Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa proste badania i zdrowie nerek masz pod kontrolą

Anna Folkman
Anna Folkman
Niewiele osób wie, że nerki są niesamowicie ważnym narządem a większość chorób nerek nie boli i nie daje bezpośrednich objawów, jak np. choroby serca. Choroby nerek rozwijają się podstępnie i szacuje się, że na świecie jest objętych nimi ponad 850 mln ludzi. W Polsce to ok. 4 mln osób, z czego u 3 mln występuje przewlekła choroba nerek. Okazuje się zatem, że co dziesiąta osoba ma jakiś rodzaj problemu z nerkami. Często osoby te nie zdają sobie z tego sprawy aż dochodzi do schyłkowej niewydolności, w której już nie można cofnąć choroby. Wczesna diagnoza daje możliwość wyleczenia lub zmniejszenia progresji.

W czwartek 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. To wydarzenie o globalnym zasięgu z kilkunastoletnią tradycją. Jego inicjatorem są międzynarodowe towarzystwa nefrologiczne i federacje fundacji poświęcone zdrowiu nerek. Co roku ten dzień odbywa się pod innym hasłem. W tym roku to "Zdrowie nerek dla wszystkich, wszędzie ", czyli bez względu na kraj, kontynent. W Polsce mamy własne tematy, na które należy położyć nacisk. To głównie świadomość społeczeństwa dotycząca istoty nerek w naszym życiu i czynników ryzyka, które powodują ich uszkodzenie.

O przyczyny chorób nerek i sposoby zapobieganiu im pytamy profesora PUM. Marka Myślaka, spec. chorób wewnętrznych nefrologii i transplantologii klinicznej, ordynatora nefrologii i transplantacji nerek szpitala przy ul. Arkońskiej.

Co jest przyczyną tego, że nasze nerki chorują?

W przeszłości większość chorób nerek była spowodowana specyficznie czynnikiem uszkadzającym ten narząd. Były to np. zapalenia kłębuszków nerkowych, zakażenia. Dziś większość chorób nerek jest konsekwencją czynników ryzyka takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, miażdżyca, niewłaściwa dieta z nadmiarem soli, cukru, konserwantów, nadużywanie leków. Te czynniki są dziś jednym z głównych sprawców przewlekłej choroby nerek, a u części pacjentów schyłkowej niewydolności, wymagającej leczenia nerkozastępczego dializami lub przeszczepieniem nerki. Rocznie w Polsce ok. 20 tys. osób jest dializowanych, u ok. 1 tys. wykonuje się przeszczepienie nerki.

Jak sprawdzić czy mamy zdrowe nerki?

Podstawowa diagnostyka należy do najprostszych i najtańszych metod diagnostycznych jakie mamy do dyspozycji. To ogólne badanie moczu oraz badanie krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny. Te badania pozwolą rozpoznać większość schorzeń nerek.

Jak na co dzień dbać o nerki?

Propagujemy zasady życia, które minimalizują występowanie tych chorób. Wyróżnia się takich kilka: "bądź aktywny ruchowo i utrzymuj prawidłową wagę”, , "Unikaj w diecie nadmiaru soli i cukru ", , "Kontroluj swoje ciśnienie. Jeśli trzeba lecz nadciśnienie", “kontroluj cukier we krwi”, "Pij płyny co najmniej 1,5-2 litry na dobę, najlepiej czystą wodę", “Nie pal papierosów”, "Nie zażywaj leków nie przepisanych przez lekarza, suplementów. Uważaj na leki przeciwbólowe, które mają udowodnione toksyczne działanie na nerki". Te proste zasady nie wymagają żadnych wyrzeczeń. Dodatkowo oprócz profilaktyki chorób nerek, sprzyjają zdrowiu ogólnie. Pracując od wielu lat w szpitalu, widzę, jak wielu hospitalizacji można byłoby uniknąć, gdyby pacjenci stosowali się do tych zasad.

Jakie wydarzenia są planowane w Szczecinie z okazji Światowego Dnia Nerek?

W czwartek będę spotykał się z młodzieżą w II Liceum Ogólnokształcącym i opowiadał o nerkach, chorobach, profilaktyce. Takich spotkań w szkołach będzie jednak więcej, nie tylko w czwartek. Chcemy uświadamiać młodych, bo są wdzięcznym odbiorcą, mogą być ambasadorem zdrowia w swoich rodzinach, mają w sobie niezbędny entuzjazm . Chciałbym zafascynować ich informacjami o tym jak wielofunkcyjnym narządem są nerki. Zachęcam też wszystkich do wykonania prostych badań moczu i krwi, by skontrolować stan swoich nerek. Wszystkim czytelnikom w “Dniu Nerki” proponuję podjąć inicjatywę wypicia szklanki wody i poczęstowanie drugą szklanką innej osoby, która akurat jest w pobliżu i wypicie dla zdrowia naszych fascynujących nerek. Proste, a może da komuś do myślenia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński