Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dron walczy ze smogiem w Szczecinie. Z jakim skutkiem? Zobacz statystyki

Bogna Skarul
11 mandatów na sumę 1650 zł wystawili od 1 stycznia strażnicy miejscy w Szczecinie w związku z paleniem przez mieszkańców w piecach odpadami.

- Wystawiliśmy także 6 pouczeń za złe palenie w piecach lub palenie w piecach „byle czym” - mówi Magdalena Woźniak ze szczecińskiej straży miejskiej. - Wysłaliśmy też jeden wniosek do sądu - dodaje i tłumaczy, że w tym wypadku strażnicy miejscy mieli rozbieżną opinię niż właściciel domu na temat sposobu palenia w piecu. - Wydruk jaki zrobiliśmy podczas interwencji z dronem posłuży jako dowód w sprawie.

Od początku roku do szczecińskiej straży miejskiej wpłynęło 151 zgłoszeń o zanieczyszczeniu powietrza zgłoszonych przez mieszkańców.

Jednocześnie strażnicy miejscy podjęli w sprawie smogu 192 interwencje.

- Skąd ta różnica? 41 interwencji podjęli sami strażnicy - tłumaczy Magdalena Woźniak. - Sami zaobserwowali ciemny dym lub poczuli nieprzyjemny zapach.

SMOG. CZYTAJ WIĘCEJ: Kulisy zdrowia: Smog skraca życie. Ucz dziecko oddychać przez nos [WIDEO]

W tych 192 interwencjach straży miejskiej aż 30 razy wykorzystywany był dron.

- Ostatnio takie kontrole przeprowadziliśmy na osiedlu Bukowo i Żelechowo - mówi kierowniczka referatu profilaktyki. - Specjalnie skontrolowaliśmy tam 19 posesji. Dron pojawił się nad domami wcześniej wskazanymi nam przez mieszkańców osiedla. Przyznam, że jego pojawienie spowodowało na dzielnicy lekki popłoch - opowiada.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Smog w Szczecinie. Sytuacja jest zła. A alarm? Nie będzie bo mamy wysokie progi

Okazało się, że w 19 skontrolowanych przypadkach nie wykryto uchybień.

- Nie zawsze dym z komina jest trujący - tłumaczy Magdalena Woźniak. - Często nieprzyjemny zapach pojawia się tylko w momencie rozpalania. Podobnie było na ulicy Okulickiego. W ostatnią sobotę strażnicy miejscy byli tam aż trzy razy w różnych porach dnia. Nie stwierdzili uchybień.

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński