MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie grupy przestępcze, dwa akty oskarżenia. Zarabiali na autach i tytoniu

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W jednej sprawie zarzuty usłyszały aż 33 osoby. W drugiej na ławie oskarżonych zasiądzie dziesięć osób. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła dwa duże, wielowątkowe śledztwa.
W jednej sprawie zarzuty usłyszały aż 33 osoby. W drugiej na ławie oskarżonych zasiądzie dziesięć osób. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła dwa duże, wielowątkowe śledztwa. archiwum
W jednej sprawie zarzuty usłyszały aż 33 osoby. W drugiej na ławie oskarżonych zasiądzie dziesięć osób. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła dwa duże, wielowątkowe śledztwa.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Radosławowi L. oraz 32 osobom z nim współdziałającym. Zostali oskarżeni o popełnianie przestępstw skarbowych, a dokładnie o uchylanie się od płacenia podatków od wyrobów tytoniowych. Jak ustalono, od maja 2018 r. do stycznia 2019 r. Radosław L., kierując zorganizowaną grupą przestępczą pozyskał, przetransportował do Wałcza, a następnie przetworzył i sprzedał ponad 35 ton liści tytoniu. Próbował też przewieźć do Wałcza kolejnych 5 ton liści tytoniu. Należności podatkowe z tego tytułu przekraczają 34 mln zł.

Pozostałe trzydzieści dwie osoby, oskarżone wspólnie z Radosławem L., odpowiadać będą za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej oraz narażenie na uszczuplenie należności podatkowych, w tym podatku od towarów i usług VAT oraz podatku akcyzowego. Grupa miała działać w różnych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a także karą grzywny. W przypadku przestępstw karnoskarbowych, gdy sprawca uczynił sobie z nich stałe źródło dochodu, działał w zorganizowanej grupie, a kwota uszczuplonej należności publicznoprawnej jest wielka, można zastosować nadzwyczajne obostrzenie kary.

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Podobnie, jak sprawę kolejnych dziesięciu osób – Adama K. i czterech członków zorganizowanej przez niego grupy przestępczej, zajmującej się zaniżaniem akcyzy od sprowadzanych aut oraz pięciu osób z nim współpracującym. Grupa działała od 6 listopada 2017 r. do 12 grudnia 2019 r. na terenie Koszalina.

Przestępczy proceder miał polegać na podawaniu w deklaracjach skarbowych i dokumentach zaniżonej wartości sprowadzanych z Niemiec aut oraz podawaniu nieprawdziwych informacji, co do okoliczności ich nabycia, w celu obniżenia podatku akcyzy. Następnie - na podstawie sfałszowanej dokumentacji - na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy w urzędach komunikacji, by otrzymać dowód rejestracyjny.

Proceder ten miał być zastosowany przy sprowadzeniu 76 samochodów. Należny za nie podatek to ponad 371 tys. zł.
Jak wskazuje prokuratura, grupę przestępczą zorganizował w Koszalinie Adam K. W jej skład weszli oprócz niego: Andrzej J., Paweł B., Paweł U. oraz Tomasz A.

Pięć innych osób współpracowało z grupą. Odpowiadać będą, między innymi, za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, udzielenie korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej oraz podjęcie wobec środków pieniężnych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, czynności polegających na udaremnieniu lub znacznym utrudnieniu stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia. Oskarżonym za najpoważniejsze z zarzucanych przestępstw grozi do 5 i do 8 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwie grupy przestępcze, dwa akty oskarżenia. Zarabiali na autach i tytoniu - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński