Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dużo palisz? Zaplanuj badania

Anna Miszczyk [email protected]
Centrum koordynacyjne programu mieści się w szpitalu w Zdunowie. W realizacji programu biorą też udział lecznice przy ulicach: Unii Lubelskiej, Powstańców Wielkopolskich, Jagiellońskiej oraz Arkońskiej (na zdjęciu prof. Tomasz Grodzki).
Centrum koordynacyjne programu mieści się w szpitalu w Zdunowie. W realizacji programu biorą też udział lecznice przy ulicach: Unii Lubelskiej, Powstańców Wielkopolskich, Jagiellońskiej oraz Arkońskiej (na zdjęciu prof. Tomasz Grodzki). Fot. Andrzej Szkocki
Dopiero w przyszłym roku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych wykrywających raka płuc. Powód? Wykorzystano już wszystkie pieniądze przeznaczone na ten rok, bo chętnych było bardzo dużo.

Pieniądze na badania

Pieniądze na badania

Środki finansowe przeznaczone przez miasto na program profilaktyczny: 2008 rok - 1,2 mln, 2009 rok - 1,5 mln, 2010 rok - projekt budżetu przewiduje 1,5 mln zł.

- Ci, którzy mówili, że ludzie nie przyjdą na badania, kompletnie się mylili - mówi prof. Tomasz Grodzki, dyrektor szpitala w Zdunowie, który koordynuje program przesiewowych badań finansowany przez miasto. - Już teraz, na grudzień musieliśmy wstrzymać rejestracje, bo zużyliśmy wszystkie pieniądze, jakie mieliśmy na ten rok. Program będzie jednak kontynuowany w przyszłym roku.

Badania skierowano do szczecinian w wieku 55 - 65 lat, którzy przez ostatnie 20 lat wypalają codziennie 20 papierosów. Palacze nic za nie nie płacą. W ramach programu wykonano już 3645 tomografii komputerowych.

- Wykryliśmy więcej wczesnych raków, niż się spodziewaliśmy, więcej innych groźnych chorób, takich jak gruźlica, tętniaki aorty, chłoniaki - wylicza prof. Grodzki.

Zoperowano 53 nowotwory w początkowym stadium, co daje chorym szansę na wyzdrowienie. Dla porównania w całym roku 2005 takich chorych z całego województwa było tylko sześciu.

- Jeśli u przykładowego Kowalskiego wykryjemy guza wielkości płytki paznokciowej, rozpoznamy, zoperujemy, wytniemy mu płat płuca, to damy mu 80 procent szans na powrót do zdrowia - mówi prof. Grodzki. - Płuca nie bolą, jak nie są mocno zajęte przez nowotwór. I przez to ludzie zgłaszają się z nowotworami w fazie późnej, kiedy kaszlą, mają krwioplucie, bóle w klatce piersiowej. To już jest bardzo późno. Sztuką jest wykrycie raka płuca w fazie bezobjawowej.

Sprawdź koniecznie:
Co się wydarzyło w Stargardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński