiet", dr Barbara Patlewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego
4. "Dzień Kobiet w okresie PRL", dr Eryk Krasucki z Uniwersytetu Szczecińskiego
- godz. 15.10 -15.40 - prezentacja "Kobiety w amerykańskiej demokarcji", profesor Betty Winfield z Komisji Fulbrighta
- godz. 15.40-16.00 - rozmowy z udziałem zaproszonych gości, podsumowanie i zamknięcie konferencji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński