Druga edycja Funduszu Inwestycji Strategicznych, czyli miliony do wzięcia. Na co postawi Szczecin...?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Udostępnij:
Ponad 20 miliardów złotych będzie do wzięcia przez gminy w ramach kolejnych edycji rządowego programu inwestycji strategicznych. Władze Szczecina uchyliły rąbka tajemnicy o wsparciu na jakie inwestycję wystąpią.

W pierwszym etapie programu pod koniec ubiegłego roku, Szczecin dostał 56,5 mln zł na kontynuację przebudowy ul. Szafera, czyli budowę nowego odcinka od skrzyżowania z ul. Romera do ul. Sosabowskiego.

Za miesiąc mija termin na składanie wniosków do drugiego etapu. Każdy samorząd może złożyć po jednym wniosku na dofinansowanie, które nie przekracza 65 mln zł, 30 mln zł oraz 5 mln zł. Radny Łukasz Kadłubowski zaproponował, aby miasto zgłosiło się po wsparcie na remont ul. Kredowej, Urlopowej, Ostoi-Zagórskiego.

Michał Przepiera, zastępca prezydent Szczecina do spraw inwestycji zapowiada, że ta inwestycja będzie na pewno rozważana.

- Budowa ulicy Kredowej, Urlopowej i Ostoi-Zagórskiego pozostaje jedną z inwestycji o kluczowym znaczeniu dla miasta również w kontekście sieci połączeń drogowych dla Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina i tym samym z pewnością znajdzie się w katalogu zadań, które będą brane pod uwagę jako przedmiot wniosku o dofinansowanie, którego wartość nie może przekroczyć 30 milionów złotych - wyjaśnia.

Więcej propozycji inwestycji jednak na razie nie ujawnia. Zwraca uwagę, że powinny być to projekty, które miasto planuje w budżecie na 2022 r. oraz w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina.

- Rządowy program inwestycji strategicznych jest programem bardzo specyficznym. W jednym naborze konkurują ze sobą projekty z wielu dziedzin, o bardzo różnej skali, a równocześnie bez wskazanych kryteriów wyboru poszczególnych zadań dofinansowania. Rada Ministrów tworząc ramy programu jedynie opisała czynniki, które komisja powinna brać pod uwagę sporządzając listę inwestycji rekomendowanych do objęcia wsparciem. Mechanizm wyboru projektów zapewnia ponadto premierowi możliwość zmiany na liście projektów rekomendowanych, a także dodawania do listy nowych - wyjaśnia Przepiera.

Dlatego miasto szykuje się do stworzenia wąskiego katalogu zadań, które spełniałyby te wymogi.

- Z uwagi na wyżej opisany specyficzny charakter naboru nie planuje się tworzenia pełnej listy zadań inwestycyjnych. Stworzony zostanie wąski katalog takich zadań, które realizując potrzeby Szczecina w wymiarze merytorycznym, są zgodne z oczekiwaniami władz krajowych, maksymalizując szanse na pozyskanie wsparcia. W ramach tego katalogu władze miasta będą podejmować decyzje o aplikowaniu dla poszczególnych projektów w określonych przedziałach kwotowych - dodaje Przepiera.

Zapowiada, że jeśli będzie taka możliwość, Szczecina weźmie udział także w trzecim etapie programu inwestycji strategicznych przeznaczonym dla obszarów popegeerowskich.

Jakie są plusy mieszkania w Szczecinie? Internauci GS24.pl nie zawiedli i wymienili ich ponad 30, jednak w kilkunastu byli zgodni.Sprawdź w galerii, jakie są zalety w mieszkaniu w stolicy województwa zachodniopomorskiego!Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Zalety mieszkania w Szczecinie. Nie tylko pasztecik czy zapa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
ponieważ w Szczecinie rządzi PO zapewne nic nie dostaniemy
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie