Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacze KORWiN straszą szczecińską filharmonię prokuraturą. Poszło o certyfikaty covidowe

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Szczecińscy korwiniści złożą wniosek do prokuratury?
Szczecińscy korwiniści złożą wniosek do prokuratury? Sebastian Wołosz
Zdaniem partii KORWiN szczecińskiego oddziału Konfederacji w filharmonii szczecińskiej doszło do złamania prawa. Politycy dają placówce 14-dniowe ultimatum na rezygnację z działań dla widzów. W przeciwnym wypadku zawiadomią prokuraturę.

Zdaniem działaczy nie ma podstawy prawnej do weryfikacji szczepień przeciwko COVID-19 wśród widzów filharmonii. Miało dojść do takiej sytuacji przed jednym z koncertów.

- Sytuacja jest skandaliczna. Przede wszystkim jest to złamanie artykułu 32 ustępu 2. Konstytucji RP, który mówi, że nie wolno nikogo dyskryminować w życiu społecznym, politycznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Takie weryfikowanie klientów filharmonii jest niezgodne z artykułem 9 ustępem 1. RODO, który zabrania przetwarzania szczególnej kategorii danych osobowych, między innymi danych dotyczących zdrowia - mówi Dawid Przywóski ze szczecińskiego oddziału partii KORWiN. - Ustęp 2. tegoż artykułu wylicza 11 przypadków, w których może dojść do takiego przetwarzania danych. Natomiast w sytuacji filharmonii nie ma takiego przypadku.

Działacze skierowali wniosek do kierownictwa filharmonii o udostępnienie informacji publicznej - w celu uzyskania podstawy prawnej do weryfikowania statusu zaszczepienia uczestników koncertu.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że takiej podstawy prawnej nie ma, to znaczy jest wątpliwa i wynika z rozporządzenia rządowego dotyczącego walki z covidem z paragrafu 26, natomiast on wskazuje jedynie ilość miejsc, które może zająć publiczność i wskazanie, że nie dotyczy to osób zaszczepionych. Natomiast takie narzędzia prawne, pozwalające na weryfikację tego stanu rzeczy, muszą wynikać z przepisów rangi ustawowej, a nie z rozporządzenia - dodaje Przywóski.

Korwiniści straszą filharmonię prokuraturą

- Jeżeli w ciągu 14 dni, bo taki ma termin filharmonia na odpowiedź, nie zaprzestanie swoich działań, to tak samo jak w przypadku marszałka Geblewicza złożymy stosowny wniosek do prokuratury, że dochodzi tutaj - w instytucji publicznej - do naruszenia obowiązującego w Polsce prawa - informuje Marcel Duda, prezes Regionu Zachodniopomorskiego KORWiN Konfederacja.

O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

- Po rozmowach z melomanami uczestniczącymi dotychczas w naszych wydarzeniach, zauważamy pozytywny odbiór działania, jakim jest sprawdzanie posiadania Unijnego Cyfrowego Zaświadczenia COVID lub też w/w wersji papierowej. Pozwolę sobie przypomnieć, że działania filharmonii w przedmiotowym zakresie opierają się jedynie na zasadzie dobrowolnego okazania dokumentu, a nie jego rzeczywistej weryfikacji - mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Jak usłyszeliśmy działalność i funkcjonowanie filharmonii podczas wydarzeń wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.861 z dnia 2021.05.06 z pózn. zm.) wraz z wyszczególnionymi paragrafami:

§ 9 ust. 20a.
Od dnia 26 czerwca 2021 r. do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0), z wyłączeniem działalności zespołów muzycznych, jest dopuszczalne także w pomieszczeniach, pod warunkiem:
1) udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 30% liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami;
2) zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 25 ust. 1.
26a.
Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.

- Zasady bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń w Filharmonii w Szczecinie reguluje także dokument wewnętrzny pt. „Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV 2 dostępny na stronie internetowej instytucji, a także został on udostępniony w formie papierowej przy wejściu do budynku od ulicy Małopolskiej - wyjaśnia Dorota Serwa.

Szczecinianie bawili się w Sylwestra w szczecińskiej filharmonii!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński