MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Szczecinie odwołana. Prośba pracowników i sędziów do ministra

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Dagmara Kosowska-Drąg była dyrektorem szczecińskiego sądu apelacyjnego prawie dziewięć lat.
Dagmara Kosowska-Drąg była dyrektorem szczecińskiego sądu apelacyjnego prawie dziewięć lat. archiwum
Minister Sprawiedliwości odwołał dyrektora Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Pracownicy proszą Zbigniewa Zbiorę, aby jeszcze raz rozważył decyzję. Mają poparcie sędziów.

Dagmara Kosowska-Drąg była dyrektorem szczecińskiego sądu apelacyjnego prawie dziewięć lat. Dlatego ubiegłotygodniowa decyzja o jej odwołaniu była dla wszystkich zaskoczeniem. Minister nie podał przyczyn (nie ma takiego obowiązku). Szczecińska apelacja obejmuje swoim zasięgiem sądy województwa zachodniopomorskiego i części lubuskiego (Gorzów i okolice). 125 pracowników sądu podpisało się pod pismem do ministra Zbigniewa Ziobry z prośbą o cofnięcie decyzji.

- Chcielibyśmy uprzejmie prosić Pana Ministra o ponowne rozważenie decyzji w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora i pozostawienie na dotychczas zajmowanym stanowisku - napisali.

W uzasadnieniu podkreślają fachowość pani dyrektor. Przekonują, że dyrektor jest wzorem urzędnika państwowego. Dagmara Kosowska-Drąg objęła funkcję w trudnym dla sądu czasie, po odwołaniu poprzednika w związku z zarzutami korupcyjnymi.

- Dyrektor jest dobrym organizatorem i nadzorcą wykonywanej przez nas pracy. Dla niejednego pracownika jest wzorem zaangażowania wykonywanych obowiązków. Zawsze pierwsza rozpoczyna dzień pracy, a niejednokrotnie ostatnia go kończy. Obejmując swoje stanowisko w bardzo niesprzyjających okolicznościach (afera korupcyjna) zdołała ustrzec sąd przed atakami zewnętrznymi oraz stonować nastroje wewnętrzne mogące zagrozić powadze instytucji, a także podziałom czy atmosferze wzajemnej nieufności - dodają.

- Jak każdy dobry kierownik jednostki w podejmowanych decyzjach kieruje się literą prawa oraz sprawiedliwością i uczciwością w stosunku do wszystkich podległych pracowników. Oczywistymi we współpracy są różnice zdań i podglądów na interpretację wykonywanych obowiązków czy przepisów prawa. Jednak w przypadku ich wystąpienia jedynym kryterium ich rozstrzygnięcia jest – w przypadku Pani Dyrektor - litera prawa, dobro kierowanej instytucji oraz sprawiedliwość i szacunek dla pracownika. Te wartości znalazły uznanie wśród pracowników Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Na nie mniejsze uznanie zasługuje fakt Jej zaangażowania, sumienności i pełnego profesjonalizmu w realizowaniu nakładanych na sąd obowiązków wynikających z przepisów prawa, bądź decyzji ministerstwa sprawiedliwości. Ponadto doceniamy wysiłek jaki wkłada w zapewnienie wszystkim przebywającym w Sądzie osobom, godnych i komfortowych warunków pracy oraz realizowania spraw bieżących, co przyczynia się do podniesienia zaufania do instytucji sądu oraz poprawy jego wizerunku wśród osób korzystających z usług sądu.Dlatego solidarni z Panią Dagmarą Kosowską-Drąg ufamy, że pochyli się Pan Minister nad naszą prośbą i uwzględni nasze argumenty w ponownym rozważeniu decyzji- proszą urzędnicy.

Poparcie dla dyrektor wyraziło też prawie 30 sędziów Sądu Apelacyjnego.

- My Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, w pełni popieramy i solidaryzujemy się ze stanowiskiem urzędników naszego Sądu w sprawie odwołania ze stanowiska Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Pani Dagmary Kosowskiej-Drąg - napisali w piśmie do ministra sprawiedliwości.

Kilka dni temu zapytaliśmy ministerstwo o powody odwołania dyr. Kosowskiej-Drąg. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński