MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka – w tym dniu rządzą najmłodsi! Zobacz, kiedy i jak obchodzone jest to święto w Polsce i na świecie. Zobacz pomysły na prezent

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Na świecie Dzień Dziecka przypada w różne dni. Bez wątpienia czekają na niego wszystkie maluchy, starszaki i nastolatki.
Na świecie Dzień Dziecka przypada w różne dni. Bez wątpienia czekają na niego wszystkie maluchy, starszaki i nastolatki. Jose Ibarra Unsplash.com
Dzisiaj jest Dzień Dziecka! Pozwólmy wszystkim maluchom poczuć się wyjątkowo! Dowiedz się, jak w Polsce i na świecie obchodzone jest to święto i kiedy? A jeśli nie macie pomysłu na prezent na Dzień Dziecka, to zajrzyjcie do naszej galerii.

Spis treści

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem znanym i obchodzonym niemal na całym świecie. Nie wszędzie jednak przypada on 1 czerwca, odmienne są także sposoby obchodzenia tego dnia.

Ważnym wydarzeniem, które miało wpływ na ustalenie terminu, kiedy jest Dzień Dziecka, była Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w 1925 roku. Jednak dopiero od 1954 roku Dzień Dziecka został oficjalnym świętem. Wówczas na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.

20 listopada 1954 roku ONZ ustaliła Deklarację Praw Dziecka i to właśnie ten moment stał się symboliczną datą obchodzenia Dnia Dziecka w wielu krajach. Jednak zastrzeżono, że każdy kraj powinien ustalić swoją datę, która nawiązuje do historii i kultury dzieci. W takim razie kiedy jest Dzień Dziecka w wybranych krajach? Odpowiadamy.

Jak się obchodzi Dzień Dziecka w Polsce

W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca (nieoficjalnie przed 1952 roku wypadał on we wrześniu). Kiedyś jego świętowanie polegało głównie na wspólnym spędzaniu czasu, wystawianiu przedstawień w szkole, czy lekcjach z rodzicami. Dzisiaj jest podobnie. Tego dnia organizowane są wycieczki szkolne, wyjścia plenerowe, czy przedstawienia, w szkołach raczej nie ma zajęć, a dzieci obdarowywane są drobnymi prezentami.

Czy Dzień Dziecka jest na całym świecie i jakie są zwyczaje?

We Francji i Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Włosi i Francuzi połączyli to z Dniem Rodziny. W tym czasie wszystkie dzieci, oprócz podarków, dostają ciastko z wróżbą oraz koronę króla lub królowej.

W Japonii natomiast Dzień Dziecka nawiązuje do tradycji święta chłopców zwanego Tango-no Sekku i jest wyznaczony na 5 maja. Rodzice przygotowują latawce w kształcie karpia z papieru lub tkaniny i zawieszają je na masztach domów (ile dzieci w gospodarstwie, tyle latawców). Karp symbolizuje siłę, odwagę, determinację i – jak twierdzą Japończycy – karp może bez przeszkód płynąć pod prąd najbardziej rwących strumieni. Wierzą też, że ta ryba przeradza się w smoka, który jest symbolem dobroci. Dziewczynki w Japonii mają swoje święto, które przypada na 3 marca.

Okazje

W Turcji Dzień Dziecka połączony jest z Dniem Niepodległości i przypada na 23 kwietnia. Ponieważ dzieci są przyszłością narodu, postanowiono właśnie im zadedykować ten dzień.

Kiedy jest Dzień Dziecka w Paragwaju? 16 sierpnia – to data rocznicy bitwy o Acosta Nu w 1869 roku, podczas której zginęło wielu chłopców i w tym dniu także jest obchodzony Dzień Dziecka.

W Niemczech uroczystość obchodzona jest dwa razy. Wynika to z faktu, iż przed upadkiem ZSRR, wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Natomiast w Niemczech Zachodnich celebrowano go 20 września. Po zjednoczeniu Niemiec pozostawiono obydwa terminy.

Zobacz: Prezent na Dzień Dziecka, który pozostanie w pamięci na dłużej. Podróż, która będzie spełnieniem marzeń i realizacją hobby

Ciekawostki związane z Dniem Dziecka

  • Początkowo na świecie Dzień Dziecka nazywał się "Dniem Róży", później nazwę zmieniono na "Kwiatową Niedzielę".
  • W Polsce od 1 czerwca 1994 roku tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
  • W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
  • W Szwecji nie istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. Zamiast tego organizowane są spotkania i dyskusje o sprawach dotyczących najmłodszych.
  • W Indiach dzieci w Dzień Dziecka nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.
  • W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.
od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Dziecka – w tym dniu rządzą najmłodsi! Zobacz, kiedy i jak obchodzone jest to święto w Polsce i na świecie. Zobacz pomysły na prezent - Strona Kobiet

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński