Droższe mieszkania. Nieruchomości poszły w górę! Ceny wyższe...

  Droższe mieszkania. Nieruchomości poszły w górę! Ceny wyższe o kilka procent

  Bogna Skarul

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Droższe mieszkania. Nieruchomości poszły w górę! Ceny wyższe o kilka procent
  W Polsce brakuje w tej chwili 2,1 mln mieszkań, a do 2030 r. liczba wzrośnie do 2,7 mln - ocenia HRE Think Tank i pisze, że rocznie oddaje się do użytku 120-180 tys. mieszkań. Do 2030 roku będzie brakowało dodatkowo ok. 600 tys. mieszkań.
  Droższe mieszkania. Nieruchomości poszły w górę! Ceny wyższe o kilka procent
  Sytuacja mieszkaniowa w Szczecinie niewiele się różni od sytuacji w innych miastach kraju. W tej chwili metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie średnio wynosi 5287 zł, a przeciętna wartość mieszkania w Szczecinie to kwota 325 tysięcy złotych.

  - I co ciekawe teraz najbardziej cieszą się popytem mieszkania trzypokojowe. Najbardziej kupujący zainteresowani są mieszkaniami ok. 54-metrowymi – wynika z szacunków Open Finance opartych o danych GUS.

  Ponad 70 procent kupujących mieszkania w Polsce płaci za nie gotówką. Jak wynika z analizy Open Finance, hossa na rynku mieszkaniowym ma się dobrze. Polacy wciąż szturmują biura sprzedaży deweloperów, kupując mieszkania zarówno na własne potrzeby, jak i z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu.

  Ile trzeba w Szczecinie zapłacić teraz za mieszkanie? Przykładowa kawalerka kosztuje w centrum miasta 249 tys. zł. To sporo, ale sama kawalerka jest spora bo ma prawie 50 metrów kwadratowych i jest w pełni wyposażona.

  - To wyposażenie jest często bardzo ważnym atutem przy mniejszych mieszkaniach - podkreślają eksperci z branży nieruchomości i tłumaczą, że na małe mieszkania chętni to przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie są w stanie nawet często wziąć większego kredytu na większe lokum. - Po prostu nie mają pieniędzy, więc oferta z wyposażeniem w atrakcyjnej cenie jest dla nich najbardziej odpowiednia.

  Natomiast nieumeblowana kawalerka z rynku wtórnego, której powierzchnia wynosi 32 metry kwadratowe ma cenę 165 tys. zł. Kolejna 22-metrowa jest w cenie 145 tys. zł, a już za 23 metry kwadratowe trzeba zapłacić 150 tys. zł.

  - Cena zależy nie tylko od powierzchni mieszkania, ale też od położenia nieruchomości - podkreślają specjaliści. - Także od odległości od komunikacji miejskiej, sklepów, przedszkola. Ostatnio coraz więcej osób kupując mieszkania bierze pod uwagę jak wygląda klatka schodowa, a nawet chodnik przed domem. Nikt nie chce bowiem wychodzić ze swojego mieszkania i trafiać od razu w kałużę.

  Jeśli chodzi o mieszkania dwupokojowe to można na Grabowie kupić takie za 279 tys. zł. Ma ono 61 metrów kwadratowych powierzchni. W Śródmieściu za mieszkanie wyposażone trzeba zapłacić 235 tys. zł. Ale już na Skolwinie takie mieszkanie dwupokojowe kosztuje 210 tys. zł i ma 54 metry kwadratowe powierzchni.

  Ile kosztuje mieszkanie z trzema pokojami?

  W Centrum miasta za 89 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 299 tys. zł. Na Drzetowie 61 metrów kwadratowych i trzy pokoje to cena 279 tys. zł a w Zdrojach 84-metrowe mieszkanie kosztuje 472 tys. zł.

  - Ostatnio mieszkania w Szczecinie podrożały - mówi nasz ekspert. - Ale nie był to wzrost dramatyczny. Przez ostatnie trzy miesiące ceny poszły w górę o około 3 proc. Największy wzrost cen mieszkań w Szczecinie notowaliśmy pod koniec września i na początku października, kiedy ceny w stosunku do poprzedniego roku poszły w górę o 12 proc.

  Czytaj więcej:
  Najdroższe mieszkania w Szczecinie. Cena za metr powala [zdjęcia]
  Najdroższe apartamenty Szczecina, czyli jak u nas wygląda luksus [zdjęcia]
  Najtańsze mieszkania w Szczecinie [TOP 20]  Zobacz wideo:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gs24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów