Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylematy kierowców w Szczecinie: płacimy tylko, gdy wymalowane pasy? Co znaczy ciemna kostka brukowa?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy w Strefie Płatnego Parkowania oznakowanie poziome musi być koloru białego i żółtego? Czy w przypadku braku wymienionych linii pobieranie opłat za parkowanie jest bezprawne? Nasz Czytelnik ma spory dylemat. Urzędnicy powołują się na opinię prawną, a w niej na wyroki wojewódzkiego sądu administracyjnego z grudnia ubiegłego roku. Wynika z tego, że opłaty trzeba wnosić.

Miejsce, to ulica Jagiellońska w Szczecinie, konkretnie na odcinku od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego do placu Zamenhofa. Na tym odcinku miejsca parkingowe są oznaczone nieco ciemniejszą od pozostałych kostką brukową.

- Pragnę Państwa zainteresować kolejnym pomysłem SPP na bezprawne - moim zdaniem - pobieranie opłat za parkowanie. Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że poziome znaki drogowe są koloru białego (a tymczasowe żółtego). Mimo to od pewnego czasu pracownicy SPP ponownie wystawiają "mandaty" za nieopłacony postój na tym odcinku - mówi pan Marek. - Według urzędniczki w biurze SPP posiadają na to stosowną opinię prawną (która jest jednak niedostępna dla interesantów). Proszę o zainteresowanie się ta sprawą i pomoc w jej jednoznacznym wyjaśnieniu.

O wyjaśnienie poprosiliśmy spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zarządza SPP w Szczecinie.

- Na odcinku Jagiellońskiej, o którym pisze Czytelnik, miejsca postojowe są wyznaczone konstrukcyjnie, czyli w tym wypadku innym kolorem kostki brukowej. To oznacza, że kontrola opłat za parkowanie w SPP ma uzasadnienie - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NIOL.

Znamy też opinię prawną na ten temat, przygotowaną przez radczynię prawną NiOL panią Annę Korzeniewską - Miszczuk. Wynika z niej, dopuszcza się rezygnację oznakowania poziomego, wówczas, gdy jego funkcję zastępuje konstrukcyjne ustalenie stanowisk na wydzielonym parkingu.

ZOBACZ TEŻ:

Zgodnie z opinią:

"W świetle obowiązujących regulacji prawnych oraz w oparciu o aktualne orzecznictwo sądów, tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 9 grudnia 2021 roku, należy wskazać, iż pozytywną przesłanką nałożenie opłaty z tytułu postoju na obszarze SPP jest za parkowanie pojazdu samochodowego w miejscu do tego wyznaczonym z konstrukcyjnie ustalonym stanowiskiem (widocznym, wyodrębnionym konstrukcyjnie miejscem postojowym) i właściwym oznakowaniem pionowym lub zaparkowanie pojazdu w miejscu do tego wyznaczonym z zastosowaniem oznakowania poziomego i pionowego."

ZOBACZ TEŻ:

Ul. Malczewskiego w Szczecinie

Niespodzianki w nowej SPP w Szczecinie, czyli parkowanie na ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński