Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże spadki na Wall Street po podwyżce stóp. Stopy procentowe w USA są najwyższe od 2007 roku. Cykl podwyżek znalazł się na finiszu?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jest to drugie z rzędu podniesienie stóp o 0,25 p.p. po serii większych podwyżek o 0,5 i 0,75 p.p.
Jest to drugie z rzędu podniesienie stóp o 0,25 p.p. po serii większych podwyżek o 0,5 i 0,75 p.p. pasja1000/pixabay.com
Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) ogłosił w środę podniesienie głównej stopy procentowej o dodatkowe 25 p.b. (0,25 p.p.), co spowodowało, że sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów. Inwestorów zmartwiły słowa prezesa Rezerwy Federalnej, że kłopoty sektora bankowego mogą przełożyć się na kondycję gospodarki w USA. – Wbrew prognozom członków Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku oraz deklaracjom szefa Fed, rynki ponownie spodziewają się, że lada moment dojdzie do pierwszych obniżek – komentuje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Spis treści

Dziewiąta z rzędu podwyżka

Decyzja Fed o dziewiątej z rzędu podwyżce oznacza, że przedział stopy funduszy federalnych to obecnie 4,75-5 proc. To drugie z rzędu podniesienie stóp o 0,25 p.p. po serii większych podwyżek o 0,5 i 0,75 p.p. To najwyższy poziom od września 2007 r. i najszybsze w historii tempo wzrostu stóp, które jeszcze w marcu ub.r. były bliskie zeru.

Podwyżka jest reakcją na wciąż wysoką, choć stopniowo hamującą inflację, która w lutym spadła z 6,4 do 6 proc. rok do roku. Mimo to w wydanym komunikacie usunięto uwagę obecną w lutowym oświadczeniu, że „inflacja cokolwiek osłabła”. Dodano też, że aby sprowadzić wzrost cen do pożądanego poziomu 2 proc., mogą być konieczne kolejne wzrosty stóp.

Czy to koniec podwyżek stóp proc. przez Fed?

– Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 pb, do najwyższego od 2007 r. przedziału 4,75-5,00 proc. Nie oznacza to jednak, że amerykańskie władze monetarne pozostają obojętne na zagrożenie kryzysem bankowym. Wręcz przeciwnie, w inwestorach zostało ugruntowane przekonanie, że cykl podwyżek znalazł się na finiszu. Co więcej, wbrew prognozom członków Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku oraz deklaracjom szefa Fed, rynki ponownie spodziewają się, że lada moment dojdzie do pierwszych obniżek. To zła wróżba dla dolara. Kurs USD/PLN już teraz obniżył się pod 4,30. W dalszej części roku spodziewamy się spadku kursu amerykańskiej waluty w kierunku bariery 4,0 zł – komentuje Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Sawicki zwraca uwagę, że „bankierzy centralni podkreślili, że bankructwo Silicon Valley Bank i tarapaty innych instytucji finansowych będą prowadzić do ograniczenia akcji kredytowej w całej gospodarce". – Banki będą ostrożniej udzielać pożyczek, a ich koszt będzie wyższy – zaznacza i dodaje, że konsekwencje ostatnich wydarzeń będą zatem zbliżone do podwyżek stóp procentowych.

– W rezultacie, w komunikacie towarzyszącym decyzji, złagodzono sformułowania dotyczące przyszłych kroków FOMC. Co więcej, na konferencji prasowej Jerome Powell przyznał, że powstrzymanie się od podwyżki było rozważanym scenariuszem – wskazuje Sawicki.

– Szef Fed odżegnywał się wczoraj od cięć stóp. Mimo to inwestorzy wyceniają szanse na podwyżkę w maju na mniej niż 50 proc. i spodziewają się, że w drugiej części roku koszt pieniądza zostanie obniżony o 50-75 pb. Byłoby to spójne z zachowaniem Fed w przeszłości. Po ostatnich pięciu cyklach podwyżek rozpoczynano luzowanie polityki średnio 8 miesięcy po finalnym ruchu stóp w górę. Choć tym razem, ze względu na uporczywą inflację bazową, może być inaczej, to nie powinno w najbliższym czasie stawać się to atutem dolara, gdyż Europejski Bank Centralny utrzymuje zdecydowanie bardziej restrykcyjne nastawienie. Spodziewamy, się, że w tym roku EUR/USD powróci trwale nad 1,10, co przy zakładanym spadku EUR/PLN pod 4,50 zepchnie kurs dolara do bariery 4 zł – podsumowuje..

Spore spadki na Wall Street na zakończenie środowej sesji

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 530 punktów, czyli o 1,63 proc. i wyniósł 32.030,11 pkt. Z kolei S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,65 proc. i wyniósł 3.936,97 pkt. Natomiast Nasdaq Composite spadł o 1,60 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.669,96 pkt.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 475 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r.

Fed podał, że system bankowy w USA jest odporny, ale ostatnie zaostrzenie warunków finansowych może mieć wpływ na wzrost PKB.

– Dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być odpowiednie – poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Powell dodał, że przy podejmowaniu kolejnych decyzji ws. stóp proc. Fed będzie oceniał efekty obecnego zacieśnienia na rynku kredytowym.

– Od czasu naszego poprzedniego spotkania FOMC wskaźniki ekonomiczne są generalnie lepsze niż oczekiwano. Uważamy jednak, że wydarzenia w systemie bankowym ostatnich dwóch tygodni prawdopodobnie przełożą się na zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, co z kolei przełoży się na wyniki gospodarcze. Jest zbyt wcześnie, aby określić zakres tych skutków i zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak powinna zareagować polityka pieniężna – powiedział Jerome Powell.

– W rezultacie nie stwierdzamy już, że przewidujemy, że następujące po sobie podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie do stłumienia inflacji. Zamiast tego przewidujemy, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki. Będziemy uważnie śledzić napływające dane i dokładnie oceniać rzeczywiste i oczekiwane skutki zaostrzenia warunków kredytowania dla aktywności gospodarczej, rynku pracy i inflacji. A nasze decyzje polityczne będą odzwierciedlać tę ocenę – dodał.

– Ceną, jaką płaci obecnie amerykańska gospodarka za kilkanaście lat boomu napędzanego rekordowo niskimi stopami procentowymi, są problemy systemowe. Nie jest jasne, do jakiej skali eskalują, choć regulatorzy posiadają obecnie więcej 'narzędzi' i starają się hamować kryzys na możliwie jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże spadki na Wall Street po podwyżce stóp. Stopy procentowe w USA są najwyższe od 2007 roku. Cykl podwyżek znalazł się na finiszu? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński