Dwa potrącenia w środowy poranek. Policja przestrzega

  Dwa potrącenia w środowy poranek. Policja przestrzega

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dwa potrącenia w środowy poranek. Policja przestrzega
  W środę rano doszło do dwóch potraceń pieszych w Szczecinie. Osoby poszkodowane przechodziły na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w rejonie Ronda Ułanów Podolskich, drugie przy ul. Dworcowej.
  Dwa potrącenia w środowy poranek. Policja przestrzega
  Na Prawobrzeżu doszło do potrącenia mężczyzny w wieku 49 lat. Z ogólnymi obrażeniami, przytomny trafił do szpitala. Na miejscu byli policjanci, którzy przebadali kierowcę passata - był trzeźwy.

  Przy ul. Dworcowej na wyznaczonym przejściu dla pieszych kierujący skodą potrącił 42 -letnią kobietę, która z ogólnymi obrażeniami ciała także trafiła do szpitala.

  Pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w ciągu dnia. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  - Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach - przypominają policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Ważnym aspektem bezpieczeństwa pieszych, szczególnie zimą, jest więc korzystanie z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania w sytuacji, gdy dostrzeże postać na drodze. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych kierujący powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili.

  Zobacz też: Potracenie na 26 Kwietnia  Pada deszcz. Wiele osób używa parasoli lub ma na głowie kaptur. To także im ogranicza widoczność przy poruszaniu się po mieście.

  Mundurowi przypominają, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

  Każdy pieszy natomiast powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.


  WARTO WIEDZIEĆ

  Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:
  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90 proc. szans na przeżycie wypadku,
  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60 proc. szans na przeżycie wypadku,
  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY