Dzięki elektronicznym gadżetom nasze życie jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Fot: CES
Elektronika na dobre weszła w nasze życie. Dzięki niej żyje się nam łatwiej i przyjemniej. Najlepiej pokazały to największe targi elektroniki użytkowej CES 2022.

Technologie zmieniają nasze życie pod każdym względem. Dzięki elektronicznym gadżetom żyjemy przyjemniej i na pewno bezpieczniej.

Za reklamę dynamicznego postępu technologicznego można uznać historię, która wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych. Otóż 33-letnia kobieta urodziła dziecko w swoim samochodzie, ale ma się dobrze, podobnie, jak jej pociecha. Wszystko dlatego, że narodziny odbyły się w samochodzie Tesla, a pojazd był zaprogramowany i prowadził go … komputer. Nic dziwnego, że malucha okrzyknięto „Tesla baby”.

Minęła już epoka dronów, które miały być dobrą zabawką głównie dla dorosłych. Dziś pomagają one w gaszeniu pożarów, odkrywaniu złóż metali czy ściganiu przestępców. Nowoczesna aparatura medyczna napędzana sztuczną inteligencją pozwala na dokładną i bezinwazyjną diagnostykę pacjentów. Dzięki sztucznej inteligencji powstają nowe gatunki... trunków oraz wymyślne potrawy, o coraz lepszych telewizorach i telefonach, nie mówiąc. I trudno określić, co będzie szlagierem technologicznym najbliższych miesięcy i lat. Na pewno dążenie do perfekcji urządzeń, by ułatwiały nam życie, bo z ich pomocą nawet język chiński wydaje się dziś nie taki straszny.

Czym świat zadziwi?
Na pewno lepszy obraz dostaniemy po zakończeniu największych targów elektronicznych na świecie, które zawsze na początku roku odbywają się w Las Vegas. Po niewielkiej przerwie, spowodowanej pandemią, CES wraca dla publiczności, tłumy zapewne mniejsze przyjadą do miasta „rozpusty”, ale interes znów się kręci. Targi CES 2022 będą okazją dla fanów technologii i specjalistów z branży, aby po raz pierwszy obejrzeć najnowsze innowacje, gadżety, urządzenia i zabawki, których konsumenci będą pożądać w najbliższych 12 miesiącach.

Pojawi się jak zwykle wiele prototypów i koncepcji, które prawdopodobnie nie pojawią się jeszcze na sklepowych półkach, ale stanowić zachętę do ich kupna w przyszłości mniej lub bardziej odległej. Po cyfrowym wydarzeniu w 2021 roku, w którym liczba odwiedzających spadła aż o połowę, w tym roku impreza odbywa się w formie hybrydowej. Gospodarz wydarzenia, Stowarzyszenie Technologii Konsumenckich, liczy, że następne lata będą tylko zwyżkowały liczbą wystawców i zwiedzających hale w Las Vegas.

Telewizory i … kosmos
Na tegorocznych targach pojawią się wszechobecne zawsze telewizory. Jeszcze lepsze, z obrazem i dźwiękiem, które sprawiają, że fundujemy sobie kino w domu. Będą nowinki w grach dla najmłodszych i tych starszych, ale zjadą też spece z branży kosmicznej, od technologii żywności, zasobów cyfrowych i ci, którzy swoimi wynalazkami i sprzętem walczą coraz skuteczniej o poprawę naszego klimatu. Jak choćby FPT INDUSTRIAL, czyli Fiat Powertrain Technologies, oddział Grupy Fiat, który zajmuje się układami napędowymi.

Ten największy na świecie producent silników przemysłowych o niskim wpływie na środowisko, dołącza do najbardziej innowacyjnych targów na świecie. Zaprezentuje swoje rewolucyjne koncepcje przyszłej mobilności i zrównoważonego transportu. A jest on liderem w najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych dla zrównoważonej transformacji energetycznej w jego segmentach biznesowych: drogowym, terenowym, morskim, silnikach do wytwarzania energii i układach napędowych.

Ogromne zainteresowane już wzbudza silnik F28 na gaz ziemny i jego zastosowanie w pierwszym ciągniku do prac w winnicach zasilanym biometanem. Pracuje w historycznej winnicy w regionie Langhe (Piemont, Włochy), założonej w 1858 roku, gdzie produkuje się wino Barolo „Vigna La Rosa cru”, Trunek znajduje się na liście Wine Spectator's Top 100, dzięki między innymi innowacyjnemu, neutralnemu pod względem emisji CO2 traktorowi. Firma nie zaniedbała również morskiego obszaru innowacji, który obejmuje całkowicie nową i niezwykle innowacyjną koncepcję hybrydowego elektrycznego morskiego systemu napędowego dla statków rekreacyjnych i komercyjnych.

W objęciach fotela
Gdybyśmy zmęczyli się zborami winogron, z pomocą przyjdzie firma Human Touch, która jest liderem w cyfrowym krajobrazie wellness i stosuje nowoczesne w wysokowydajne fotele masujące, ergonomiczne, o zerowej grawitacji i ukierunkowane produkty do masażu dla elitarnych sportowców. Firma obiecuje przedstawić na targach CES 2022 swój nowy fotel do masażu Certus oraz Super Novo, pierwszy w historii spersonalizowany wirtualny fotel do masażu sterowany głosem. Niedawno wprowadzony na rynek Certus jest dostępny w oszałamiającym asortymencie kolorów, w tym żółtym (słońce) i niebieskim (niebo).

Dynamicznie rozciągający się masażer do stóp i łydek zapewnia niezrównane „wydłużenie” pleców i mięśni, zapewniając maksymalną regenerację i kojącą ulgę. Urzekająca konstrukcja Super Novo zapewnia trójwymiarowy masaż z zaawansowaną technologią i jako pierwsza w swoim rodzaju implementuje funkcję Alexa z pomocą Virtual Therapist™. Ta ostatnia pozwala użytkownikowi na pełną kontrolę fotela za pomocą poleceń głosowych dla dostosowanych doświadczeć terapeutycznych.

Dodatkowo, dla tych, którzy preferują interfejs z ekranem dotykowym, Human Touch oferuje aplikację do pobrania na smartfony i tablety, oprócz smukłego i prostego kontrolera LCD i wielofunkcyjnego pokrętła dotykowego. Pokrętło to umożliwia szybki dostęp do przycisków, które prowadzą do najczęściej używanych funkcji, w tym: pauzy jednym dotknięciem, ogrzewania i głośności, a także elementów sterujących włączaniem/wyłączaniem, pozycji odchylenia i automatycznego programowania.

Po takim relaksie aż chce się coś zjeść. Smakosze mogą zaostrzyć swój apetyt dzięki nowej technologię firmy Weight Watchers (znanej po prostu jako WW). Zaprojektowano ją tak, by zapewniła spersonalizowane wrażenia dobrego samopoczucia dzięki sile sztucznej inteligencji. Oferuje przewidywalny wgląd w dietę, ćwiczenia i wzorce snu. Inni wystawcy w tej kategorii to na przykład Apex, który chce zrewolucjonizować odbiór zamówień w restauracjach i handlu detalicznym dzięki zautomatyzowanej, bezdotykowej technologii szafek. Natomiast szwedzki start-up Gastrofy oferuje spersonalizowane zakupy spożywcze w ramach abonamentu.

Jedzenie już nie takie samo
Zostańmy jeszcze przy jedzeniu, bo w Las Vegas pojawi się takie hasło: Po CES 2022 jedzenie już nigdy nie będzie takie samo. Co to oznacza? Koniec czekania. Nigdy więcej zimnego lub bez smaku jedzenia. Ulepsz swój styl życia dzięki Steambox, który podgrzewa jedzenie za pomocą pary w dowolnym miejscu i czasie, zachęca pomysłodawca patentu z Amsterdamu.

Swój pomysł tłumaczy tym, że ludzie są dzisiaj bardziej zapracowani niż kiedykolwiek i ledwo znajdujemy czas na porządny lunch. Najczęściej wybieramy szybkie zamiast smaczne i pożywne potrawy, a nasze organizmy cierpią z tego powodu. Spożywanie ciepłych, zdrowych i świeżych posiłków stało się ważniejsze niż kiedykolwiek, ale trudno znaleźć na to czas. Po CES 2022 konsumenci będą mieli dostęp do lepszej alternatywy. Wystarczy nacisnąć przycisk lub przeciągnąć palcem po telefonie, aby w 15 minut odejść od pysznego pożywnego posiłku.

Dzięki innowacyjnej technologii system wielokrotnego ładowania Steambox może podgrzać do 3 posiłków na jednym ładowaniu. Oprócz tego, że Steambox rozwiązuje codzienne problemy, jego smukły design i nowoczesny wygląd sprawiają, że idealnie pasuje do Twojego stylu życia i codziennych wyborów żywieniowych. Steambox jest również połączony z aplikacją i kontrolowany, dzięki tej aplikacji użytkownik może śledzić przepisy, spożycie kalorii, a także łączyć się i uruchamiać określone programy do gotowania na parze.

Para bije mikrofale
Zamiast konwencjonalnego ogrzewania, para zapewnia, że ​​jedzenie smakuje lepiej niż posiłek w kuchence mikrofalowej, a składniki odżywcze są zachowane. Wizją Steambox jest dzielenie się Wolnością Żywności poprzez umożliwienie konsumentom cieszenia się ciepłym i zdrowym posiłkiem, bez względu na okoliczności.

Na targach CES 2022 nie zabraknie również firm motoryzacyjnych. Zapowiedziało się już 185 firm z tej branży. Odzwierciedla to rosnące znaczenie sektora dla CES w ostatnich latach. Technologie autonomicznych samochodów zaprezentuje między innymi takie firmy, jak Waymo, Daimler, GM czy Hyundai. Będzie też szansa zbliżyć się do najszybszych autonomicznych samochodów wyścigowych na świecie, ponieważ podczas prezentacji nowych modeli odbędzie się turniej w ramach Indy Autonomous Challenge. Główna nagrodą wyniesie równo 1 milion dolarów. Autonomiczne ciężarówki i samochody dostawcze będą prezentowane z firmy TuSimple z kalifornijskiego San Diego.

Kolejną atrakcją będzie eMobility Experience, podczas którego uczestnicy będą mogli przetestować rowery elektryczne i hulajnogi ponad 50 producentów na ogromnym torze testowym ze wzgórzami i licznymi rampami.

Technologia opieki zdrowotnej
Podczas targów CES 2022 odbędzie się również pierwsze przewodnie wydarzenia zaprezentowane przez firmę z sektora opieki zdrowotnej. Prezes i dyrektor generalny firmy Abbott, Robert Ford, przedstawi, w jaki sposób technologia rewolucjonizuje opiekę zdrowotną i zwiększa nasze szanse na nasze długie i zdrowe życie. Wśród wystawców skupiających się na technologii medycznej będą firmy P&G, Dassault Systemes, Omron Healthcare, OrCam, Philips i Variowell.

Na pewno zainteresowanie wzbudzi Sleep Number, który zaprezentuje swoją innowacyjną technologię inteligentnego łóżka, która łączy technologię uczenia maszynowego z inteligentnymi tkaninami 3D, co ma zapewnić użytkownikom idealny, spersonalizowany sen. Szczegóły, jak zwykle w tego typu przedsięwzięciach trzyma się do samego końca.

Obecny będzie na prezentacji nowości Revival Health, który opiera się na uczeniu maszynowym i technologii Internetu rzeczy (IoT) w celu zasilania swojej wirtualnej platformy opieki zdrowotnej. Z kolei firma OMRON Healthcare wprowadzi podłączone ciśnieniomierze i urządzenia do elektroterapii, zaprojektowane w celu zautomatyzowania wymiany danych między pacjentami, którzy są w swoich domach i pracownikami służby zdrowia.

Nagrody za innowacyjność
Nagrody przyznawane za innowacje uważane są za największe wyróżnienie na targach CES i pozwolą takim firmom konkurować o uznanie w kategoriach, takich jak sprzęt i komponenty komputerowe, cyberbezpieczeństwo i prywatność, drony i systemy bezzałogowe, fitness i sport, sprzęt AGD, gry, robotyka i inteligentne miasta. Nominacje są już zamknięte, ale wydarzenie pozwoli uczestnikom zapoznć się z nowymi produktami i usługami, które w tym roku pojawiły się na rynku.
W tym roku wyróżniono między innymi czujnik 4Sight M liDAR do pojazdów autonomicznych, ręczny skaner wstrząsów i urazów mózgu firmy Abbott I-Stat. Ten ostatni, jak się oczekuje, może zmniejszyć liczbę niepotrzebnych skanów przeprowadzanych w szpitalnych izbach przyjęć nawet o 40 procent oraz autotest BinaxNOW Covid-19, który, jak zapewnia producent, dostarczy wyniki w mniej niż 15 minut, również od firmy Abbott.

Innym bardzo oryginalnym i sympatycznym produktem wyróżnionym za swoją innowacyjność w tym roku jest poduszka 10Minds Motion Pillow 3. Co w niej takiego szczególnego? Otóż wykrywa ona odgłosy chrapania i uruchamia miniaturowe automatyczne nadmuchiwane poduszki powietrzne, które zmieniają ułożenie głowy użytkownika w ten sposób, że przestaje on wydawać nerwowe dźwięki i, co bardzo ważne- bez przerywania sobie snu!

Kosmos coraz bliżej
Można już mówić o prawdziwej modzie na kosmos i wszystko, co z jego podbojem jest związane. W miarę bowiem rozwoju badań kosmosu coraz więcej firm tworzy produkty dla tego rozwijającego się sektora technologii. W odpowiedzi na tę zmianę zachowań Stowarzyszenie Technologii Konsumenckich ogłosiło latem, że wprowadzi dwie nowe kategorie do pokazu, technologie kosmiczne i technologie żywności.

Już dziś można oczekiwać na targach CES 2022 najnowszych osiągnięć i eksploracji kosmosu. Wiele znawcy tematu oczekują Sierra Space. To spółka zależna Sierra Nevada Corporation, która zadebiutuje ze swoim najnowszym osiągnięciem w dziedzinie transportu kosmicznego, samolotem kosmicznym Dream Chaser®. W tej materii ciekawie zapowiadają się również efekty współpracy prowadzonej między takimi gigantami, jak Bosch i NASA. Mają one zintegrować sztuczną inteligencję (AI) i robotykę w taki sposób, że pozwoli to rozwiązywać największe wyzwania w tej dziedzinie.

Perełką, nagrodzoną już w Las Vegas jest Typewise, szwajcarska firma zajmującej się technologią deep tech. Tworzy ona zaawansowaną technologię przewidywania tekstu AI, która umożliwia szybsze pisanie i odpowiadanie (ze stu procentową prywatnością). Aplikacja tej firmy z klawiaturą o strukturze plastra miodu już drugi rok z rzędu została wyróżniona nagrodą CES. O jej szczegółach i możliwościach nie omieszkamy jeszcze napisać.

Innowacje w inteligentnym domu
Pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na branżę domów i artykułów gospodarstwa domowego, ponieważ wielu właścicieli domów zdecydowało się na ich modernizację. Na zeszłorocznym, całkowicie wirtualnym pokazie pojawiło się wiele innowacji w technologii dezynfekcji i technologii bezdotykowej. Ponieważ obawy o zdrowie i bezpieczeństwo podczas pandemii wciąż są wysokie, można oczekiwać większej liczby innowacji w tej kategorii. Ponadto pandemia zwiększyła zapotrzebowanie na technologię inteligentnych domów. Uczestnicy oczekują najnowszych technologii bezdotykowych, bezpieczeństwa w domu i nie tylko.

W świecie, który coraz bardziej skupia się na zapewnieniu nam dobrego samopoczucia technologie pozwalające to osiągnąć są zawsze mile widziane i stanowią zawsze popularną kategorię na targach CES. Mówi się o gadżetach monitorujących naszą kondycję i generalnie stan zdrowia. Będą elektroniczni pomocnicy dla tych, którzy pracują w domu i potrzebują między innymi rozwiązań pomocnych w utrzymaniu wydajności i spokoju. Zapewne przybędzie produktów pod kątem naszej pracy w domu, ponieważ większość firm nadal oferuje styl hybrydowy pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Dzięki elektronicznym gadżetom nasze życie jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Racja, nie wyobrażam sobie życia bez zmywarki, suszarki, stacji parowej i irobota. Podobnie z automatycznym ekspresem do kawy, który robi w kilka minut pyszne latte. Marzy mi się jeszcze asystent google, żeby sterować wszystkimi sprzętami głosowo :)
S
Sandra
Naprawdę można się zdziwić, jakie gadżety mogą powstać. Najczęściej przekonuję się o tym na targach Remadays. W lutym znowu rusza wydarzenie w Warsaw Expo i na pewno się wybiorę.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie