Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwoje małych dzieci zasłabło w kąpieli. Trafiły do szpitala. Stargardzka straż pożarna ostrzega przed czadem

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Strażak z PSP Stargard
Strażak z PSP Stargard Emila Chanczewska/archiwum
Dzieci w wieku 8 i 4 latka źle poczuły się podczas wieczornej kąpieli. Po sprawdzeniu przez straż pożarną okazało się, że w łazience ulatniał się tlenek węgla. Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór, w jednym z mieszkań przy ulicy Dworcowej w Stargardzie.

- W poniedziałek 26 listopada, o godzinie 20.41, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Stargardzie wpłynęło zgłoszenie o zasłabnięciu dziecka w łazience podczas kąpieli w mieszkaniu przy ulicy Dworcowej w Stargardzie - informuje mł. bryg. Sławomir Łagonda, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. - Na miejsce zdarzenia skierowany został zastęp strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. - Po dojeździe pod wskazany adres i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że dwoje dzieci zasłabło przebywając w łazience, w której znajduje się gazowy podgrzewacz wody. Ratownicy przy pomocy urządzenia pomiarowego stwierdzili obecności tlenku węgla, który mógł być przyczyną pogorszenia ich stanu zdrowia. Poszkodowane dzieci zostały zabrane przez pogotowie ratunkowe do szpitala w Szczecinie.

W związku z tym niebezpiecznym zdarzeniem stargardzka straż pożarna przypomina i apeluje o ostrożności i rozwagę podczas korzystania z urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

RADZIMY! Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

ZOBACZ WIDEO: Kulisy zdrowia: Smog skraca życie. Ucz dziecko oddychać przez nos

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński