Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duńskie pieluchy w parku nad Iną

Agnieszka Tarczykowska
Budynek jest już gotowy. Trwa jeszcze montaż maszyn.
Budynek jest już gotowy. Trwa jeszcze montaż maszyn. Agnieszka Tarczykowska
Jeszcze w tym miesiącu ruszy produkcja środków higienicznych w miejscowej Abenie. Zakład ma zatrudnić 50 osób, głównie kobiety.

Abena jest siódmą fabryką, która uruchomi produkcję w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Zakład stanął na blisko dwóch hektarach w specjalnej strefie ekonomicznej. Hala produkcyjna i magazyny zajmują powierzchnię trzech tysięcy metrów kwadratowych.

Dla szpitali i do aptek

Już tu są

- Spinning Baltic - producent przędzy do dywanów
- Faymonwille - fabryka przyczep do aut ciężarowych
- Euro Granit - producent granitu
- Norpol - zajmujący się wyprawą skór norek
- Rach - producent tapet
- Acala Faraone - fabryka drabin, podnośników i rusztowań
- Abena - producent środków higienicznych

- To nasza pierwsza fabryka w Polsce - mówi Andrzej Baron z Abeny. - Mamy też duże zakłady we Francji, Szwecji i Danii, a przedstawicielstwa w całej Skandynawii. Zajmujemy się przede wszystkim produkcją pieluchomajtek. Z Goleniowa będą trafiać głównie na rynek polski: do szpitali, domów pomocy społecznej oraz aptek.

Jednak Abena to także wytwórca innych środków higienicznych. Znajdą one swoje rynki zbytu na Zachodzie i Wschodzie.

Już po odbiorze

Trwa budowa

- Godpack - producent opakowań tekturowych
- Przedsiębiorstwo Robót Drogowych
- Stanro - przemysł spożywczy
- Lucky Union Foods - fabryka owoców morza
Wszystkie te firmy jeszcze w tym roku rozpoczną produkcję.

W środę Abena odebrała obiekt od wykonawcy. Teraz zwożone są do zakładu specjalne maszyny. 26 marca rusza produkcja.

Na początek zatrudnienie w zakładzie znajdzie 15, potem 30 pracowników. W kolejnych latach zakład planuje zatrudnić 50 osób. Wśród pracowników dominować będą kobiety. Od 1 kwietnia osoby zainteresowane pracą mogą składać swoje podania w siedzibie Abeny w GPP.

Rodzinna firma

- To rodzinna firma - mówił Prebend Terp Nielsen, właściciel Abeny. - Zakładał ją mój ojciec w 1953 roku. Ogromnie się cieszę, że kolejny nasz zakład powstał właśnie w Polsce, w tak przepięknym miejscu. To był dobry wybór. Kiedy kupowaliśmy tę ziemię w 2005 roku, było tu w zasadzie gołe pole. Teraz obok nas, w zawrotnym tempie, powstają nowe zakłady. Część z nich już działa. Jest też nowa droga. Nie żałuję, że wybraliśmy Goleniów na lokalizację naszego zakładu.

Ustawia się kolejka

Urząd gminy w Goleniowie przeżywa prawdziwy boom ofert inwestycyjnych. Ostatnio zgłosiło się kilkunastu przedsiębiorców. Chcą budować właśnie w parku przemysłowym. Należy do nich maszewska Kagra, która zamierza tu postawić swój zakład logistyczno-transportowy.

Hektarami w GPP interesuje się też amerykański Pro Logis z branży logistycznej, duńska firma Inelco, zajmująca się branżą metalową, belgijsko-australijska Eurinpro, która interesuje się budową bazy logistyczno-magazynowej, firma HG, duński producent elementów stalowych oraz firmy z przemysłu drzewnego Swedwood Poland, Golblat Swedwood i Tartak Swedwood. O ziemię w parku pyta też warszawska firma Inwestor oraz Japończycy, którzy myślą o budowie zakładu produkującego części samochodowe.

- Niemal każdego dnia jakiś inwestor puka do naszego urzędu - przyznaje Andrzej Wojciechowski, burmistrz Goleniowa. - Wszystkich chętnie przyjmujemy. Wielu z nich niemal natychmiast chciałoby rozpoczynać inwestycje. Dla nas to powód do dumy.

Okazuje się, że grunty w goleniowskim parku wykupiło 23 przedsiębiorców. Część z nich już produkuje, część jest w trakcie budowy zakładów, a pozostali przygotowują dokumentację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński