MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP Szczecin Główny na finiszu. Wszystkie perony dostępne dla pasażerów. Zobacz zdjęcia

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pasażerowie mogą już korzystać z czterech peronów na stacji Szczecin Główny. Finisz prac drugiego etapu przebudowy dworca ma nastąpić do końca tego miesiąca.

- Wszystkie perony na stacji Szczecin Główny mają wysokość zapewniającą wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wyposażono je w zadaszenie i ławki. Orientację ułatwia czytelne oznakowanie, a informacje o kursowaniu pociągów podawane są na wyświetlaczach oraz w komunikatach głosowych – mówi Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Komunikację na stacji ułatwia przeszklony 150-metrowy łącznik nad peronem nr 3 oraz wyremontowana kładka, łącząca ul. Czarnieckiego z ul. Kolumba. Pasażerowie mają do dyspozycji windy, cztery z peronów na kładkę oraz jedną przy ul. Kolumba.

Ostatnim przebudowanym peronem był peron nr 4. Został wydłużony o ponad 30 metrów, do 252 m. Są nowe zadaszone schody na wyremontowaną kładkę nad torami. Dla osób mających trudności z poruszaniem się jest winda.

ZOBACZ TEŻ:

Dojście do pociągów ułatwia pochylnia od strony ul. Czarnieckiego. To oznacza koniec kłopotów dla pasażerów, którzy mają kłopoty z poruszaniem się. Przy peronie zatrzymują się pociągi regionalne, m.in. w stronę Gryfina, Świnoujścia. To nie jedyne nowości. Na stacji są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wydłużenie toru przy peronie nr 2 umożliwiło sprawniejszą obsługę pociągów wjeżdżających do Szczecina.

Zakończenie prac uległo przesunięciu. Inwestor najpierw podał jako termin zakończenia prac czerwiec 2019 roku, potem grudzień ubiegłego roku. Teraz wszystkie prace mają zakończyć się do końca marca. Inwestycja warta jest około 70 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja jest kontynuacją modernizacji stacji w latach 2014 - 2016, prowadzonej wspólnie z PKP SA. Jej zakres obejmował wtedy przebudowę kompleksu budynku dworca, budowę kładki nad peronami nr 1, 2 i 3, łączącej ul. Owocową z dworcem.

Nadal pozostaje otwarta kwestia, kto wynajmie pomieszczenia w budynku dworca. Cały czas stoi pusty największy lokal.

- PKP SA prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi najemcami na oferowany do wynajmu największy lokal komercyjny o powierzchni 460 metrów kwadratowych w budynku dworca Szczecin Główny - informuje Michał Stilger z PKP SA. - Firmy zainteresowane najmem analizują potencjał tego miejsca pod kątem generowania obrotów na akceptowalnym dla nich poziomie, które wystarczą na pokrycie kosztów prac projektowych i budowlanych, kosztów pracy i bieżącej obsługi lokalu oraz pozwalających osiągać zysk. Stąd też prowadzimy rozmowy z różnymi najemcami, np. operatorami siłowni, szkół tańca, czy szkół walki.

ZOBACZ TEŻ:

Jest poślizg w remoncie dworca, ale prace zmierzają ku końco...

Na dworcu pojawi się kolejny lokal gastronomiczny.  Będzie w dawnej  sortowni przesyłek przy 1. peronie

Dworzec PKP w Szczecinie: Wiemy, co będzie znajdowało się w ...

ZOBACZ TEŻ:

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość to około 60 mln netto. Kwota dofinansowania wynosi około 51 mln zł netto.

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie. Jest poślizg. Kiedy koni...

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie cz. II. Co się zmieni? I ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński