DSD - projektowanie metamorfozy

Artykuł sponsorowany Gabinety Stomatologiczne Anna Łokaj DentystaSzczecin.eu
Uśmiech to towarzysz naszej codzienności. Rozjaśnia dzień, pozwala zawierać i utrzymywać znajomości, jest przekaźnikiem naszych emocji. Od zawsze na obrazach i zdjęciach szczęśliwych ludzi pokazywano piękne, równe uzębienie. Nie każdy jednak takie ma. Ale czy może mieć?

Co to jest DSD?

Digital Smile Design to komputerowe projektowanie uśmiechu. Jest nim szereg czynności wykonywanych we współpracy z pacjentem, które mają za zadanie stworzyć efekt końcowy -przebudowę uzębienia. W naszym gabinecie pacjent staje się partnerem w procesie leczenia, jest aktywnym współtwórcą swojego przyszłego wyglądu. DSD w tym znacząco pomaga.

Jak to działa, na czym polega?

Leczenie uzębienia to dziś tylko część pracy stomatologa. Wiele osób decyduje się również na poprawę estetyki wyglądu swojego uśmiechu. Oczywiście najczęściej najpierw zalecana jest praca z ortodontą jeśli chodzi o duże przebudowy zgryzu. Nie mniej sama poprawa wizualna to właśnie zadanie rozpoczynane komputerowym projektowaniem uśmiechu. Na podstawie sytuacji uzębienia, zdjęć oraz rozmowy z pacjentem lekarz określa kierunek zmiany sytuacji w jamie ustnej. Odpowiedni kształt zębów, ich szerokość, długość i kolor jest projektowany indywidualnie tak aby pasował idealnie do twarzy pacjenta. Następnie w programie komputerowym odtwarzane jest uzębienie na oryginalnym zdjęciu pacjenta. W efekcie końcowym pacjent widzi swój przyszły uśmiech zanim dokona się fizyczna ingerencja w jamie ustnej. Wtedy też jest jeszcze możliwość wspólnego określenia jasności zębów czy też korekty ich kształtu. Słowem – zostawiamy na zdjęciu swój wizerunek aby wkrótce zobaczyć jak będziemy wyglądać po zmianie uzębienia. To początek metamorfozy.

Początek metamorfozy?

Tak, ponieważ nie o sam uśmiech tu chodzi. Nasze uzębienie spełnia kilka funkcji, bardzo ważnych życiowo i jednocześnie pełni funkcje społeczne, tak bym to określiła. Wszyscy doskonale wiemy, że zęby służą nam do rozdrabniania pokarmu. Mało osób jednak kojarzy w ten sposób, że cały czas używamy jamy ustnej do innych rzeczy: mówienie, uśmiechanie się, cała mimika, przekazywanie emocji itd. Osoby z nieciekawą sytuacją w obrębie jamy ustnej starają się ją ukryć poprzez zasłanianie wargami, dłonią lub odwracaniem głowy. Mówimy nie tylko o wyglądzie. Często, nieleczone zęby to też niewłaściwy zapach z ust. Codzienne ukrywanie takich sytuacji to takie udawanie, granie, zmiana zachowania, wręcz sztuczny uśmiech lub jego brak, niewłaściwa mimika. Wyrobienie w sobie tych czynności tworzy nasz wizerunek w środowisku ale także tego jak jesteśmy postrzegani nawet gdy się nie odezwiemy.

Zaniedbane uzębienie to zatem również problem psychiczny?

Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia wiem, że zmiana uzębienia bardzo mocno i wyraźnie wpływa też na postrzeganie siebie. Pacjenci uczą się na nowo uśmiechać a uśmiech wiele zmienia, zarówno w postawie uśmiechającej się osoby jak i wśród jego znajomych. Pacjenci zaczynają w siebie wierzyć, porzucają dotychczasowe kompleksy, dokonują kolejnych zmian w życiu. Tak, zdecydowanie poprawa estetyki uśmiechu to początek metamorfozy, zmiany na lepsze. Mam nawet taki przykład sprzed kilku lat. Trafił do nas pacjent na poprawę uzębienia, która wymagała dość dużej ingerencji i odbudowy zgryzu. Dał się poznać jako osoba nerwowa, roszczeniowa i nieprzyjemna. Nikt z nas nie postrzegał tego jako wynik wieloletniego zaniedbania jamy ustnej ale z całą pewnością wiedzieliśmy, że ten pacjent dawno się nie uśmiechał. Przebudowa zgryzu i odtworzenie uzębienia wraz z estetycznym uśmiechem spowodowało szereg zmian u tej osoby ale dowiedzieliśmy się o tym dopiero jak trafił do nas po jakimś czasie na kontrolę. To był już inny człowiek: uśmiechnięty, sypał żartami, na poczekalni podśpiewywał sobie w rytm słyszanej melodii a najważniejsze – nie był już samotnikiem. Zmiana uzębienia spowodowała, że znalazł sobie partnerkę i rozpoczął nowe życie.

To wspaniała historia!

Tak, i jedna z wielu. Nasi pacjenci, którzy śledzą naszą stronę na FB, też zamieszczają inaczej wyglądające posty po takiej zmianie. Te zmiany na lepsze w ich życiu, ta ich metamorfoza nas tylko cieszy. Poza tym stają się żywą reklamą nie tylko naszego gabinetu ale reklamą zdrowego, zadbanego uśmiechu. A to jest wartość bezcenna, w końcu taką mamy misję, my stomatolodzy, aby edukować i zachęcać do dbania o zęby. Dlatego naszym hasłem stało się zdanie: Jesteśmy dumni z Twojego uśmiechu! Bo za nim kryją się pozytywne historie naszych pacjentów.

Dodaj ogłoszenie