Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa i zieleń mają być lepiej chronione w Szczecinie. Jak? Tego nikt dokładnie nie wie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Do niecodziennej sytuacji doszło podczas posiedzenia Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecin. Radni w niej zasiadający mieli rozmawiać o standardach utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin. Problem w tym, że do żadnego z nich wspomniany dokument nie dotarł.

- Sam dokument jest jak Yeti - dużo się o nim mówi, ale nikt go nie widział. Opracowany za prawie 70 tys. złotych, miał być gotowy już w lipcu zeszłego roku. 15 grudnia 2020 Urząd Miasta triumfalnie ogłosił, że "mamy standardy utrzymania zieleni" i udostępnił... prezentację, tę samą, która była później na komisji. Samego dokumentu brak - podkreśla radny Przemysław Słowik.

ZOBACZ TEŻ:

Nawet na prośbę radnych biorących udział w pracach komisji, dokument nie został udostępniony.

- W zasadzie nie pamiętam sytuacji, aby radnym w komisji odmówiono przedstawienia dokumentu, nad którym mają pracować - mówi radny.

Radni wysłuchali więc prezentacji przygotowanej i wygłoszonej przez Marcina Kobusa z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, które współtworzyło zamówione przez miasto standardy.

- Celem opracowania standardów było wskazanie kierunków spójnego i jednolitego uporządkowania zielonych przestrzeni miejskich oraz elementów małej architektury, dostosowując jej wykorzystanie do funkcji terenu. Uwzględniając funkcjonalność oraz rodzaje terenów zieleni wyznaczono strefy i kategorie terenów zieleni przypisując im priorytetowe działania. Są to strefy: zieleni ekologicznej, arterii komunikacyjnych, zieleni historycznej, zieleni reprezentacyjnej, strefa zieleni towarzyszącej zabudowie miejskiej, zieleni terenów przemysłowych, magazynowych i portowych - podkreśla Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Zobacz prezentację w galerii zdjęć!

Przedstawiono ponadto rozwiązania zalecane dla jednostek prowadzących bieżące utrzymanie i eksploatację zieleni w mieście, a także dla projektantów i wykonawców nowych inwestycji realizowanych na terenie Szczecina. Wskazano konkretne i alternatywne rozwiązania do lokalnej walki ze zmianami klimatycznymi, które będą sukcesywnie wdrażane na terenie miasta.

Standardy mają być uporządkowanym zbiorem kierunków i sposobów prowadzenia pielęgnacji drzew i krzewów w okresie od posadzenia rośliny do osiągnięcia fazy senilnej tj. fazy, w której roślina osiąga zmierzch życia biologicznego. Przedstawiono również usystematyzowany katalog gatunków drzew i krzewów przewidzianych do nasadzeń w trudnych warunków miejskich i panujących w naszym regionie warunków klimatycznych.

- Jako jeden z głównych kierunków rozwoju terenów zieleni wskazano doprowadzenie do zwiększenia zasobów zieleni poprzez zagospodarowywania nowych miejskich przestrzeni, podniesienie jakości pielęgnacji zieleni miejskiej oraz polepszenie warunków wzrostu i utrzymania dla nasadzeń drzew i krzewów, co przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców - podkreśla Kus.

Radni mają otrzymać gotowy dokument w ciągu najbliższego tygodnia, bowiem w następny wtorek zaplanowano kolejne posiedzenie komisji. Wówczas ma się odbyć dyskusja nad zaproponowanymi przez miasto standardami.

Więcej zieleni w Szczecinie. Rozpoczęło się wielkie sadzenie drzew

WIDEO: Drzewa zawędrowały do przedszkola, gdzie bezpiecznie przezimują

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński