Druga tura w Szczecinie. Cisza, spokój, a to już... półmetek kampanii [KOMENTARZ]

Dr Piotr Chrobak
Udostępnij:
Za nami połowa kampanii wyborczej przed ponownym głosowaniem. Jednak na tle zmagań wyborczych przed pierwszą turą, ta kampania przebiega bardzo spokojnie.

Oczywiście, ma to związek z pochodzeniem politycznym kandydatów. Skoro Bezpartyjni wraz z Prawem i Sprawiedliwością w wyniku mniej lub bardziej oficjalnej współpracy przez ostatnich osiem lat wspólnie sprawowali władzę w Szczecinie, to trudno się spodziewać, żeby kampania między Piotrem Krzystkiem a Bartłomiejem Sochańskim poszła „na noże”. Znacznie ciekawiej jest m.in. w Krakowie czy w Gdańsku. Tam kandydaci reprezentują zdecydowanie wrogie obozy polityczne, a temperatura sporu momentami może przybrać skalę wrzenia.

Krzystek nie musi atakować

W Szczecinie najprawdopodobniej nic się nie zmieni, gdyż patrząc po skali poparcia z jaką obecny prezydent wygrał pierwszą turę, wszystko wskazuje na to, że Piotr Krzystek władzę nad Grodem Gryfa będzie sprawował już po raz czwarty. Jednak komitet Piotra Krzystka po raz kolejny nie uzyskał większości w Radzie Miasta, więc w tej sytuacji nic nie wskazuje na to, aby po raz kolejny prezydent nie nawiązał współpracy z radnymi z PiS. A to nie sprzyja prowadzeniu agresywnej kampanii. Zresztą Piotr Krzystek jako lider sondaży i faworyt tych wyborów nie musi atakować. Ma ten komfort, że może się skupić tylko i wyłącznie na prowadzeniu kampanii pozytywnej i przedstawianiu swoich planów na przyszłą kadencję. W gorszej sytuacji jest Bartłomiej Sochański. Ten kandydat, żeby móc myśleć o wygranej, powinien nie tylko zyskać przynajmniej część głosów od wyborców głosujących na innych kandydatów w pierwszej turze, ale powinien doprowadzić do odebrania głosów Piotrowi Krzystkowi. Jednak dla dobra przyszłej współpracy takie działania nie wchodzą w rachubę. Zresztą w przypadku zwycięstwa Sochańskiego, PiS też będzie potrzebował radnych Piotra Krzystka do sprawowania władzy w mieście.

Miła atmosfera

Oczywiście, Piotr Krzystek może również zaoferować szersze porozumienie dla dobra Szczecina i wyrazić chęć współpracy zarówno z PiS, jak i z Koalicją Obywatelską. Taka współpraca między Bezpartyjnymi a KO byłaby szczególnie ważna dla KO w Sejmiku, gdyż razem z radnymi z PSL i SLD dawałaby bezpieczną przewagę dla sprawowania władzy w województwie.

Ważnym wydarzeniem, na które należy zwrócić uwagę, była pierwsza i jak na razie jedyna debata między obu kandydatami jaka miała miejsce w miniony czwartek. Na spotkaniu zorganizowanym przez GS24.pl każdy z kandydatów zaprezentował się rzeczowo i merytorycznie, a sama dyskusja przebiegła w miłej atmosferze. Z pewnością zapis debaty jaki znajduje się na portalu GS24.pl może pomóc osobom jeszcze niezdecydowanym w podjęciu decyzji na kogo oddać swój głos.

Mimo iż Piotr Krzystek jest faworytem tych wyborów, to jednak należy pamiętać, że w polityce nic nigdy nie jest przesądzone. Dużą szansą dla Bartłomieja Sochańskiego na zwycięstwo lub przynajmniej na zdobycie dobrego wyniku może się okazać frekwencja wyborcza. Jeżeli szczecinianie w najbliższą niedzielę nie wykażą dużego zainteresowania wyborami, to będzie to szansa dla pana Sochańskiego. Nie od dziś wiadomo, że elektorat PiS jest bardzo zdyscyplinowany i zapewne licznie uda się do urn. Jeżeli Piotr Krzystek nie przekona ludzi, że warto pójść na wybory, to przy niskiej frekwencji wszystko będzie możliwe.

Zostaniemy w domu?

Generalnie, w tych wyborach frekwencja była rekordowa, ale w drugiej turze nie wybieramy już radnych miejskich oraz wojewódzkich, a także kandydatów na prezydenta jest już tylko dwóch, więc siłą rzeczy część szczecinian może pozostać w domu stwierdzając, że nie ma na kogo głosować.

Abstrahując od tego, komu niska lub wysoka frekwencja może pomóc, to jednak warto pójść na głosowanie, nawet wówczas jeśli miałoby się oddać głos nieważny. Demokracja opiera się na wyborach, im więcej ludzi świadomie w nich uczestniczy, tym demokracja jest silniejsza. Ważne tylko, aby oddać głos w sposób przemyślany kierując się – jak już pisałem przed pierwszą turą – rozumem a nie emocjami.

Prezydent Stargardu ze współpracownikami wieczór wyborczy sp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jarun

na tej fotografii?

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie